The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

S peletami na Všetkých svätých

Nadišiel prvý ozajstný zimný mesiac, november. Ako to už býva, na Všetkých svätých dorazilo zlé počasie a žiaľ, na dverách nám zaklopal aj prvý mráz. Už len pri  pohľade von z okna je človeku jasné, že počasie je naozaj nevľúdne, nie to ešte byť vonku. Vietor, dážď a poriadny chlad. Zdá sa, že aj nebesia oplakávajú našich  najbližších zosnulých.

Žiaľ, aj okolité vody sa ochladzujú v stále rýchlejšom tempe, prekabátenie našich šupinatých miláčikov je preto čoraz ťažšou úlohou. Obdobia, počas ktorých sme sa riadili heslom: „keď sa im zachce, potiahnu“ sú dávno za nami. V záujme úspechu nesmieme prehliadnuť ani to najjemnejšie ťuknutie. Keďže som fanatický typ človeka, ani takéto pochmúrne počasie ma nedokázalo odradiť od rybačky.

Vrátil som sa na rybník Igarpusztai horgásztó, ktorý som vám predstavil vo svojom predchádzajúcom článku, avšak na túto rybačku, som sa namiesto vnadiacej zmesi vyzbrojil vnadiacimi peletami, sú ktoré na trh uvedené pod označením  K2. O vnadiacej zmesi K2 ste už mohli čítať, teraz by som vám chcel prestaviť pelety z tej istej série. Na internete koluje veľa takých videí, v ktorých pomocou niekoľkých kusov peliet ulovia neuveriteľné množstvo rýb. V teplejších mesiacoch, aj pri love bielych rýb je možné úspešne využiť túto techniku. Zábery síce budú sporadické, avšak čo  príde, to určite nebude malá ryba. Pomaly už neexistuje taká domáca voda, na ktorej by sa ryby nestretli s peletami.

Kým som sa rozložil na vyhliadnutom mieste, dovtedy iba pofukujúci vietor začal silnieť. Ale aspoň neprší – utešoval som sa v duchu! Moje dlane ma už veľmi svrbeli, a tak som sa pustil do prípravy peliet. Príprava peliet – ktoré použijeme do kŕmitiek  – je mimoriadne jednoduchou záležitosťou. Jedno balenie peliet je postačujúce na viaceré vychádzky, čo znamená, že je to mimoriadne šetrné k našim peňaženkám.

 Do vyhovujúcej misky vysypeme toľko peliet, koľko plánujeme použiť…

…ktoré následne zalejeme takým množstvom vody, aby všetky chutné sústa boli zakryté.

Kto chce, pelety môže aj ochutiť. V tomto prípade som použil arómu  Brasem. Pravda, nie je to vyslovene kaprová aróma, ale dúfal som, že sladkastá karamelová príchuť  bude dostatočne lákavá aj pre kapry. Potichu by som poznamenal, že s kombináciou vnadiacej zmesi K2 a arómou  Brasem som ulovil množstvo nádherných bielych rýb.

 V priebehu 4-5 minút vsiaknu do seba potrebné množstvo vody a arómy. Zvyšok tekutiny následne odlejeme, počkáme 10 minút a pelety sú pripravené na použitie.

Koncová montáž:

Na oboch svojich prútoch som použil feedrové kŕmitko s pružinou  Middy Shotgun. Je to mimoriadne inovatívny a vtipný mechanizmus, ktorý dokonale funguje aj pri použití peliet, ale taktiež aj vnadiacej zmesi. Na jednom z použitých kŕmitiek som vykonal menšiu „úpravu“. Z plastového telíčka som odstránil stredový gumový amortizér, vďaka čomu, sa z pevného košíka stal priebežný.

Bol som nesmierne zvedavý, ktorá montáž bude účinnejšia, priebežná alebo pevná? Ako neskôr vysvitlo, priebežná montáž fungovala lepšie, a tak som odstránil gumu aj z druhého kŕmitka. Nebuďme leniví experimentovať! Úvodné zakrmovanie na rozbehnutie lovného miesta som vynechal, ale snažil som sa nahadzovať stále na tie isté miesta.  So zaklipnutým vlascom to nebol žiadny problém. Voda v jazere je pomerne plytká v dôsledku čoho, sa oveľa rýchlejšie ochladzuje ako hlbšie vodné plochy, nadôvažok, aj tunajšie ryby prijímajú podstatne menej potravy ako v menej studených vodách. Vo svetle toho všetkého som sa nazdával, že najlepšie spravím, keď sa budem riadiť podľa hesla „menej je občas viac“ a kŕmitka  Middy boli dokonale vyhovujúce pre túto stratégiu. Menšia dávka potravy v strede, ktorej je naša nástraha.

Plnenie kŕmitka je veľmi jednoduché. Stredovú časť s pružinou vytiahneme a kŕmitko naplníme s peletami.

Do kŕmitka naplníme také množstvo peliet, aby sa ušlo miesto aj pre nástrahu.

Keď použijeme väčšiu nástrahu, ktorú nechceme zatlačiť – alebo sa nezmestí – do kŕmitka, háčik by sme v každom prípade mali schovať pod peletami, aby sme zabránili zauzleniu nadväzca!

Takto pripravená koncová montáž umožňuje dokonalé nahadzovanie bez akýchkoľvek zauzlení.

Je dôležité, aby sme pelety do kŕmitka natlačili takou silou, aby počas nahadzovania nevypadávali  v opačnom prípade ich totiž pružinka vôbec nedokáže vytlačiť, alebo keď áno, tak iba dlhšom čase. Pri tejto technike by som to označil za nežiaduci efekt, naši miláčikovia sa totiž určite nepustia do „umelého obalu“. Svoje nástrahy som nastražoval na pomôcky  Bait Sting. Hoci na začiatku rybačky som ešte experimentoval aj s kostnými červíkmi a kukuricou, ktoré som napichoval priamo na háčik, avšak peleta nastražená na vyššie spomenutej pomôcke mi priniesla podstatne viac rýb. Nadôvažok, nastražovanie nástrahy pomocou drobnej ihly je rýchlou a jednoduchou úlohou. Pomôcku Bait Sting vám už nemusím predstavovať, a tak by som sa ňou ďalej nezaberal.

Nasadenie:

Rybačka sa začínala rovnako ako zakaždým, čakaním. Po prvom nahodení, vietor ešte viac zosilnel. Dúfal som, že nemusím sedieť dlho bez akcie. Po 15 minútach, sa moja bočná špička pomaly ohla, čo bolo jednoznačným znamením toho, že o ponúknutú pochúťku „niekto“ prejavil záujem. Po uvoľnení špičky som neváhal a jemne zasekol.

 Zásek sedel, mohla sa teda začať najkrajšia časť rybačky, zdolávanie. Môj prvý súper, v porovnaní s jeho veľkosťou bol naozaj bojovný.

Po ochutnaní peliet K2 urobil salto…

 …ale následne, sa pomerne ľahko nechal priviesť do podberáka.

Zachytenie háčika je dokonalé

Bezchybný šupináčik

Ani na nasledujúci záber som nečakal dlho, žiaľ tejto rybe sa nechcelo na breh. Rýchlo som teda naplnil kŕmitko,  a opäť nahodil na predchádzajúce miesto, ale bočnú špičku sa mi  už nepodarilo zavesiť na vlasec. Nedokázal som myslieť na nič iné, iba na to, že mám  záber. Zapol som prepínač voľnobežky a čuduj sa svetu, cievka navijaka sa naozaj roztočila. Pravda, voľnobežná brzda nebola bohvie ako dosiahnutá, ale podstatné bolo, že sa točí. Po takomto razantnom zábere už nebolo potrebné zaseknúť, prút stačilo iba zodvihnúť. Po krátkom zdolávaní, som do sieťky priviedol svojho druhého kapra. Išlo to naozaj rýchlo! – pomyslel som si. Čo tu bude, keď to takto pôjde aj naďalej? Ale po troch rýchlych záberoch nastala pomerne dlhá pauza.

Už sa konečne pohni!

Čajová prestávka.

Na nasledujúceho kapra som čakal dobrú hodinu, ale po tejto rybe sa rozbehol neuveriteľný kolotoč záberov. Rozpútala sa taká intenzívna rybačka, že som musel namiešať ďalšiu dávku peliet.

Už sa prehrabávam na dne misky : -)

Zábery prichádzali ako na bežiacom páse, ešte šťastie , že nie naraz na oba prúty. Priznám sa úprimne, rybačka plná akcií, po nútenej hodinovej prestávke ma poriadne nažhavila.

Nevzdával sa…

… ale časom sa predsa len nechal skrotiť.

Zachytenie háčika, aj v tomto prípade je dokonalé!

Nádherné, do zlatista sfarbené kapre prichádzali za radom. Vietor sa síce utíšil, ale na oblohe sa objavili ťažké tmavé mraky. Nemal som chuť zmoknúť a tak som sa rozhodol vydarenú rybačku ukončiť. Kým som si stihol pobaliť svoje veci, už začalo pršať. Mal som za sebou naozaj úspešný deň, v priebehu ktorého som sa  aj príjemne  unavil. Z vody som ledva dokázal vytiahnuť sieťku plnú nádherných úlovkov. Počas rybačky som nepočítal počet zdolaných rýb, a tak ma ich celková hmotnosť naozaj prekvapila. Rýchla fotka a ryby putovali naspäť do svojej ríše, a ja zase domov, aby som si dokonale vychutnal dobre zaslúžený oddych.

Pelety K2 ma ani tentoraz nesklamali. Sú rovnako účinné pri love bielych rýb, aj kaprov. Vyskúšajte ich aj vy, určite vás nesklamú!

Nech sa vaše prúty ohýbajú! Top Mix K2 – Odsúdený na úspech!

Text: Szabolcs Dávid

Fotky: Ferenc Rideg