The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Dobrodružstvá na Maldivských Ostrovoch I.

Maldivská Republika je ostrovným štátom na Indickom oceáne, ktorý sa nachádza v blízkosti juhozápadného cípu Indie. Pozostáva z 26 atolov a z 1192 ostrovov (pričom obývaných je sotva 200 z nich). Celková rozloha ostrovov je približne 300 km², a najvyššie položený bod je vo výške 2,4 m nad morom. Slávny obchodník a cestovateľ Marco Polo súostrovie nazval „Kvetom v Indickom oceáne“.

Naše, skoro 12 členné družstvo, po viac ako 10 hodinovom lete konečne dorazilo do Male –  hlavného mesta tohto nádherného ostrovného štátu. Na letisku nás už čakala 4 členná posádka lode  Doplhin,  a po zaobstaraní proviantu na dva týždne, sme sa v poobedňajších už plavili v smere prvého lovného bodu.

Po viac ako 10 hodinovom lete sme pristáli na letisku v hlavnom meste Male…

…ktoré je pomenované po Ibrahimovi Nasirovi.

Lovné miesta

Najlepšie lovné miesta  tzv.  Fishing Point  sa v každom prípade nachádzajú pri vchode atolov, pozdĺž väčších koralových  útesov. Na okraji týchto útesov je účelné (reef) plavidlo zakotviť takým spôsobom , aby naša pozícia umožňovala, čo najpohodlnejšie a najpresnejšie chytanie vertikálnym spôsobom.

Ešte v blízkosti hlavného mesta…

…počas plavby, v smere prvého lovného bodu.

Prvé dobrodružstvá

Keďže poniektorí členovia nášho družstva, už mali isté skúsenosti s morským lovom, debaty o morských prúdoch, boli aj pre nás laikov nesmierne zaujímavé. Pri prvých  spusteniach našich nástrah, bolo prúdenie také silné, že by pokojne zahanbilo aj náš milovaný Dunaj. Viac sto gramov ťažké olová, ktoré sme z prednej časti nášho plavidla spúšťali do 30-50 m  hĺbky, prúdenie behom niekoľkých okamihov zanieslo až po úroveň zadnej časti lode, a tak nám neostávalo nič iné ako počkať, až sa prúdenie upokojí.

Vďaka fy.  Energofish, sme počas celej výpravy používali skoro nezničiteľné, jednodielne 1.8 m dlhé prúty  Ocean Killer, na ktoré sme montovali multiplikátori, ale taktiež aj veľkokapacitné modely celokovových navijakov  Ryobi. Zostaňme, ale ešte na chvíľku pri vertikálnom love. Nami použité montáže boli absolútne jednoduché. Na hrubú splietanú šnúru sme navliekli väčšie olovo, pod ktoré sme umiestnili obratlík, a do voľného očka obratlíka sme pripevnili nadväzec z pevného monofilu, alebo  oceľového lanka s väčšími hákmi. Dalo by sa povedať, že to boli montáže, aké sa používajú u nás doma pri love sumcov.  Boli to vlastne inline, teda priebežné montáže, ibaže v oveľa pevnejšom prevedení ako pri sladkovodných rybačkách. Ako nástrahy nám poslúžili menšie sépie, alebo selety z rôznych druhov rýb, ba dokonca, sme na naše háky nastražovali aj menšie hlavy rýb.

Používali sme celokovové, veľkokapacitné navijaky….

…a taktiež aj multiplikátori.

Nami použitá jednoduchá montáž s nadväzcom z pevného monofilu, splietanej šnúry alebo z oceľového lanka, ktoré sme menili v závislosti od veľkosti použitého háčika.

“Drobnučké háčiky ”  na ktoré sme nastražovali selety z rýb, hlavy rýb a menšie sépie.

Pohľad na západ slnka očaril každého z nás, ale priznám sa úprimne, už sme sa veľmi tešili na prvé zábery a napriek tomu, že našimi prvými úlovkami boli iba menšie nástrahové  rybky, po našich milovaných kaproch, boli pre nás naozaj príjemným osviežením. Ulovili sme množstvo pre nás nových druhov rýb, avšak úprimne povedané, v priebehu prvej noci, popri očakávanej rybačke bolo potrebné taktiež aj to, aby  sme si po dlhej ceste aj patrične oddýchli. Vedeli sme, že na ozajstnú, vážnejšiu rybačku musíme počkať až do zajtrajšieho svitania, ale chceli sme využiť každú jednu voľnú chvíľu, veď popri relaxe, sme cestovali v prvom rade kvôli potešeniu z lovu rýb.

 Jeden spomedzi našich prvých úlovkov  Long Jawed Squirrelfish, teda Pruhatec veľký (miestny túto rybu, nazývajú jednoducho „Nindžou“)

Už hneď počas prvej noci, každý člen nášho družstva dokázal zabodovať…

…dokonca aj náš kameraman, ktorému napriek 30°C  horúčave, bolo trocha zima. : )

Bluestripe snapper (chňapal modropruhý) – patril medzi naše najčastejšie úlovky.

Krajšia ryba ulovená v priebehu prvej noci.

Keď si zaspomíname na naše prvé úlovky, je nápadné, že poniektoré ryby sme počas fotenia držali radšej v rukaviciach. Bolo tomu tak, samozrejme z bezpečnostných dôvodov, nakoľko väčšina z týchto úlovkov vyzerala naozaj nebezpečne, nadôvažok boli poriadne „vyzbrojené“.  Členovia posádky nás častokrát upozorňovali s výkrikom  “Dangerous”, ale my sme mali v úmysle zvečniť každú jednu ulovenú rybu.

Do skorých ranných hodín, rybačku sprevádzala veselá diskusia a vlastne až vtedy  sme si uvedomili, že aj na opačnom konci sveta môžeme holdovať našej spoločnej záľube.  Vďaka krištáľovo čistej vode, je oblasť  ozajstným rajom pre milovníkov potápania, ale samozrejme, aj pre športových rybárov túžiacich po exotike ponúka naozaj skvelé podmienky.  Do tohto nádherného prostredia sme sa zamilovali hneď na prvý pohľad, a bolo jednoducho neuveriteľné, že sme sa v priebehu niekoľkých hodín, zo zimy prehupli do najteplejšieho leta…

Pokračujeme…

Autor: Attila Csákány

Fotky: József Ács, Attila Csákány, Balázs Gerócs, Tibor Terecskei