The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Návrat do Rakúska

V auguste som opäť zavítal na jedno rakúske štrkovisko, na ktorom som už počas jari vyskúšal svoje šťastie. Predpoveď počasia neveštila nič dobré, keďže podľa meteorológov, počas celého týždňa mala panovať ozajstná letná, neznesiteľná horúčava. Nevadí, keďže som sa chystal navštíviť štrkovisko, mohlo sa z toho vykľuť čokoľvek. Na výpravu som mal pripravené 16 a 18 mm guličky z palety Imeprial Baits. Boli to osvedčené príchute Monster-Liver resp.  Elite, ku ktorým som ešte pribalil 4mm Amino pelety. Je to voda, ktorá je vystavovaná pomerne veľkému rybárskemu tlaku, čo znamená, že tamojšie kapre sú mimoriadne opatrné a práve z toho dôvodu, som sa rozhodol použiť menšie priemery.

Podľa miestneho poriadku,  je na jazere zakrmovanie zakázané, môže sa používať max. PVA sieťka, ktorú je možné naplniť niekoľkými guličkami boilies a peletami. Musím však dodať, že je to štrkovisko, ktoré je mimoriadne bohaté na výskyt prirodzenej potravy, ktorú tvoria mušle, raky a patentky.  Z toho všetkého vyplýva, že zakrmovanie nie je až tak podstatné. Z hľadiska úspešného lovu, za najpodstatnejší kritérium by som označil skôr dôkladné zmapovanie dna na vyhliadnutom úseku, a lokalizáciu miest s výskytom spomenutých prirodzených potráv. Dno jazera je mimoriadne členité. Nachádza sa tam množstvo zlomov, pričom priemerná hĺbka sa pohybuje okolo 2 – 6 m, z toho dôvodu, som na zmapovanie dna, namiesto sonaru použil radšej dlhú tyč. Myslím si, že pomocou tejto jednoduchej pomôcky získam oveľa presnejší obraz o štruktúre dna jazera (štrk, piesok, bahno, hlina) a taktiež o prirodzenej potrave vyskytujúcej sa na danom mieste. Vráťme sa, ale späť ku samotnej výprave. Ako som už v úvode spomenul, na breh jazera som dorazil 22. augusta. Stavanie tábora išlo veľmi rýchlo, a moje 3 prúty, boli v poobedňajších hodinách už vyvezené na vyhliadnuté a označené miesta. Všetky  montáže putovali do inej hĺbky, od 2.5 cez 3 až po 4 m. Na dvoch prútoch som mal nastražené 16 mm guličky príchute Monster Liver, kým na tretej udici som použil jedinú ,16 mm guličku IB Elite. Boilies Monster Liver je možné označiť za mimoriadne účinné nástrahy, ktoré kapitálne kapre doslova zbožňujú, no a pre príchuť Elite som sa rozhodol z toho dôvodu, nakoľko v jazere žije obrovské množstvo mušlí a ako je všeobecné známe, táto séria sa vyrába s vysokým obsahom GLM extraktov.

Az első két nap csendesen telt el. Egy két halugráson kívül más érdekesség nem volt de azok tőlem messze ugráltak. A 3. nap jött egy nyári eső ami reggeltől estig esett úgyhogy az egész napomat a sátorban töltöttem. Hajnali kettő körül erős húzós kapásra riadtam fel. Hál istennek az eső elállt így nem kellet öltözködni és gyorsan a csónakban találtam magam. Kb 25 perces fárasztás után egy gyönyörű iszonyatosan kövér tükörponty pihent a merítőmben ami a mérlegelésnél 21,80 kg-os nak bizonyult. Nagyon boldog voltam mivel 3 nap kapástalanság után egy ilyen gyönyörű ponttyal ajándékozott meg a tó. A csali egy szem 16 mm-es monster liver bojli volt. A vízen a halakat nem lehet letárolni ezért fényképezés után azonnal visszaengedtem.

Reggelig más nem történt, de ami másnap következett az felejthetetlen marad számomra. Kb, 9 órától délután 7-ig folyamatosan fogtam a halakat mind a három botommal 14-19,60 kg-ig. Volt olyan, hogy míg a vízen voltam, az osztrák ismerősöm a másik botommal a partról fárasztott. Gyönyörű nap volt, de a halak valószínűleg átvonultak csak előttem, mert a következő 5 napban még kapásig sem jutottam.

Kapre sa presunuli do hlbších častí jazera, kde sa hĺbka vody pohybuje od 5-6 m. Nadišiel posledný deň výpravy, keď si rakúsky rybár chytajúci asi 150 m povyše,  zbalil svoje veci a odišiel domov. Rozhodol som sa teda, že svoje montáže na noc premiestnim do hlbších častí jazera, tam kde lovil už spomínaný Rakúšan, a čuduj sa svetu, výsledkom nočnej rybačky boli tri nádherné kapre. Môj príbeh je skvelým príkladom toho, že ryba sa musí neustále vyhľadávať a práve preto, až máme na to možnosť, po 3-4 dňoch presedených bez očakávaných  výsledkov, sa určite oplatí vyhľadať nové lovné miesto a to aj v tom prípade, že by sme sa museli pritom zbaliť a prenášať všetky naše veci. Ako staré príslovie tvrdí, kto hľadá nájde. Je veľa takých kaprárov, ktorí urobia tú chybu, že jednoducho nedôverujú svojím nástrahám, v dôsledku čoho, neustále menia príchute a vôbec ich nenapadne, že možno na ich kŕmnom mieste nie je žiadna ryba, poprípade, kapre vôbec nie sú pri chuti, alebo potravu vyhľadávajú skôr vo vyšších partiách vodného stĺpca. Za seba môžem jednoznačne prehlásiť, že maximálne dôverujem produktom pochádzajúcim z dielne fy. Imperial Baits, ktoré už mnohokrát potvrdili svoju fantastickú účinnosť a dopomohli ma k viacerým kapitálnym úlovkom. Z toho vyplýva, že nech chytám na akejkoľvek neznámej vode, v kvalite alebo v účinnosti nástrahy by som chybu nikdy nehľadal. Ako som už spomínal, je oveľa podstatnejšie ,aby sme mali oči stále otvorené, sledovali pohyb rýb a snažili sa objaviť miesta s výskytom prirodzenej potravy. Práve preto mám rád rybačky na bagroviskách, veď sú to vody ktoré si vyžadujú neustále špekulovanie, ale keď odhalíme ich tajomstvá, odmenia nás takými zážitkami, na ktoré určite nezabudneme do konca života. Bojovnosť kaprov žijúcich v takýchto krištáľovo čistých  vodách,  navyše s bohatým výskytom prirodzenej potravy sa vôbec nedá porovnať  s kondíciou rýb v umelých rybníkoch, a tak súboj s hoci len 10 kg ťažkým divokým kaprom bude oveľa napínavejší, ako zdolanie 20 kg jedinca na súkromnom revíri. V súvislosti s touto vodou, v priebehu 8 dní som opäť získal množstvo nových skúseností, a počas budúcoročnej sezóny sa opäť pokúsim uloviť aspoň jedného spomedzi tamojších velikánov.

Zsolt Bundik (Imperial Baits Team)