The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Na návšteve u chlapcov z Keen Carp

V dňoch od 10. do 12. novembra, sa nám s mojím parťákom naskytla príležitosť, aby sme na našej obľúbenej vode vyskúšali jedno nové miesto, na ktorom sme doteraz nemali možnosť chytať. Počas horúčkovitej prípravy, čas uletel neuveriteľne rýchlo, ani sme sa nenazdali a konečne nadišiel ten dlho očakávaný deň. V piatok, v obedňajších hodinách sme konečne obsadili naše prechodné obydlie, a následne sa začalo dvojhodinové, dôkladné mapovanie lovného miesta.

Je síce pravda, že vodu poznáme ako našu dlaň, avšak predsa len sme plánovali chytať na novom mieste, považovali sme teda za nesmierne dôležité, aby sme vyhliadnutý úsek presondovali čo najprecíznejšie. V polovici novembra, jazero navštevuje oveľa menej rybárov ako počas hlavnej sezóny (na tomto úseku sme chytali iba my dvaja), mali sme teda k dispozícii dostatočne rozsiahly voľný priestor, čo sme samozrejme maximálne využil. S parťákom sme sa dohodli, že všetky naše kŕmne miesta – chytali sme na štyri prúty – vytvoríme v hlbších častiach vyhliadnutého úseku. Z toho dôvodu, sme dve naše koncové montáže umiestnili do prvého, kým ďalšie dve, do druhého jarku.

Počas novembrovej výpravy, som ako nástrahy  používal boilies príchute Elite – banana a Fish-Liver, kým môj tímový kolega sa rozhodol pre osvedčené príchute  Monster Liver a Monsters Paradise. Guličky, ktoré sme použili na vnadenie,  sme bohato poliali tekuto potravou  Carptrack Liquid a následne posypali práškovým atraktorom  Carptrack Powder, extraktom GLM Full Fat a  Stick Mixom Explosiv. Takto zatraktívnené boilies sme nechali odstáť. Boilies, ktoré mali slúžiť na upútanie pozornosti našich miláčikov, získali takto mimoriadne atraktívny obal.

Na prvý záber sme čakali do zotmenia. Prihlásil sa v podobe lysca vážiaceho 10 kg, po ktorom nasledovali dva menšie jedince. Cez deň potom zabodoval aj môj parťák. Po napínavých súbojoch zdolal dvoch nádherných šupináčov s hmotnosťou 12.30 a 14.70 kg.

Po takomto skvelom úvode som si bol stopercentne istý, že v priebehu druhej noci, nám šťastena dopraje ešte aj krajšie ryby. Ani sme sa nenazdali a opäť sa zotmelo. Večerné ticho zrazu prerušil zvuk signalizátora. Napriek studenej vode, sa zaseknutá ryba tešila pomerne dobrej kondícii, nasledoval teda dlhý a mimoriadne napínavý súboj na konci, ktorého môj vytešený parťák, do podberáka priviedol najväčšieho kapra výpravy, prekrásneho šupináča vážiaceho 16.80 kg.

Nádherný šupináč ulovený na kombináciu 22 m guličky príchute Elite banana a 16 mm pop-up –ky, tej istej príchute.  

Po úspešnom zdolaní nasledovalo rýchle váženie, a prekrásneho kapra sme do ranného fotenia uložili do kaprového vaku. O čosi neskôr som dostal ďalší záber. Bol to šupináč vážiaci 12 kg, ktorému zachutilo boilies príchute  Fish-Liver.

V skorých ranných hodinách nás zo spánku  budila jazda od kapra vážiaceho 7.5 kg, po ktorom sa počas balenia, na vzdialenejší prút dostavil posledný záber krátkej výpravy. Bol to šupináč, ktorému sme navážili 12.90 kg. Obe ryby sa ulakomili na kombináciu nástrah príchute Elite-Banana.

S vlastníkmi ostrova, sme mali na nasledujúci víkend dohodnutú ďalšiu rybačku. Táto výprava, sa od prechádzajúcej líšila v tom, že mala byť zameraná na  testovanie tohtoročnej novinky od fy. Imperial Baits, a to boilies s názvom  Worm Up, pričom sme s chlapcami z tímu  Keen Carp, plánovali osláviť aj dvojité narodeniny. Na breh jazera sme dorazili vo štvrtok. Do pripravených člnov sme naložili všetky potrebné veci a presunuli sme  sa na ostrov. Na  dvoch z našich prútov, sme ako nástrahu použili testovanú novinku, teda boilies  Worm Up.  V priebehu prvej noci sme ulovili 5 ks kaprov, v rozmedzí od 5 do 9 kg. Tu by som chcel pripomenúť, že južný vietor má na tomto mieste veľmi dobrý vplyv na apetít rýb.

Do rána sa počasie úplne zmenilo. Vietor ustal a do konca rybačky už panovalo hmlisté a pochmúrne počasie.

Zmena počasia sa odzrkadlila aj na aktivite rýb. Zábery prichádzali už iba sporadicky, ale napriek tomu, sme urobili všetko v záujme toho, aby sme z našich lovných miest vyťažili maximum. Krajina sa zahalila do hustej bielej hmly, ktorá v značnej miere sťažovala nočné zdolávania. Na otvorenej vode, medzi kríkmi rastúcimi priamo v koryte jazera, bolo veľmi ťažké orientovať sa za takýchto okolností.  Aby sme to nemali až tak jednoduché, 90 % záberov sa dostavilo v nočných hodinách. Z toho dôvodu, každá jedna úspešne zdolaná ryba nás dokázala nesmierne potešiť. V priebehu druhej noci  sme ulovili dvoch kaprov, a to jedného menšieho, vážiaceho 6 kg a následne  ďalšieho, ktorému sme namerali o čosi viac ako 10 kg. V priebehu týchto troch dní, iba jediné kŕmne miesto fungovalo podľa našich predstáv.  Všetky nami ulovené kapry sa nechali zlákať na kombináciu plávajúcej a potápavej guličky  Worm Up, pričom naše úspešné nástrahy z predchádzajúcej rybačky, utrpeli tentoraz úplne fiasko.

Darmo sme vyhľadávali nové lovné miesta, naša námaha neprinášala žiadne ovocie. Nadišla posledná noc, a keďže bujará oslava narodenín nás poriadne vyčerpala, vo večerných hodinách sme sa uložili k spánku.

Tesne po polnoci ma zobudilo nesmelé pípnutie signalizátora. S mojím parťákom sme naskočili do člna, a o niekoľko okamihov neskôr sme sa už plavili priamo v strede hustej, bielej hmly. Po niekoľkých minútach sme dorazili ku kríkom a úspešne sme vyslobodili zaseknutú rybu. Nasledoval krátky, ale mimoriadne tvrdý súboj, na konci ktorého, sme do podberáka priviedli najväčšieho kapra terajšej výpravy, a to šupináča vážiaceho 13.20 kg.

Úspešnú montáž som precízne položil na predchádzajúce miesto, a následne sme vyrazili smerom k brehu. Tí ktorí už zažili rybačku v takomto počasí, určite veľmi dobre vedia, aké to je, keď si človek nevidí ani na svoj nos, a pomaly napreduje do tej hustej, bielej ničoty. Po našom úspešnom návrate na breh a uložení prútu do stojana, som si vôbec nebol istý, či sme vlasec od koncovej montáže viedli na správnom mieste, teda mimo konárov kríkov. Nech je ako chce, na vodu už pôjdeme iba v prípade záberu.  Asi po dvoch hodinách, opäť ma prebúdzalo nesmelé pípnutie, po ktorom nasledoval súvislí ťah. Po zodvihnutí udice sa zopakovala tá istá situácia ako po predchádzajúcom zábere. Keď som vlasec vyslobodil spomedzi konárov,  oprel som sa do udice a zaseknutú rybu som sa pokúsil odlepiť od dna, ale bezvýsledne. Napriek chladnej, iba 2 stupňovej vode, sa kapor tešil veľmi dobrej fyzickej kondícii. Ukázal sa nám až po desaťminútovom, nesmierne napínavom zdolávaní. Nasledovalo ešte zopár tvrdých výpadov, ale už čoskoro sa ocitol v sieťke podberáka. Ručička váhy sa ustálila na hodnote 15.20 kg.

V porovnaní s okolnosťami, sme naše krátke novembrové výpravy ohodnotili ako vydarené, nakoľko v neustále sa ochladzujúcej, sotva niekoľko stupňovej vode, sa nám v obidvoch prípadoch pošťastilo prekročiť 15 kg hranicu, pričom do podberáka sme priviedli ešte veľa ďalších pekných rýb.

Ešte raz ďakujeme chlapcom z tímu  Keen Carp za pozvanie a možnosť, a samozrejme aj za skvelú zábavu!

Aj tieto kratučké rybačky sú skvelým príkladom toho, že aj testeri dvoch navonok konkurenčných firiem môžu absolvovať priateľské stretnutie spojené s vydarenou  rybačkou!!!

Autor: András Lőrinc (Imperial Baits – Carp ‘R’Us Team)