The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Feedrovkou jednoducho – Kaprárske háčiky a návazce

Jednou z najdôležitejších súčastí výbavy rybára sú návazce. Návazec je prvá vec ,s ktorou príde ryba do kontaktu. Preto je kľúčovo dôležité, aby návazec  v našej cieľovej  rybe nevzbudil podozrenie a bez  strachu  si vzala nástrahu. Prirodzene výber návazca sa mení podľa druhu lovenej ryby vody, kde lovíme a aktuálnych poveternostných podmienok. Preto sa chceme s čitateľmi podeliť o zopár základných a jednoduchých rád a trikov, pomocou ktorých sa zvýši šanca úspešného lovu. V tomto článku sa budeme venovať návazcom používaných na stojatých vodách.

Kľúčom k  úspechu je zodpovedajúci návazec.

 

Odmenou za prípravu je pekný úlovok.

Prvým krokom k príprave dobrého návazca je výber vlasca. Hrúbku vlasca vyberieme tak, aby nebol veľmi výrazný a nevzbudzoval podozrenie , ale bol dostatočne pevný na bezpečné zdolanie úlovku. Jednou z vlastností dnešných moderných udíc  je ich pružnosť. Veľmi  citlivo reagujú na pohyb ryby , zmierňujú výpady , otrasy a preto je aj na vlasec vyvinutá menšia záťaž ,  než pri starých paliciach určených skôr na otĺkanie orechov. Obzvlášť to platí pre rybárov používajúci jemnú výbavu s feedrovou udicou.

K tomu je potrebných zopár jednoduchých vecičiek.

Ako návazec môžeme použiť spletanú (vľavo) alebo monofil (vpravo).

Rozhodujúci je aj výber háčika.

Nebežme však veľmi dopredu,  a pozrime sa z akých typov vlascov si môžeme vybrať. Dva základné typy nám reprezentujú spletaný a už tradične zaužívané monofilné. Obidva typy majú svoje dobré , ako aj zlé vlastnosti. Ak sa nám podarí tieto vlastnosti rozpoznať, dokážeme sa ľahšie prispôsobiť k potrebám rýb. Rozloha vody nám zásadným spôsobom ovplyvňuje, s ktorým môžeme byť úspešní. Na jednom rybníku funguje jeden , na druhom druhý typ , preto sa odporúča vyskúšanie oboch typov vlascov.

Excalibur Carp Classic je jedným z najvšestrannejších háčikov.

Účinná návnada sendvič z kostňákov + kukurice.

Aj kukuričnú retiazku si ľahko pripravíme.

Ponukou na vlasy môžeme vyselektovať menšie kapry.

Ako prvý použijeme návazec zo spletanej šnúry. Využívanie takejto šnúry v širokom spektre nájdeme medzi prívlačiarmi,  no čoraz väčšej popularite sa teší aj medzi kaprármi. Výhodou z tenkých žiliek spletanej šnúry je vysoká odolnosť pri trhnutí , čo nám umožňuje aj pri celkovo tenšej hrúbke loviť veľké ryby. Malý priemer šnúry zaručuje nenápadnosť , je  omnoho ohybnejšia  , čo zároveň umožňuje prirodzenejšiu ponuku  návnady. Ako nevýhodu môžeme spomenúť pomerne vysokú cenu , ktorú trochu zmierňuje fakt , že šnúru je možné zakúpiť v 10 – 20 m kotúčoch. Musíme si však priznať, že toto je dostatočné množstvo na výrobu mnohých 10 cm návazcov. Pre studenšiu vodu je výber 0.08 dokonalý , a pre letné obdobie volíme 0.12-ku.

Pri použití kukurice nám dokonale poslúži Excalibur Sweetcorn Feeder.

Háčik je možné takmer celý schovať do zrnka kukurice.

Môžeme použiť aj mäkké Soft pelety.

Viac zaužívaný návazec je pripravovaný z monofilného vlasca. Časté využívanie vlasca nie je zapríčinené len lepšou cenovou dostupnosťou. V porovnaní so spletanou šnúrou je tuhší, no pod hladinou je takmer neviditeľný, hlavne ak používame fluorocarbonový vlasec . V jazerách a rybníkoch s čistou vodou sú mnohokrát kapry ochotné prijať návnadu ponúkanú len na takomto vlasci. V zimnom období za pomoci silovej gumy môžeme použiť 0.08 –ku. Bez pomoci silovej gumy som v tomto období  zvykol na 0.12-ku chytať 2-3 kg kapry. V letnom období ,aj keby sme sa mali topiť pri brehu jazera , nepoužívajme od  0.18-ky silnejší vlasec.

Môj obľúbenec Excalibur Pellet Feeder.

Návazec určený výhradne pre pelety.

Osvedčená kombinácia jedna plávajúca + jedna rozpustná peleta.

Aj jahodová peleta + kukurica mali úspech.

Povedzme si niečo o dĺžke návazca. Pri spletanej šnúre nie je potrebné, aby dĺžka bola väčšia ako 8–10cm , aj pri tejto dĺžke je pohyb návnady úplne prirodzený. Vyhneme sa pri tom aj možnému zauzleniu , ktoré je pri spletanej šnúre pravdepodobnejšie. Ani dĺžku monolitného vlasca zbytočne nenaťahujme a 15-20 cm  dĺžka je dostatočná.

Silikónový pásik ukrýva veľa možností.

To isté sa vzťahuje aj na peletové krúžky.

Pomocou krúžkov vieme ponúknuť pelety viacerých typov a rozmerov.

Osvedčené návnady, napríklad kukurička sa dá dokonale ponúknuť.

Háčik je tiež veľmi dôležitý. Najlepšie je zvoliť háčik vyložene k použitej návnade. Pri feedrovaní na kapra sa orientačná veľkosť háčika odporúča 10-na , príliš menší a ani väčší háčik sa neodporúča. Dá sa povedať , že pri chladnejších vodách sa môže zájsť až po veľkosť 14, kým pri teplejších vodách prichádza do úvahy veľkosť 6. Háčiky používané v súčasnosti vzhľadom na ich materiálové zloženie a laserové brúsenie sú skutočne zázračnou zliatinou. Kvalitná špička a požadované zaháknutie nám umožní ulovenie prakticky akejkoľvek ryby. Používanie obrovských hákov teda nie je potrebné, skôr naopak pri veľkých háčikoch nám klesá šanca na záber a tým aj možnosť úlovku.

Napriek všetkému jestvujú návnady, ktoré nikdy nevyjdú z módy, ako toto zrnko kukurice s ukrytím háčikom

Voľba typu háčika závisí od toho, či návnadu chceme navliecť priamo na háčik , alebo chceme použiť návazec. V súčasnosti na pultoch predajní nájdeme širokú ponuku háčikov , nech už sa rozhodneme pre jednu či druhú variantu. Návnadu navlečenú na háčik sa oplatí používať pri love na ryby menšieho vzrastu, kým na návnade navlečenej na návazec si skôr pochutia kapry väčšieho vzrastu. Oba spôsoby lovu sa však navzájom nevylučujú . Mám na konte pekné množstvo pleskáčov ulovených na pelety ,ktoré boli navlečené na návazec , je pravdou že to neboli drobné kusy.

Pri použití vhodného návazca sa dajú uloviť krásne ryby !

V každom prípade pri voľbe návazca berme do úvahy možnosť veľkosti úlovku , používanú návnadu a charakter vody. Úspešnosť lovu vo veľkom závisí od týchto rozhodnutí, preto musíme byť obozretní . Dúfam , že som dokázal dať zopár nápadov pre tých ,čo sú bezradní a nevedia sa rozhodnúť , ktorý spôsob majú použiť.

Lovu zdar !

Text a fotky : Gergely Talabér