The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Séria správnych rozhodnutí

Viem dobre, že každý športový rybár má svoje tajné sny, ktoré sa raz v živote – aj keď len z časti – vďaka vytrvalosti a samozrejme aj šťastiu určite splnia.  Počas tejto rybačky sa šťastena priklonila na moju stranu. Strašne som túžil prekonať svoj osobný rekord, z toho dôvodu, som sa rozhodol navštíviť taký revír, ktorý ma v minulosti už obdaril niekoľkými peknými úlovkami. Na brehu vyhliadnutého jazera som plánoval vytrvať tak  dlho, až kým neulovím kapra nad 20 kg. Rýchlo som teda zariadil všetky svoje domáce povinnosti a pripravený na dlhšiu výpravu som vyrazil na jazero Lőrintei  tó, ktoré sa nachádza  v blízkosti mesta Ajka. Po príchode na breh jazera som navštívil rybárov chytajúcich na blízku, aby som získal čo najviac informácií v súvislosti s úlovkami z predchádzajúcich  dní, ale správy, ktoré som sa dozvedel neboli príliš potešujúce.

Vďaka neznesiteľným horúčavám bola aktivita rýb veľmi slabá, v dôsledku čoho, úlovky rybárov boli veľmi mizivé. Táto skutočnosť ma, ale nedokázala odradiť a po zakúpení potrebného povolenia som okamžite vyrazil obsadiť lovné miesto, ktoré mi na túto rybačku ponúkol môj skvelý priateľ István. Je to intenzívne navštevované resp. zakrmované miesto, v hĺbke duše som teda dúfal, že kapre zavítajú aj na moje kŕmne miesta, no zároveň som sa aj obával, veď ryby, ktoré sa už nechali oklamať sú určite obozretnejšie a prefíkanejšie. Z toho dôvodu som sa rozhodol, že svoje montáže  položím ďalej od obvyklých kŕmnych miest, a okolie nástrah prevnadím 10-15 guličkami boilies.

Žiaľ, bolo to možné zrealizovať iba s použitím zavážacej loďky, veď zavážanie pomocou člna alebo iného plavidla je podľa miestneho poriadku, prísne zakázané. Našťastie, v porovnaní s prechádzajúcimi rokmi, boli poniektoré prísne opatrenia zmenené na miernejšie, vďaka čomu, je možné počas zdolávania ryby z člna použiť aj elektromotor.

Pred začatím lovu som ešte dôkladne preštudoval predpoveď počasia.  Podľa meteorológov, malo počas nasledujúcich dní panovať také počasie, ktoré každého normálnejšieho rybára núti okamžite zbaliť veci a bezhlavo utekať domov. Podľa mojich doterajších skúseností je ale búrka prichádzajúca po dlhotrvajúcich horúčavách, z hľadiska úspešného lovu kaprov mimoriadne priaznivým faktorom.

V dôsledku pozitívneho účinku dažďa, sa voda prekysličí navyše, usadeniny z dna jazera, sa vďaka silnému vetru dostanú do vodného stĺpca a voda sa stáva mútnejšou. To všetko pozitívne ovplyvňuje aktivitu kaprov, z čoho vyplýva, že moje šance na ulovenie ryby sú oveľa lepšie ako počas horúcich dní. Keďže som počas tejto výpravy nemal žiadneho parťáka, a zakúpené povolenie mi umožňovalo chytanie iba na dva prúty, bolo nesmierne dôležité, aby som čo najdôkladnejšie premyslel, aké príchute použiť na oklamanie rýb, ako aj to, kam presne umiestniť svoje koncové montáže. Po dlhšom uvažovaní som sa nakoniec rozhodol, že na jednej svojej udici použijem  smradľavú, kým na druhej ovocnú guličku, a tak moja voľba padla na príchute  Monster Liver a Elite Strawberry.

Po zavezení svojich montáži som sa pustil do príprav ďalších nadväzcov, na ktoré som nastražil boilies už spomenutých príchutí.  Konal som tak z toho dôvodu, aby som v prípade ulovenia ryby stratil čo najmenej času s nastaržovaním čerstvej nástrahy. Keď boli rezervné nadväzce hotové, z PVA sieťky som pripravil balíčky do ktorých som naplnil rozdrvené boilies, a ktoré som pred zavezením zavesil na háčik, aby vnadenie bolo koncentrované do blízkosti nástrah. Po tomto úkone, som zmiešaním produktov Carptrack in P a Carptrack in L pripravil pastu, ktorou som obalil nastražené guličky, dúfal som totiž, že moje nástrahy, vďaka tejto úprave budú ešte atraktívnejšie.

Na prvý záber som čakal pomerne dlho, celkom presne do neskorých večerných hodín. Páchateľom bol asi 8 kg ťažký kaprík. Noc bola pokojná, ryby mi dožičili nerušený spánok. Začal som sa obávať a netrpezlivo som očakával príchod avizovaného studeného frontu. Nasledujúci deň bol opäť poriadne horúci. V duchu som sa už pripravoval na najhoršie, no ako sa neskôr ukázalo, mýlil som sa. Cez deň som mal 3 zábery, pričom najväčší kapor vážil rovných 14 kg.

Moja výprava sa začala vyvíjať sľubne. Kapor, ktorého som prechovával do ranného fotenia, do saku vyprázdnil zvyšky mušlí a boilies. Z toho dôvodu, som sa pomocou dlhej tyče snažil objaviť rozsiahlejšie mušľové polia, ale nepodarilo sa mi natrafiť na žiadne sľubnejšie miesto. Nevadí, nové miesto, nové nádeje – pomyslel som si v duchu. Vo večerných hodinách už bolo jednoznačne cítiť prichádzajúcu búrku,  a keďže kapre sú oveľa citlivejšie na zmenu počasia, aj táto noc bola úplne pokojná bez jediného záberu. Ale búrka ešte nechala na seba chvíľu čakať, a na moje najväčšie prekvapenie, v priebehu nasledujúceho dňa som mal množstvo záberov. Do sieťky podberáka som priviedol 7 ks rýb, v rozmedzí od 8-12 kg.

Bol to celkom sľubný výsledok, ale ja som sem prišiel kvôli väčšej rybe, ktorá sa zatiaľ úspešne vyhýbala mojím nástrahám. V piaty deň výpravy, avizovaná búrka konečne dorazila. Búrlivý vietor prinášal čoraz tmavšie mraky, a na jazero udrela hotová smršť. Našťastie, celé to hrozivé vyčíňanie živlov trvalo iba niekoľko hodín, ale bolo absolútne postačujúce na to, aby dokonale premiešalo vodu jazera. Bol som nesmierne rád, že som nepodľahol panike, a napriek búrke som sa rozhodol pokračovať v love, hoci  pred niekoľkými týždňami, na tom istom mieste, počas podobne intenzívnej búrky, vyvrátení strom spadol rovno na auto jedného spomedzi loviacich rybárov.

V tom sa nečakane ozval môj signalizátor, a ten príjemný zvuk okamžite zahnal všetky moje zlé myšlienky. Keďže záber nebol príliš prudký, opäť som očakával menšiu rybu. Skočil som do člna a pomerne ľahko som začal zdolávať svojho protivníka. Môj neznámy súper si to však o krátku chvíľu rozmyslel, a v nezastaviteľnom tempe vyrazil naspäť do hlbín. Okamžite mi bolo jasné, že mám dočinenia s väčšou rybou. Začal som ju pumpovať opatrne, doslova po centimetroch, stále sa však držala pri dne. Pokúsil som sa pritvrdiť a dotiahnuť  brzdu navijaka, načo reagovala takými prudkými výpadmi, že som skoro vyletel z člna.

Vtedy som už vedel, že to bude veľmi dlhý súboj. Ubehlo 10 minút a ja som ešte stále nezazrel svojho protivníka. Každá jedna minúta sa zdala byť večnosťou, a v duchu som sa modlil, aby sa náhodou nevyrezal. Neúprosný súboj trval už aspoň štvrťhodinu. Moje ruky boli unavené, ale cítil som, že aj výpady zaseknutej ryby sú čoraz slabšie.  Nasledovalo ešte zopár nesmelých výpadov, po ktorých som na hladine zazrel obrovskú chvostovú plutvu.  Je to nádherný kapor, skonštatoval som s radosťou. Horko- ťažko som ho priťahoval čoraz bližšie, pričom som sa neustále modlil, aby som ho teraz vo finále náhodou nestratil. Bol to môj doteraz najväčší kapor, ktorého som po viac ako 15 minútovom zdolávaní konečne dostal do podberáka. Výsledkom mojej vytrvalosti bol prekrásne sfarbený, úplne zdravý, nádherný šupináč, ktorý pravdepodobne, ešte nikdy nebol chytený. Členovia rybárskej stráže, počas váženia úlovku taktiež potvrdili, že ešte nikdy nevideli resp. nefotili túto rybu. Napäto som očakával výsledok váženia. Keď som sa pozrel na displej váhy, nemohol som uveriť vlastným očiam. Môj sen sa naplnil, prekonal som vlastný osobák! Nádherný šupináč vážil 22, 20 kg!

Moja radosť bola neopísateľná. Po rýchlom a šetrnom fotení som ho opatrne vrátil späť do jeho živlu. Hovorí sa, že najväčším tajomstvom úspešnej rybačky je séria správnych rozhodnutí. Zdá sa, že moje rozhodnutie bolo naozaj správne. Napriek hrozivej  búrke som  pokračoval v love, a výsledok sa dostavil v podobe nádherného kapra. Každému prajem  podobné zážitky a mimoriadne úspešné rybačky!

Chyť a pusť!

Text a fotky: Gábor Karvas (Imperial Baits – Carp’R’Us Team)