The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Krátke výparvy a kúzlo nových príchutí

V polovici septembra som plánoval vyraziť na zahraničnú výpravu, cieľom ktorej malo byť jazero, na ktorom je kvôli jeho obrovskej rozlohe  (1080 ha), na upútanie pozornosti kaprov potrebné použiť veľké množstvo krmiva. Z toho dôvodu, sme 8 týždňov pred odchodom s Tomim Csörgöm našúľali 30 kg boilies priemeru 26-30 mm, aby guličky do začiatku výpravy dostatočne vytvrdli. Pri výrobe týchto pochúťok sme použili zmesi   Monster-Liver a Elite, navyše, na Tomiho odporúčanie sme ešte zmiešali mixy  Monster Pardise a Fish,  a to v pomere 60 ku 40. Do začiatku naplánovanej výpravy mi ešte zostávali 4 týždne, rozhodol som sa teda, že našu novú kreáciu vyskúšam aj na ostro. Keďže na masívnejšiu kŕmnu kampaň som už nemal dostatok času, plánoval som navštíviť moje obľúbené jazero, ktoré popritom, že sa nachádza v blízkosti môjho domova, je navyše aj dostatočne veľké, vďaka čomu, práve na tomto revíri som mohol vytvoriť reálny obraz o účinnosti alebo práve  naopak, neúčinnosti mojich nových guličiek. Nikdy som nechápal tie testy počas ktorých sa účinnosť rôznych nástrah skúša na jazerách s rozlohou 10-15 ha, ktoré sú navyše pravidelne a bohato zarybňované. Testovania na takýchto jazerách vôbec nie sú reálne, a to v prvom rade z toho dôvodu, že sú obvykle mimoriadne chudobné na prirodzenú potravu, a žije v nich obrovské množstvo rýb, ktoré spoľahlivo reagujú na akúkoľvek ponúknutú nástrahu, nech je to už peleta, boilies, kukurica, atď.

V mesiaci júl som na vyhliadnutom revíry strávil dvakrát dva dni, kým v auguste už iba dva dni navyše, počas každej jednej rybačky som chytal na inom mieste. Rozhodol som sa, že počas týchto krátkych vychádzok použijem na vnadenie iba menšie množstvo boilies a svoje koncové montáže zakaždým umiestnim na iné miesto. Z tohto dôvodu som na vyhľadanie vyhovujúceho fleku resp. zmapovanie dna, namiesto sonaru použil iba dlhú tyč, ktorá je dokonalou pomôckou pre tento účel. Keďže som mal na rybačky naozaj málo času, dôveroval som radšej iba správnej voľbe lovného miesta a kvalitnej nástrahe. Čo sa týka účinnosti nástrah, guličky vyrobené zo spomenutých mixov predčili všetky moje očakávania. Prvá skúška sa konala v polovici júla. Leto bolo v plnom prúde a primerane k tomu ma na brehu jazera vítala  neznesiteľná horúčava a kopa ľudí. Keďže som samotársky typ – aspoň čo sa týka lovu rýb – rozhodol som sa utáboriť na pomerne pokojnejšom mieste, ďaleko od davu  a iných rušivých faktorov.  Pomocou dlhej tyče som zmapoval dno jazera, a vybrané miesto som prevnadil 10 guličkami 26 mm boilies príchute Monster Pardise – Fish. Ako nástrahy som použil 30 mm „loptičky“ tej istej príchute vedľa ktorých, som na PVA šnúru zavesil 4 menšie guličky. Noc bola nádherná, mesiac bol práve vo fáze splnu. Jednoducho milujem toto obdobie a podľa mojich doterajších skúseností, nie sú na tom ináč ani kapitálne  kapre. V priebehu dvoch dní som ulovil troch nádherných kaprov vážiacich 15.70 , 16 a 18.70 kg. Moja radosť bola neopísateľná, nakoľko nová príchuť už pri prvej príležitosti potvrdila svoju účinnosť.

Nasledujúca skúška nových boilies sa konala v polovici júla. Opäť som preferoval ten istý spôsob chytania ako v prvom prípade, a výsledkom krátkej rybačky boli dva kapre v priebehu dvoch dní. Boli to mimoriadne pekné ryby vážiace 14.70 a 17.90 kg.

V polovici augusta, počas tretieho testovania našej novinky sa definitívne potvrdila jej účinnosť. V priebehu  jedinej noci som zdolal dvoch skutočných obrov vážiacich 20.70  a 23 kg. Nadôvažok, jeden spomedzi týchto úlovkov patrí medzi najkrajšie kapre tohto jazera, ktorého som pred niekoľkými rokmi pokrstil menom Nessie.  Je to kapor, ktorého sa mi v priebehu 8 rokov už pošťastilo uloviť štyrikrát.

S týmto krátkym článkom som mal v úmysle dokázať, že aj počas krátkodobých rybačiek môžeme dosiahnuť veľmi pekné výsledky, najmä keď nami použité návnady a nástrahy budú úplne odlišné od pochúťok ostatných rybárov. Tomi Csörgő, ako aj ja  sám, neustále experimentujeme s miešaním a mixovaním základných zmesí rôznych príchutí a musím uznať, že takto vyrobené nástrahy sú mnohokrát oveľa úspešnejšie ako iné, overené nástrahy. Nazdávam sa, že je tomu tak z tohto dôvodu, lebo väčšina rybárov používa nástrahy tých istých príchutí a nech sú to produkty rôznych výrobcov, kapre ich jednoznačne identifikujú ako zdroj nebezpečenstva. Myslím si, že pri experimentovaní so základnými zmesami rôznych príchutí nemôžeme nič pokaziť, avšak pri  dávkovaní rôznych zložiek alebo atraktorov, už musíme postupovať oveľa obozretnejšie. Na tomto športe je krásne  to, že možnosti sú pre každého nekonečné, a všetko závisí iba od našej kreativity. No a nakoniec, po mesačnej prestávke som opäť zavítal na moje obľúbené jazero. Opäť to bola dvojdňová rybačka v priebehu, ktorej som preferoval ten istý spôsob vnadenia a chytania, ako počas  predchádzajúcich výpravách. V priebehu  dvoch nocí som ulovil dvoch nádherných kaprov s hmotnosťou 21.47 a 13 kg.

Aj z toho je vidieť, že ktokoľvek z nás môže uloviť svoju životnú rybu, a to nielen počas niekoľkodňových výprav, ale hoci aj v priebehu krátkodobej rybačky, stačí keď budeme mať dostatok odvahy experimentovať, použijeme kvalitnú nástrahu a aj šťastena sa prikloní na našu stranu!

Text a fotky:  Zsolt Bundik

Imperial Baits Team