The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

No Select

S mojím priateľom sme na koniec novembra plánovali pohodlnú rybačku z karavanu, ktorá sa mala konať na jazere  rybárskeho združenia  Almamelléki Horgászegyesület. V roku 2012 som už zavítal na túto  prekrásnu vodnú plochu, ktorá sa rozprestiera v nádhernom prostredí a ktorej brehy lemuje rozsiahly trstinový porast, navyše, aj v samotnom koryte sa nachádza množstvo trstinových ostrovčekov. V priebehu minuloročnej sezóny sa nám podarilo uloviť množstvo kapitálnych rýb, niet teda divu, že  sme  sa už veľmi tešili na túto neskorú jesennú rybačku. Danosti jazera poskytovali vynikajúcu príležitosť na otestovanie noviniek Carp’R’US.   Keďže som sa počas výpravy zameral hlavne na okraje trstinového porastu, svoje koncové montáže som potreboval zostaviť takým spôsobom, aby som rybu dokázal bezpečne zdolať aj v tom prípade, keby sa jej podarilo uniknúť medzi zvyšky porastu.

Veľkou pomocou mi bol pritom záves na olovo Snag Clip. Na obrázku je veľmi dobre vidieť stav závesu pred nahodením, a stav po zdolaní ryby, ktorej sa podarilo zájsť medzi prekážky. Pri týchto jedinečných závesoch, sa dá pomocou drobného zámku nastaviť, pri akom zaťažení sa má uvoľniť olovo, aby sme po odpadnutí záťaže mohli pokračovať v zdolávaní zaseknutej ryby.

Samozrejme, aj výber háčika je veľmi dôležitým kritériom. Počas tejto novembrovej rybačky som sa rozhodol vyskúšať háčiky z novej produktovej rady ATS. Aby som sa dôkladne presvedčil o spoľahlivosti háčikov, z každého modelu som naviazal nadväzec, zvykne sa totiž hovoriť, že skúškou pudingu je jeho jedenie.

Čo sa týka použitých nástrah, naďalej som uprednostňoval boilies  WORM-UP – novinka pre rok 2013 – ale samozrejme, k slovu sa dostali aj staré dobré osvedčené príchute.  Pod názvom  Worm Up   sa skrývajú guličky mimoriadne agresívnej, korenistej a pálivej príchute, ktoré sú neuveriteľne účinné aj v ochladzujúcej sa vode.

Výber vyhovujúceho lovného miesta na tejto vode vôbec nezaberá veľa času, veď koryto jazera je úplne rovnomerné a plytké. Keďže ani rozloha jazera nie je extrémne veľká, nazdával som sa, že ryby pátrajúce po potrave ho veľmi rýchlo oboplávajú, a skôr či neskôr, určite objavia aj nami ponúknuté pochúťky. No a práve tu sa začínal jeden obrovský problém. Nevzal som totiž do úvahy fakt, že na breh jazera sme dorazili po čerstvom zarybňovaní počas ktorého, do jazera bolo  vysadených niekoľko metrákov kaprov vážiacich 1.5 – 2 kg. Pomerne rýchlo sme pochopili, že jediná 20 mm gulička – ako nástraha – určite nebude postačujúca ako aj to, že na zakrmovanie peletami a partiklom môžeme zabudnúť. Žiaľ nepomohli ani dve  nastražené guličky.

Kamkoľvek som umiestňoval svoju koncovú montáž, čerstvo vysadené kapry ju behom niekoľkých minút  určite objavili. Mojím jediným šťastím bolo to, že invázia menších kaprov vo večerných hodinách  zoslabla. Vedeli sme, že musíme voľačo vymyslieť, nemohli sme sa totiž len tak ľahko vzdať. Rozhodol som sa pre úplne extrémnu nastražovaciu techniku, a na svoje vlasové nadväzce som našil tri guličky priemeru 20 mm.

S napätím očakávaný zázrak sa nekonal, dosiahol som jedine to, že  záber sa dostavil až po uplynutí jednej hodiny. Mojou odmenou bol lysec vážiaci 2.5 kg. Rozhodol som sa teda vyskúšať ešte väčšie priemery, nadôvažok, nástrahu som umiestnil o čosi ďalej od oblúčika háčika. Koncová montáž „orlí pazúr“ vyrobená s použitím háčika ATS Gladiátor LS  veľkosti č. 6 patrí medzi moje najobľúbenejšie montáže, nie náhodou, opäť totiž potvrdila svoju maximálnu účinnosť a nesklamala ma ani v tom najdôležitejšom okamihu našej terajšej výpravy.

Signalizátor počas druhej noci opäť oznamoval záber, avšak ozval sa úplne iným tónom, ako dovtedy. Okamžite som  vedel, že je to ryba na ktorú som čakal. Neváhal som ani sekundu, zodvihol som prút, naskočil do člna  a vyrazil za rybou. Cítil som, že mám dočinenia s primeraným protivníkom. Kým som ho dobehol už stihol oboplávať dve menšie trstinové ostrovy. Olovo sa zachytilo v trstinách, ale našťastie, vďaka závesu  Snag Clip som mohol pokračovať v zdolávaní, a do podberáka som úspešne priviedol nádherného šupináča.

„Konečne sa pohli ľady!“ – tešil som sa v duchu.  Možno, že menšie kapry sa už nažrali, a tak aj väčšie exempláre majú šancu dostať sa k naším nástrahám. Bola to naivná myšlienka, nakoľko hlavná úloha, do konca výpravy jednoznačne patrila čerstvo vysadeným rybám.
Keďže sa na pomerne malej rozlohe zdržiavalo obrovské množstvo kaprov, selekcia rýb bola prakticky nemožná. Čo sa týka nových háčikov, skúšku naozaj zvládli na výbornú. V priebehu kratučkej výpravy som  ulovil približne 40 ks rýb a možno, že sa vyskytli iba dva prípady, keď sa nedalo hovoriť o správnom zachytení, avšak hrot háčikov, vďaka technológii ATS, do konca rybačky zostal dokonale ostrý.

Žiaľ, náš čas vypršal, a aj zásoby nástrah nám začali dochádzať. Z pokojnej rybačky napokon nebolo nič, kapre nás totiž neustále otravovali, ale napriek tomu, sme sa cítili naozaj skvele! Nádherné prostredie a pohostinnosť miestnych nás za všetko dokázali patrične odškodniť. Jedno je isté! Na budúci rok sem s radosťou zavítame znovu.

János Fekecs

Imperial Baits – Carp’R’Us Team