The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Kočky a šťuka

Pre väčšinu našich krajanov, predstavujú vrchol gastronómie jedlá pripravované v kotlíku, ktoré sú samozrejme bohato okorenené paprikou. Skoro každá  maďarská rodina má takého príslušníka, ktorého úlohou, v čase sviatkov a veľkých rodinných príležitostí je to, aby stál pri kotlíku, strážil oheň a dohliadal na harmóniu chutí. Ale ako sa dostane varecha do Dorkiných rúk?

Základom maďarského perkeltu je množstvo červenej cibule nasekanej na drobné kocky, avšak pre niekoho, je aj čistenie cibule ťažkou úlohou, nie to ešte čistenie ryby, čo si taktiež vyžaduje veľa praxe.  Napriek tomu všetkému, to naša Dorka predsa len skúsila a zo šťuky ulovenej na jazere Tisza-tó, v prístave rybárskeho centra v Tiszafüred pripravili „šľachetný“ perkelt. Samozrejme, naša hlavná hrdinka nie je až tak skvelou kuchynskou vílou, aby takéto úlohy zvládla úplne sama, pomohol jej pri tom vedúci prístavu  Sándor Szövetes, ktorý  je navyše, v okolí uznávaným majstrom kuchárskeho remesla.

Čo sa týka gastronomickej hodnoty,  šťuka nepatrí medzi obľúbene druhy rýb, pričom keď pri čistení tohto pažravého dravca postupujeme podľa „pravidiel“, veľkú chybu určite nespravíme, a smelo si môžeme užívať vznešenú chuť šťučieho mäsa. Náš majster túto charakteristickú chuť „zosobášil“ s hubami, vínom  a samozrejme, smotanovou záhustkou.  Ako prílohu podával domáce halušky.

Bez akéhokoľvek preháňania môžeme prehlásiť – hoci veľmi dlho presviedčal Adriku, že  aj ona je ozajstnou kuchynskou vílou  – a že Dorka určite nie je perlou kuchárov, ale športových rybárov možno áno, čo nám opäť môže potvrdiť v piatok večer o 20:00 hod., v nasledujúcej časti seriálu „Kočky na brehu“. Tak teda, kočky na brehu nie len „kuchtia“ ale taktiež aj lovia – samozrejme ryby – už dnes večer, nadôvažok opäť s Oliverom!

Autor: Szabolcs Jéger