The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

História vlasových rovnátok

Na začiatku 80-tych rokov, Jim  Gibbinson začal experimentovať s háčikmi, ktoré mali rovné ramienka a taktiež aj rovné očká, aby sa presvedčil o ich účinnosti. Podľa tvrdenia viacerých kaprárov, háčiky so zahnutými očkami zaručovali istejšie zaseknutie ryby. Pomocou systému s vlasovým nadväzcom vyvinutým Kevinom Maddocksom, fanatickí lovci kaprov síce ulovili podstatne viac rýb ako pomocou klasických koncových montáži resp. nadväzcov, avšak ani Kevinov systém nebol 100% dokonalý, to znamená, že ho bolo treba vylepšiť. Písal sa rok 1994, keď fy.  Kesmark  vyvinula prvý háčik so zahnutým očkom. Na vývoji tejto novinky som sa zúčastnil aj ja. Háčik s označením Z15 vyvinul Kevin Maddocks,  a vyrábala ho fy. Partridge.

S odstupom času, Jim Gibbinson vyvinul vlastné vlasové rovnátko  „Line Aligner”. Bolo to rovnátko vyrobené zo zmršťovacej hadičky, ktorá sa umiestnila na ramienko háčika a pomocou pary sa upravila do požadovaného tvaru. Takto zmrštená hadička umožňovala efektívne zachytenie háčika do dolnej pery, a zároveň zabránila kaprovi v tom, aby vyfúkol háčik.  Pomocou vlasového rovnátka vyrobeného zo zmršťovacej hadičky, dosiahneme v podstate ten istý účinok ako s háčikmi so zahnutým očkom. Ukázalo sa byť veľmi efektívnym riešením, a pre ryby spôsobilo obrovský problém, keď totiž spolu s nástrahou nasali aj háčik, už sa ho ťažko zbavili.

Vy, ktorí ste sa už rozprávali so mnou osobne, alebo sa zúčastnili mojej prednášky, určite viete prečo teraz opisujeme resp. vysvetľujem použitie týchto produktov. Určite nie som prvý a jediný, kto verí v použití vlasových rovnátok. Tieto produkty v kombinácii s háčikmi typu Long Shank, roky používal aj Frank Warwick pri výrobe svojich nadväzcov. V poslednom čase už určite nevychádza taký rybársky časopis, v ktorom by ste neobjavili podrobný opis použitia vlasových rovnátok. Napriek tomu, značnejšia časť športových rybárov ešte stále nepoužíva tieto praktické pomôcky – hoci by ich mali používať!

S použitím zmršťovacej hadičky vyrába fy. Solar preslávenú a osvedčenú montáž  Whitty Pool. Túto koncovú montáž som vyrobil spolu s Kevinom  Maddocksom a vyrábal som ju pre nich viac ako 10 rokov. Prečo nepoužívajú športoví rybári zmršťovaciu hadičku ani napriek tomu, že sú si vedomí toho, že by ju mali používať?

Športoví rybári, zmršťovaciu hadičku nepoužívajú z nasledovných dôvodov:

1.      K zmršteniu hadičky, po nasunutí na ramienko háčika je potrebný taký zdroj tepla, ktorý nepoškodzuje nadväzcovú šnúrku.
2.      Príprava vlasového rovnátka zo zmršťovacej hadičky,  doma nad parou je jednoduchšou úlohou.
3.      Športoví rybári preferujúci kratšie rybačky, na brehy vôd, nevláčia so sebou ani plynovú bombu, ani horák.
4.     Ohrievanie – zmrštenie – hadičky musí byť rovnomerné, aby sa dosiahol dokonalý tvar. Zmršťovania pomocou zapaľovača sa zvyčajne nekončia úspechom. V lepšom prípade prepálime nadväzcovú šnúrku, v horšom si popálime ruku. Kde teda hľadať riešenie? Ako je možné pripraviť montáž so zmršťovacou hadičkou bez toho, aby sme znížili jej účinnosť?


Dovoľte mi, aby som vám ponúkol jednoduché riešenie pomocou, ktorého dokážeme zachovať účinnosť našej koncovej zostavy, a zároveň predísť všetkým vyššie spomenutým problémom. Stručne povedané, je to praktické riešenie pre každého športového rybára.

Vlasové rovnátka  – Mouthsnaggers

Tieto tvarované a flexibilné pomôcky sa vyrábajú v tvare červíka alebo larvy vážky, tie patria taktiež aj do jedálnička našich milovaných kaprov. Tieto produkty sú ľahko a jednoducho použiteľné so všetkými typmi háčikov od veľkosti 1 – 12. Pomocou vlasových rovnátok Mouthsnaggers, sa vaše háčiky zmenia na ozajstné samozasekávacie mechanizmy, a to nezávisle od toho či na výrobu nadväzca použijeme jemnú splietanú šnúrku, alebo tuhý monofil. V prípade, že sa háčik otupí alebo sa poškodí akýmkoľvek iným spôsobom, stačí ho z neho stiahnuť a nasadiť na nový háčik.  A čo je najzaujímavejšie – naozaj zasekne rybu!

Ako to vlastne všetko začalo?

Raz keď som sa rozprával so svojim priateľom Robom Maylinom došlo mi, že práve túto metódu používal počas posledných dvoch rokov. Chytal totiž na umelé červy. Práve s Robovou pomocou vyvinula fy.  Enterprise Tackle  svoje umelé kostniaky, ktoré neskôr používal namiesto zmršťovacej hadičky. Takto vznikla jeho právom slávna montáž – Mag Aligner.

Je to nesmierne jednoduchá koncová montáž, ktorú je možné použiť za akýchkoľvek podmienok, nech už lovíme na tečúcej alebo stojatej vode. Rob, sa počas svojich rybačiek zameriava na tie kapry, ktoré navštevujú kŕmne miesto, alebo sa zdržiavajú v blízkosti vodnej hladiny. Keď ryby objaví, na svoj háčik nastraží 2-3 kostniaky, vedľa ktorých zavesí PVA sáčok naplnený s ďalšími kostnými červíkmi a nahodí.  Počká 20 minút,a až sa záber nedostaví, montáž vytiahne, zavesí ďalší naplnený PVA sáčok a znovu nahodí. Je to dokonalý spôsob na oklamanie kaprov žijúcich v jazerách s nízkym rybárskym tlakom.

Ako vznikli Mouthsnaggers?

Bol som presvedčený, že túto metódu musím vyskúšať aj ja. Nemal som príliš veľa času na testovanie, ale rozhodol som sa, že práve túto taktiku použijem počas 48 hodinovej kvalifikačnej súťaže  British Carp Angling  (Britská pohárová súťaž v love kapra).  Zaujímavosťou týchto pretekov  je to, že po losovaní si každé družstvo môže vybrať svoje lovné stanovište. Keby moje meno bolo vylosované medzi prvými,  znamenalo by to pre mňa obrovské šťastie, ale tentoraz som bol vylosovaný ako deviaty spomedzi 12 družstiev. Rozhodol som sa teda, že počas týchto nesmierne dôležitých pretekov použijem vyššie spomenutú taktiku, kým môj tímový kolega a zároveň aj priateľ Brian Atkins, na oklamanie našich miláčikov použil method mix, pelety, boilies a konopné semená.


Siréna označujúca začiatok pretekov sa ozvala presne o dvanástej. Jeden spomedzi svojich prútov som nahodil na plytšiu lavicu, kým s druhým som sa rozhodol chytať na okraji trstinového porastu. Svoju prvú rybu som vytiahol práve z tohto miesta. Zabrala 40 minút  po odštartovaní súťaže. V priebehu nasledujúcej trištvrte hodiny som ulovil ďalších 7 rýb, opäť z okraja trstinového porastu.

Taktika fungovala dokonale, ja som však začal špekulovať, akým spôsobom by som ju dokázal vylepšiť. Trápila ma jedna jediná otázka, menovite to, ako by bolo možné dosiahnuť, aby moja montáž bola čo najjednoduchšia ale zároveň čo najúčinnejšia.

Prvé prototypy pre testerov

Začal som pracovať na prvých prototypoch vlasových rovnátiek Mouthsnaggers pre mojich testerov, ktorí musia vyskúšať všetky produkty  Carp´R´Us. Ich výsledky boli fantastické. Jeden z testujúcich (na jeden spomedzi dvoch prútov) si vylepšil svoj osobný rekord, a taktiež zdolal aj najväčšieho šupináča na danom revíri.

Na druhom svojom prúte nemal žiadny záber. Túto informáciu potvrdili viacerí rybári spomedzi tých, ktorí sa zúčastnili testovania  mojich nových produktov. Vlasové rovnátka  Mouthsnaggers dokázali dokonale zamaskovať háčik pred opatrnými kaprami,  a zároveň zabránili tomu, aby ho ryby po nasatí vyfúkli. Skoro každá jedna ulovená ryba mala háčik zapichnutý hlboko v papuli. Samozrejme, tento systém je možné použiť s akoukoľvek nástrahou, nie len s kostnými červami.

Dve podstatné priblíženia

Na základe trhového úspechu týchto produktov, sa popri štyroch základných farebných prevedeniach, v našej ponuke objavili aj úplne číre a čierne Mouthsnaggers. Počas vývoja a prvej výroby sme urobili všetko v záujme toho, aby sme vytvorili taký produkt, ktorý dokáže upútať pozornosť rýb, nakoľko im pripomína ich prirodzenú potravu. Od našich zákazníkov a testerov sme však obdŕžali množstvo žiadostí, v ktorých od nás požadovali, také vlasové rovnátka, ktoré pre ryby nie sú tak nápadné. Práve na základe týchto žiadostí sme sa rozhodli uviesť na trh dva, vyššie spomenuté modely.

Vyskúšajte aj vy na jednom svojom prúte naše vlasové rovnátka Mouthsnaggers. S výsledkom budete nesmierne spokojný! Samozrejme je dôležité, aby sa ryby zdržiavali na lovnom mieste alebo na jeho okolí. Od našich testerov a zákazníkov sme dostali množstvo spätných odkazov, podľa ktorých, rybu dokázali uloviť aj v obdobiach, ktoré na zábery neboli až tak bohaté.

Dúfam, že Vás náš článok zaujal.

Prajem vám množstvo záberov a taktiež aj to, aby sa váš háčik otáčal dokonale…

Autor: Ray Dale Smith