The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Kočky na brehu – Vláčenie, pád, ponor

Napriek dlhoročným skúsenostiam,  Oliver spolu s našimi kočkami tentoraz nedokázal uloviť jalca hlavatého. Našim odhodlaním lovcom nepomohli ani UL prúty, ani extra jemné nástrahy. Jalec hlavatý je mimoriadne prefíkaná ryba, nadôvažok, nerád znáša ani zbytočný hluk a lomoz na brehu.

Bolo to po prvýkrát, že Adri a Dorka vyskúšali túto techniku lovu. Keďže doteraz chytali iba z „dobre vybudovaných“ alebo aspoň ľahko prístupných miest, táto malebná trať ich naozaj prekvapila.  Na tvárach našich kočiek bolo vidieť úžas, kým na Oliverovom  odhodlanie.

– Och Bože, aká nepreniknuteľná džungľa! – vravela Dorka potom, ako zišli z mosta a spustili sa po stromom brehu.

Po niekoľkých praktických radách v súvislosti s vláčením, na rad prišlo zostavenie náčiní.  Bolo by preháňaním tvrdiť, že dievčatá boli šikovné pri navliekaní vlasca do očiek, avšak už  bolo vidieť, že to nerobia  po prvýkrát. Po výbere najsľubnejších nástrah, sa vydali bližšie k vode.

Počas presúvania sa po brehu, bolo treba každý krok dôkladne premyslieť, naši hrdinovia totiž nemohli tušiť, čo sa ukrýva na strmom brehu kanála pod hustým porastom. Žiaľ, boli tu porozhadzované všelijaké odpadky, ako napr. rôzne ostré predmety, rozbité fľaše, kúsky železa a plechovky od  piva, avšak najväčšou hrozbou bola stavebná sutina. Kúsky tehál sa veľmi ľahko pohli, čo mohlo viesť k vážnejším poraneniam členka.

Oliver a naše kočky sa snažili preloviť čistejšie úseky kanála. Nasledovali praktické rady skúseného inštruktora týkajúce sa správneho vedenia nástrahy, navyše, kočky sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácii o cieľovej rybe, teda jalcovi hlavatom.  Po prvých nešikovných pohyboch, boli hody dievčat čoraz presnejšie. Jalce sa snažili vyprovokovať pomocou nástrah, ktoré nahadzovali tesne pod breh a ktoré po dopade na vyhladnuté miesto okamžite začali viesť, samozrejme proti toku kanála. Čím ďalej sa vzďaľovali od východiskového bodu, tým viac bola trať čoraz ťažšia. Zlý krok, a Dorka sa okamžite ocitla v studenej vode. V kanáli sa ponorila po krk.

Rybačka sa tak skončila predčasne. Rýchle osušenie a smer teplá, vykurovaná izba.  Keď Adri videla smútok a sklamanie svojej priateľky, rozhodla sa pre ňu usporiadať menší extra program. Prostredníctvom jedného milého známeho, Dorku pozvala na potápanie v jednom bagrovisku.

Ešte pred tým ako vstúpili do vody, Andrej (potápač s obrovskými skúsenosťami) v súvislosti s potápaním, Dorku vybavil  cennými radami. Predstavil jej výbavu s kyslíkovou fľašou, ktorá ale tentoraz zostala na súši. Po osvojení najdôležitejších pravidiel sa mohlo začať šnorchlovanie do ríše rýb.

Dorka potom v hlbinách videla také veci, aké nie sú dopriate ktorémukoľvek milovníkovi Petrovho cechu. Trvalo dobrých pár minút až si osvojila pohyby potrebné pre ponor a prekonala vztlakovú silu potápačského obleku, ale musela si zvyknúť aj na tlakový rozdiel, ktorý vzniká pod vodou. Keď bola pripravená, v bagrovisku s pomerne čistou vodou sa ponorili až ku stanovištiam rýb. Pri potopených stromoch a iných prekážkach objavili leňošiace rybky. Biele ryby, karasy, ba dokonca aj zubáčika volžského, kým v plytšej a tak teplejšej vode ich zabávali slnečnice pestré. Naša novopečená potápačka, rybky videla v ich prirodzenom prostredí!

-Bolo to fantastické!  – vravela Dorka na konci  potápania, a verte mi, vôbec  nepreháňala! To každý športový rybár musí vidieť!

Kočky na brehu, každý piatok o 20:00, s novými časťami na programe televízie PV TV HD.

Autor: Szabolcs Jéger