The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Americký majster

Názov je síce veľavravný, ale zámerne som nepoukazoval ničím iným na predmet tohto článku, a to len z toho dôvodu, aby som vám hneď v úvode mohol položiť jednu hádanku. Pochádzajú z USA, ich meno sa skladá z piatich písmen, a logom firmy je hlava indiánskeho náčelníka, čo je to? Určite mnohí z vás uhádli správnu odpoveď, ale pre tých, ktorým sa to nepodarilo, prezradím ešte toľko, že sú to mimoriadne účinné prívlačové nástrahy, na ktoré je možné uloviť množstvo rýb. No vidíte, len toľko ste potrebovali  k správnej odpovedi. Reč je samozrejme o gumených nástrahách Mann’s. Blahoželám k správnej odpovedi!

Zakladateľ firmy  Mann’s -Tom Mann, uviedol svoje prvé plastické nástrahy, na trh v roku 1956, a spolu s postupne sa objavujúcimi woblermi a spinnerbaitmi získali čoraz väčšiu popularitu. Behom krátkej doby, dobyli Americký a následne Svetový trh a medzi milovníkmi prívlače získali obrovskú priazeň. Závod sídliaci v Alabame, každým rokom prináša niekoľko noviniek, avšak  kladie obrovský dôraz taktiež aj na to, aby z pultov predajní nechýbali ani najpopulárnejšie a najosvedčenejšie modely týchto skvelých plastických nástrah.

Paleta plastických nástrah Mann´s je mimoriadne široká, bohatý výber uspokojí aj tie najnáročnejšie požiadavky. Zárukou kvality je ich materiál, pričom účinné  farebné kombinácie a dobre naplánované veľkosti im v rámci jednotlivých modelových radov zabezpečujú široké využitie.  

Ako som už spomenul, paleta plastických nástrah – gumených rybiek a twistrov Mann´s – je mimoriadne široká. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach – od najmenších 3 cm modelov, ktoré sa osvedčili najmä pri love ostriežov a jalcov, až po 15 cm dlhé verzie, ktoré sa používajú skôr pri love šťúk a sumcov. To pre ktorý model a ktorú veľkosť sa rozhodnete, je podľa mňa iba otázkou vkusu a sympatie, veď podľa môjho posúdenia, s použitím tej istej veľkostnej rady môžeme byť rovnako úspešní pri love daného druhu dravej ryby. Plastické telíčka sa vyrábajú v mimoriadne účinných farebných kombináciách, pričom jednotlivé odtiene, ktoré nájdeme v rámci všetkých skupín – získali naozaj hodnoverné označenia. Napríklad farebné označenie Natural, pod ktorým sa vyrábajú nástrahy perleťovej a mliečnobielej farby, a taktiež prevedenia týchto dvoch odtieňov, ktoré sú však doplnené o čierne pruhy.

Zimná šťuka z pevne zovretými čeľusťami, ulovená na 4.5 cm dlhú gumenú rybku Mann’s Shad

Našťastie, medzi plastickými nástrahami  Mann’s neexistuje nepreberné množstvo ťažko rozoznateľných farebných  kombinácií ako v prípade produktov poniektorých ďalších výrobcov, ktoré svetlo sveta uzreli iba vďaka dobre premyslenému marketingovému ťahu, a s logickým využitím nemajú nič spoločného. Pre tých, ktorí hľadajú nástrahy vo výraznejších farebných prevedeniach, by som jednoznačne odporúčal modelovú radu  Aggressor . Aj v rámci tejto modelovej rady sa vyrábajú “iba“ štyri, od seba dobre rozoznateľné farebné prevedenia, a to: žlté, zelené, oranžové a červené. Popri dvoch zmieňovaných modelových radách (Natural, Aggressor) svetlo sveta uzrela aj tretia tzv. prechodná rada s označením  Classic, v rámci ,ktorej majú jednotlivé nástrahy – vďaka farebným prevedeniam – taktiež svoje opodstatnenie. Sem patria modely s farebným označením: AS (hnedožlté s čiernymi škvrnami), MFCH (zelené s flitrami), FCHBB (fluozelené s čiernym chrbtom) a CMF (strieborné s flitrom).

Plastické nástrahy pre lov  ostriežov a zubáčov z modelovej rady Classic a Natural.

Gumené rybky Mann’s Shad : Nie náhodou začínam predstavenie modelov plastických nástrah Mann´s  práve touto modelovou radou. Sú asi najpredávanejšími plastickými nástrahami, ktoré boli na trh uvedené pod logom tejto firmy. Je pravdepodobne veľa takých prívalčiarov – na čele so mnou – ktorí majú s týmito gumenými rybkami mimoriadne dobré skúsenosti, a určite nejednému z nás dopomohli k prekrásnym úlovkom. Tradičné telíčko týchto plastických napodobnenín disponuje s väčšou chvostovou časťou ako väčšina gumených rybiek na trhu,  pričom tieto dve určujúce prvky spája k sebe extrémne tenký a neuveriteľne jemný  stredový diel. Vďaka tomuto faktu, je chod nástrahy počas vedenia mimoriadne hodnoverný a realistický, dá sa tak úspešne použiť aj pri  klasickom jigovom love, ale taktiež aj počas vláčenia, keď je nástraha vedená súvislými alebo prerušovanými ťahmi. Pružná, masívna, odolná hlavová časť gumených rybiek dobre znáša aj opakované napichovanie na háčik. Vyrábajú sa v 4.5, 6, 8, 10 a 15 cm dĺžkach, z čoho vyplýva, že najmenšie modely sú vyhovujúce pre UL lov ostriežov a jalcov, kým stredne dlhé a dlhé verzie môžeme použiť pri love našich najväčších dravcov, teda zubáčov, šťúk a sumcov.

Zelená gumená rybka s flitrami je účinná najmä pri love zubáčov a šťúk. V závislosti od intenzity aktivity našich dravcov, sú najpoužívanejšími modelmi  6-8 a10 cm dlhé verzie. Samozrejme, aj v tomto prípade sa môžu  vyskytnúť určite výnimky

Zimný ostriež ulovený na 6 cm dlhú, perleťovo – bielu gumenú rybku.

Gumené rybky s twistrovým chvostom Mann’s Action Shad: sú vyslovene tenké, z oboch  strán sploštené gumené rybky s twistrovým chvostom. Chvostová časť týchto plastických nástrah nie je zbytočne dlhá, dominantná je skôr  veľkosť samotného telíčka. Výhodou takéhoto prevedenia je to, že nástrahu je možné napichnúť na háčik skoro po celej svojej dĺžke, vďaka čomu, dokážeme úspešne premeniť resp. zaseknúť aj opatrné zábery (zamerané na chvostovú časť nástrahy). Vyrábajú sa v dĺžkach 6 a 12 cm, čo znamená , že oblasť ich využitia je trochu obmedzená, ale výrobcovia sa to snažili vykompenzovať mimoriadne účinnými a nápaditými farebnými prevedeniami. Popri obvyklých modeloch (biele a zelené s flitrami), je každé telíčko  vybavené červeným chvostom, spomedzi nich sa určite oplatí vyskúšať čierne, biele a žlté verzie.

Vďaka extrémne tenkému materiálu, je telíčko a chvostová časť gumených rybiek v dokonalej harmónii!

Twister Mann’s CTG (Curly Tail Grub)  a Mann’s Hard Nose: Dovoľte mi, aby som vám vlastnosti twistrov  CTG  a Hard Nose predstavil pod jedným klobúkom. Tieto dve vynikajúce modelové rady twistrov sú svojou účinnosťou a veľkosťou absolútne zhodné, líšia iba v tom, že twistrom z modelovej rady  Hard Nose, bola počas výrobného procesu dodaná slaná, korenistá príchuť. Práve na túto vlastnosť nástrah poukazuje názov  Hard Nose. Sám osobne som  nezaznamenal žiadne  rozdiely v účinnosti nástrah z týchto dvoch modelových radov, hoci počas svojich rybačiek som častokrát skúšal aj CTG a taktiež aj HS modely. Ako som už spomenul, medzi dvomi modelovými radami nie sú žiadne výraznejšie veľkostné (twistre Hrad Nore sa nevyrábajú v 2.5 a 12.5 cm dĺžkach) ani farebné rozdiely.

Twister  CTG „Aggressor” vo farebnom prevedení CHYT. Je to mimoriadne účinná nástraha a to na všetkých typoch vôd. Sám ich s obľubou používam počas lovu šťúk a zubáčov na takých kanáloch, kde je voda kvôli množstvu nánosov tmavšia a mútnejšia ako obvykle.

Twistre CTG sa vyrábajú v piatich dlžkách –  od 2.5 do 12.5 cm – a vo všetkých farebných prevedeniach charakteristických pre skupiny Classic, Aggressor a Universal . V porovnaní s telíčkom, je chvostová časť týchto plastických zázrakov extra dlhá a mimoriadne jemná, v dôsledku čoho, je pohyb týchto twistrov neuveriteľne dráždivý a to už pri najmenšom účinku prúdenia. Vyrábajú sa z osvedčených kvalitných materiálov, ktoré sú charakteristické pre všetky plastické  nástrahy Mann´s,  Sú navyše dokonale odolné,  čo znamená, že sa netrhajú ani po opakovaných napichovaniach na háčik. Ich menšie verzie patria medzi najúčinnejšie a najvyhľadávanejšie nástrahy pre lov ostriežov, najmä hnedé (GG), a strieborné (CGMF)  prevedenia, samozrejme v kombinácii s jemným monofilným vlascom priemeru 0.16 až 0.18 mm, kým väčšie modely sú účinné najmä pri love šťúk a zubáčov. Na jednu vec by sme mali dať určite veľký pozor. V žiadnom prípade nenastražujme tieto twistre na väčšie jigové háčiky ako si vyžadujú okolnosti za ktorých lovíme (hĺbka a prípadná sila toku vody). Snažme sa docieliť, aby sa naša nástraha po nadvihnutí  správala čo najprirodzenejšie – na dno dopadla zľahka – veď práve v tejto fáze môžeme očakávať útok dravca.

 Chudera šťuka voľačo jej lezie po hlave… zachytenie v kútiku tlamy je natoľko dokonalé, že z uhla fotenia vôbec nie je vidieť háčik..

… ba dokonca, ani odtiaľto nie je vidieť ranu spôsobenú háčikom, hoci nástraha je ešte stále v tlame ryby.

Ťažko skúšaná, šťukami poriadne dotrhaná gumená rybka Mann’s Shad MFCH.

Twistre  Mann’s s dvojchvostom taktiež môžu byť dokonalou voľbou. Vyrábajú sa v 4 cm dĺžke a v ôsmych farebných prevedeniach. Samozrejme, sú schopné odovzdať dvojnásobný impulz a rezonanciu, ale čo sa týka použitia jigových hlavičiek, mali by sme postupovať rovnako ako pri klasických prevedeniach. V polovici prívalčovej sezóny čo iné by som vám poprial, ako to, aby vás na brehoch našich milovaných vôd odetých do pestrofarebných rúch sprevádzalo šťastie, a samozrejme aj indián firmy  Mann’s.

Text a fotky: Mihály Halmos