The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Lov na Drop Shot aj v zime

Metóda Drop Shot, alebo v skrátenej forme DS má množstvo predmostí, a to aj v ochladzujúcej sa, ale taktiež aj vo vyslovene chladnej vode. Niet pochýb, že je čoraz populárnejšia, ale nazdávam sa, že ešte ani zďaleka nevieme všetko o tejto výnimočnej a mimoriadne účinnej technike. Pozrime si teraz, ktoré sú najdôležitejšie informácie v súvislosti s výberom vyhovujúceho náčinia a pokúsime sa zostaviť aj bežne používané koncové montáže. Samozrejme, predstavíme vám aj základnú techniku lovu.

Prúty vyhovujúce pre techniku lovu Drop Shot, sa podľa vrhacej záťaže, teda podľa charakteru môžu pohybovať v naozaj širokej škále, veď samotnú metódu je možné praktizovať aj na 1-2 m hlbokých stojatých vodách, ale aj na rýchlejších riekach. Z toho všetkého logicky vyplýva, že kým pre lov na stojatých vodách, jemný prútik s niekoľko gramovou vrhacou záťažou bude úplne postačujúci, pri riečnom love môže byť opodstatnená hoci aj 30-40 g vrhacia záťaž. Sú to také krajnosti, ktoré nie je možné účinne vyriešiť jediným prútom.

Pri najjemnejšej technike lovu Drop Shot, počas ktorej sa zameriavame na lov ostriežov a zubáčov volžských na pomaly tečúcich alebo stojatých vodách, sa vyhovujúca vrhacia záťaž prútov pohybuje v rozmedzí 3-15 g alebo 5-18 g. Na našich väčších riekach, keď sa zameriavame najmä na rozsiahlejšie prekážky alebo terénne nerovnosti, navyše v silnejšom toku je logické,  že budeme potrebovať podstatne pevnejšie alebo tvrdšie prúty. V takýchto prípadoch, sa horná hranica vrhacej záťaže môže posunúť až po hodnotu 20-40 g.

Vyhovujúca dĺžka prútov sa začína zvyčajne pri 210 cm (výnimkou sú iba úplne ľahké špeciály vyvinuté pre lov ostriežov, ktoré nedosahujú ani  2 m dĺžku) a končí sa pri dĺžkach 240- 270 cm. Pri tejto technike sa iba zriedkakedy používajú dlhšie prút. Stavba prútov je špeciálna. Samotní výrobcovia, sa rúčky prútov snažia vyhotoviť takým spôsobom, aby čo najúčinnejšie prenášali záber do rúk lovca. Čo sa týka navijakov, mali by mať presný a ľahký chod a samozrejme spoľahlivú brzdu. Pri tomto spôsobe, navijaky  nie sú vystavené žiadnym extrémnym zaťaženiam. V každom prípade, by sme sa mali rozhodnúť pre taký model, ktorý dokonale vyváži nami používaný prút. Vo svetle toho, by som za vyhovujúce označil navijaky veľkosti 25-35.

Pri love na Drop Shot, by som odporúčal používať splietané hlavné šnúry, sú totiž neodmysliteľné pre spoľahlivé prenášanie záberu. Zároveň je však nesmierne dôležité, aby koncová montáž bola vyrobená z fluorocarbonového vlasca. Na výrobu koncovej montáže budeme potrebovať minimálne množstvo komponentov, celkom presne jeden háčik a jedno olovo. Trik je v tom, že obe tieto komponenty sú z istého hľadiska špeciálne. Pri najjednoduchšom spôsobe nastraženie nástrahy, keď smáčika napichneme cez nosovú dierku a hrot háčika vyvedieme za hlavovou časťou, vôbec nepoužívame veľký háčik.

Háčik veľkosti č.6 poprípade  č.4 so širším oblúčikom a krátkym alebo stredne dlhým ramienkom bude pre tento účel absolútne postačujúci.  Primerane k možnostiam, by sme sa mali rozhodnúť pre pevnejšie modely, ale samozrejme, nemali by sme pritom zabudnúť ani na hmotnosť samotných  háčikov. Táto dvojitosť je charakteristická iba pre najkvalitnejšie háčiky, pri ich kúpe by sme teda nemali šetriť, svojou kvalitou totiž určite vynahradia vyššiu cenu. Pri príprave chráneného systému – je hrot háčika  schovaný v nástrahe – na rad prídu háčiky typu offset.

Aj tieto majú  DS verziu špeciálneho tvaru, ktoré sú  najúčinnejšie pri tejto koncovej montáži. Pri tomto spôsobe je treba použiť svojskú techniku napichnutia plastickej nástrahy, pomocou ktorej, hrot háčika prilieha k chrbtovej časti nástrahy, ba dokonca, v nej môže byť aj schovaný.

Nech sa už rozhodneme pre ktorýkoľvek typ háčika, na nadväzcový vlasec alebo hlavnú šnúru by sme ho mali naviazať uzlom Palomar.

V prípade, že háčik naviažeme spôsobom ako  vidíme na obrázkoch, bude háčik od hlavnej šnúry resp. nadväzcového vlasca odstávať  pod pravým uhlom a umelej nástrahe tak dodá správnu pozíciu. Je to pomerne jednoduchý uzol,  vyžaduje si minimálnu zručnosť  a po niekoľkých príležitostiach sa veľmi ľahko viaže. Dĺžku voľného konca hlavnej šnúry alebo nadväzca nastavíme podľa toho, v akej výške plánujeme viesť nástrahu nad dnom.

Na tento voľný kus sa navlieka DS olovo, ktoré je vybavené špeciálnym obratlíkom. Stlačené očko obratlíka umožňuje jednoduché pripevnenie olova, a taktiež aj jednoduché a rýchle nastavenie vzdialenosti medzi záťažou a nástrahou. Keď plánujeme loviť v bezprostrednej blízkosti dna, táto vzdialenosť môže byť úplne krátka, približne 10-20 cm, avšak keď chytáme priamo v prekážke, ktorá je hoci aj niekoľko metrov vysoká, môže nastať taká situácia, že vzdialenosť medzi záťažou a nástrahou bude viac ako 1 m.

Čím je táto vzdialenosť väčšia, o to viac možností sa nám naskytne v súvislosti s vedením resp. oživovaním nástrahy.

Typické dropshotové nástrahy nie sú ukončené kopytom a chýbajú im taktiež aj sploštené chvostové časti, ktoré sú charakteristické pre  twistre. V najčastejších prípadoch sa jednoducho iba stenšia, alebo ich chvostová časť pripomína hrot kopijí. V prípade DS nástrah, je za klasické možné označiť vidlicovité chvostové ukončenie, ale neexistujú žiadne pravidlá, podstatné je, aby sa počas lovu správali čo najhodnovernejšie. V záujme  toho, sú smáčiky vyrábané z mimoriadne jemného silikónu, pričom ich špecifická hmotnosť je sotva väčšia ako špec. hmotnosť vody, aby čím viac vyhovovali pre techniku lovu Drop Shot.

Pre chytanie v čistej vode, by som za najvyhovujúcejšie označil skoro úplne priehľadné telíčko s flitrami, alebo celkom tmavé prevedenia. Pri všeobecnom použití, s rôznymi kombináciami zelenej farby a variáciami,  ktoré dokonale napodobňujú živé rybky – tmavý chrbát – strieborný bok – určite nič  nepokazíme. Pre lov ostriežov  a zubáčov volžských, sa vyhovujúca veľkosť plastických telíčok pohybuje okolo 5-6 cm, kým na prekabátenie skutočne veľkých zubáčov by som odporúčal nastražiť nástrahy veľkosti 12-15 cm.

Smáčiky je možné oživiť rôznymi spôsobmi. Za základnú techniku by som označil pomalé, postupné vedenie nástrahy, aké sa preferuje napr. pri love s gumenými rybkami alebo twistrami. Naša šnúra by mala byť skoro stále napnutá. Záber sa zvyčajne  prejaví ako rázne ťuknutie, v ojedinelých prípadoch ako tvrdý úder. Pri akomkoľvek náznaku záberu, okamžite môžeme zaseknúť.  Smáčiky sú zvyčajne natoľko štíhle, že loviaci dravec ich hneď v prvej fáze útoku nasaje hlboko do papule, a čím ďalej vyčkávame so zásekom, o to sú naše šance čoraz horšie. Dravej rybe totiž nástraha po istom čase už môže byť podozrivá, a pustí ju. Z toho dôvodu, by sme stále mali byť na pozore, aby sme v prípade uchopenia nástrahy, okamžite stihli zareagovať!

Drop Shot je vynikajúcou technikou pre chytanie priamo v prekážkach. V prípade, že na danom mieste je pomerne veľa potopených stromov, môžeme použiť systém s ukrytým háčikom alebo háčiky typu  offset. Pri kamenistom dne, je problém v tom, že na takomto teréne sa zachytáva zvyčajne záťaž – kvôli jej umiestneniu – a to nám veru môže poriadne strpčiť život. Za seba môžem  jednoznačne povedať, že milujem skôr lov medzi potopenými stromami, tam sa totiž olovo iba zriedkakedy zachytáva, a s menšou skúsenosťou už dokážeme ochrániť aj náš háčik. Keď je prekážka charakteristická, to znamená, že s koncovou montážou dokážeme dokonale kopírovať jej obrysy, rytmus vedenia nástrahy môžeme úplne spomaliť.  Dravca doslova vyčkáme. Pokiaľ tušíme, že na danom mieste naozaj striehne cieľová ryba, v najsľubnejších bodoch  môžeme našu nástrahu podržať hoci aj niekoľko minút , a oživovať ju čo najdráždivejším a najprovokujúcejším spôsobom.

Ak sú naše ruky naozaj šikovné, no a v neposlednom rade aj náš prút je dostatočne citlivý, oživovanie nástrahy  môžeme absolvovať takým spôsobom, že olovo počas celého procesu zostane na jednom mieste.  Práve z toho dôvodu som spomenul na začiatku článku, že čím je vzdialenosť medzi háčikom a záťažou väčšia, o to je ľahšie efektívne oživovať nástrahu.  Po spustení špičky prívlačovky, nástraha začne postupne klesať, a po napnutí hlavnej šnúry opäť ožije, doslova poskočí a vibruje.  K vyprovokovaniu záberu je občas  postačujúce, jemne a šikovne potriasať prútom. Záber dravej ryby pri love na Drop Shot je naozaj podobný ako pri love s nástrahami, ktoré sú vybavené s tradičnými jigovými hlavičkami. „Oťaženia“ nástrahy sú zriedkavé, charakteristické  sú skôr jednoznačné údery.

Drop Shotový spôsob môže fungovať počas celého roka, avšak niet pochýb, že najúčinnejší je od neskorej jesene až po začiatok individuálnej doby ochrany dravých rýb. Osvojiť si túto techniku nie je žiadna čertovina, človek veľmi rýchlo dokáže nabrať ten správny rytmus, a vtedy  môžeme zažiť naozaj skvelé rybačky . Každému môžem iba odporúčať!

Text: Zoltán Szarvas

Zdroj: EnergoTeam