The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Dobrodružstvá z bagroviska, alebo príbeh ďalšieho rekordu jazera…

Pre maďarské družstvo súťažiace vo farbách Christiana Finkeldeho, rok 2012 priniesol mimoriadne veľké  úspechy. Členovia družstva prekonali viaceré rekordy jazier, a na nejednej dôležitej  súťaži dosiahli popredné umiestnenia. Dvojica tvorená Zsoltom Pingorom a Lászlóm Brezniczkim, na Medzinárodných Pohárových pretekoch v love kapra na boilies konajúcich sa na jazere OHAT, a taktiež preslávenom revíry Harsány vybojovala tretie miesto, kým ja a môj tímový kolega Milán Bankó, počas 12. ročníka pohárových pretekov Palotás Kupa sme skončili na druhom mieste, nadôvažok, počas poslednej noci súťaže som prekonal aj svoj osobný rekord. Vtedy som ešte vôbec netušil, že v priebehu roka zažijem stretnutie s ešte väčším fúzatým miláčikom.

S mojim priateľom Misim Bakóm, sme mali na polovicu septembra naplánovanú štvordňovú výpravu. Počas tohto skorého jesenného predlženého víkendu, spestreného premenlivým počasím sme navštívili jazero Szűcsi tó, ktoré sa rozprestiera pod nohami pohoria Matra (Mátra). Pre Misiho to bol krst ohňom, veď ešte nikdy predtým nechytal na bagrovisku. Dúfal som, že táto čarovná voda ho obdarí niekoľkými nádhernými kaprami, a aj on sa stane posadnutým milovníkom lovu kaprov na bagroviskách a iných rozsiahlych vodných  plochách. Našťastie, bola to mimoriadne vydarená a úspešná rybačka, počas ktorej sme získali množstvo nových poznatkov a počas ktorej sme vyskúšali aj zopár nových spôsobov vnadenia a ponúknutia nástrahy. Dovoľte mi, aby som sa vami v krátkosti podelil o naše zážitky prežité počas tohto nezabudnuteľného víkendu. Keďže dno jazera je mimoriadne členité a podľa mojich doterajších skúseností, je úspešná vždy iná hĺbka, rozhodli sme sa utáboriť na takom mieste, z ktorého bolo možné  prechytať rozsiahlejší úsek.

Je to jazero, ktoré som už viackrát navštívil v priebehu roka, ale napriek početným vychádzkam, som nestihol vyskúšať všetky produkty majstra Finkeldeho.  Z toho dôvodu, som sa na túto výpravu vyzbrojil s variáciami, ktoré som ešte nikdy predtým netestoval. Boli to guličky príchute Crazy Banana a  Monster Crab. Čo sa týka vnadenia, banánové boilies som použil spolu s partiklovou zmesou, kým  guličky príchute Monster Crab, ktoré som pred servírovaním ešte zalial tekutým posilovačom Belachan liquid, na označené miesto  putovali bez akýchkoľvek iných maškŕt. Prvé zábery začali prichádzať od bójky, okolie ktorej som prevnadil sladkými guličkami a taktiež chutnými uvarenými zrnkami. Ulovil som viacero kaprov v rozmedzí od 8-10 kg, avšak prúty vyvezené  k druhej bójke zatiaľ zaryto mlčali.

Počiatočný neúspech ma ale vôbec neodrádzal, svojim nástrahám som maximálne dôveroval a výsledok sa naozaj dostavil. V sobotu večer som zaregistroval opatrný „padák“, ktorý signalizátor oznamoval dvomi nesmelými pípnutiami. Moje inštinkty mi napovedali, aby som neváhal, bez meškania som teda schmatol prút a zasekol. Okamžite sa rozpútal tvrdý súboj, ktorý trval pol hodinu.  Až mi to okolnosti umožňujú, prikláňam sa radšej k zdolávaniu z člna, ani pri tejto rybe tomu nebolo ináč. Z Milána sa vykľul perfektný parťák, ba dokonca, po štvrť hodine ma začal utešovať slovami: zdolávaš rybu výpravy! Dúfal som,  že jeho slová sa naplnia do bodky. Začala ma premáhať únava, zaseknutá ryba bojujúca na konci  zostavy, po dvadsiatich minútach ešte stále unikala, a držala sa v 15 m hĺbke. Keď som ju konečne  dostal na hladinu, môj priateľ bez váhania podobral tohto silného bojovníka. Premohla nás neopísateľná radosť. Priateľove slová sa naozaj naplnili. Členov  družstva Finkelde Carp Team navštívil rekordný kapor jazera Szűcsi tó. Ako sme sa približovali k brehu, Misi sa ma zvedavo pýtal, čo som to ulovil? Ja som  mu na to odvetil iba toľko, aby prichystal veľkú podložku, ktorá sa naozaj zišla, veď skutočné rozmery ryby sme si uvedomili až po jej uložení do vaničky od Kevina Nasha.

Tohto krásavca som pokrstil menom Joker…

V našom tábore zavládla radosť. Každý sa tešil z môjho nádherného úlovku na počesť ktorého sme rýchlo otvorili fľašu chutného bieleho vína. Už čoskoro sme sa však uložili k spánku. Misi do posledného rána ulovil dvoch kaprov a neustále hľadal riešenie. V záujme úspechu sa rozhodol pre zmenu, ktorú určite nikdy neoľutuje. Svoju bójku premiestnil z pôvodného miesta asi 500 m ďalej. Ako nástrahy použil moje osvedčené kombinácie, ale kvôli doterajším slabším výsledkom, sa rozhodol pre úplne inú taktiku zakrmovania. Keďže sa neúprosne blížil koniec výpravy, ustúpil do vnadenia s boilies a vareným partiklom, a na upútanie pozornosti našich miláčikov pripravil chutnú kombináciu peliet  Finkelde s odlišnou dobou rozpadu, ktoré navyše zatraktívnil s tekutými atraktormi Belachan liquid a CF1.

V posledný pol deň výpravy, do podberáka priviedol 5 ks kaprov nad 10 kg, medzi inými dvoch nádherných bojovníkov  vážiacich 16,83 a 14,95 kg. Kapor vážiaci 14,95 kg sa tešil naozaj skvelej kondícii a dokonale preveril fyzickú zdatnosť a trpezlivosť môjho priateľa. Počas zdolávania trvajúcom 39 minút, mu spoločníka mu robil náš priateľ a člen rybárskej stráže v jednej osobe Laci Kovács, ktorý sa k úspešnému kaprárovi pridal v nádeji podobratia ďalšieho kapitálneho úlovku. Po zaseknutí bojovnej ryby, okamžite skočili do člna, nakoľko Misi po premiestnení bójky chytal v tesnej blízkosti zradných prekážok. Misi vtedy ešte vôbec netušil, že ho čaká 39 minút trvajúci euforický stav. Vôbec si netrúfol odhadnúť veľkosť ryby, hoci v priebehu roka už zdolal nejedného kapra nad 20 kg, ale keďže to boli ryby z menších jazier, svojou bojovnosťou ďaleko zaostávali za jeho terajším protivníkom, a nikdy ho neobdarili takýmto napínavým súbojom. Prekrásne sfarbený lysec produkoval  nezastaviteľné výpady, a svojich súperov povozil po celom jazere. Považujem za dôležité pripomenúť, že počas súbojov, ani Misi nešetrí svojich protivníkov.

Niet teda divu, že jeho prút, bol aj počas tohto zdolávania zaťažený na maximum. Keď  dorazili na breh, so širokým úsmevom na tvári nám oznamoval, že ešte nikdy necítil takúto príjemnú bolesť vo svojich rukách. Neprejde deň ,aby sme nezaspomínali na túto vydarenú rybačku a taktiež aj na nádherné úlovky s ktorými nás obdarilo jazero Szűcsi  Nagy völgyi tó.

Z Misiho slov som vyvodil, že môj zámer sa vydaril, to znamená, že som ho úspešne „nainfikoval“. V budúcnosti sa bude snažiť urobiť všetko v záujme toho, aby naše potulky za kaprami boli naplánované na bagroviská, a dúfam, že aj na nasledujúcu výpravu nás odprevadí. Musím dodať, že to bola moja prvá rybačka konajúca sa na takejto rozsiahlej vodnej ploche v tomto roku a skutočne ma očarila.  Otázky týkajúce sa nástrahy, lovného miesta a samotného revíru považujem za  nesmierne dôležité, veď chytanie kapitálnych kaprov je pre mňa ozajstnou výzvou. Sú to najdôležitejšie elementy tejto mimoriadne zložitej logickej hry, ktorej som úplne prepadol.

Finkelde Team