The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Skúsenosti s wobblermi

Pri výbere farby a vzoru našej umelej nástrahy, nie je naša situácia vôbec jednoduchá. Viem že mnohý z Vás, majú značnú zásobu umelých nástrah, ktoré ponúkajú v rôznych farbách. Skúsenosti ukazujú, že počas lovu meníme nástrahy a aj ich farby. A predsa, sa niektorá z nich stane časom našou obľúbenou nástrahou, ktorú považujeme za najúspešnejšiu. Vieme, že našu voľbu ovplyvňujú rôzne faktory napríklad čistota vody alebo videnie niektorých druhov rýb. Napokon, sa predsa len ukáže, že žlté, zelené a červené odtiene sú používané najčastejšie. Aspoň v mojom prípade. Používam ich pri love všetkých dravých rýb, nezabúdam však ani na napodobeniny prirodzenej farby teda striebornú, ktorá je kombinovaná na chrbtovej a brušnej časti bielou a čiernou farbou. Takouto kombináciou sa mi podarilo oklamať už mnoho sumcov pri dne. Možno sa tam lepšie prejavuje lesk, v každom prípade si však myslím, že najdôležitejšie je pohybom napodobňovať pohyb ranenej chorej rybky. V blízkosti hladiny a v lepšie priehľadných vodách volím už farebné nástrahy, napríklad zelené nástrahy používam vždy veľmi rád a platí to aj pre lov sumcov.
Na schopnosť vnímania farieb je lepším príkladom šťuka ako sumec. Oči tejto našej dravej ryby majú značnú úlohu v jej stravovaní. Voľakedy veľmi dávno rybári rozprávali legendy o ich love na zlatisté živé rybky. Dnes už v obchodoch dostaneme aj zlatisté wobblery, je tisíc možností aj v oblasti farieb. A predsa je citeľná dominancia hore popísaných odtieňov aj pri love šťúk. Ak sú šťuky pri chuti relatívne rýchlo útočia na dobre vedenú nástrahu. Šťuka ukrývajúca sa na dobre viditeľnom mieste v zlomku sekundy zaútočí aj na wobbler. Často ho tak prehltne, že je zázrak ak skončí v jej kačacej tlame a nie v jej krku. V takýchto prípadoch farba nehrá žiadnu rolu, ak sú hladné vrhnú sa bez výberu na čokoľvek. Dá sa dobre sledovať, že v tomto období mizne v ich ústach omnoho viac nástrah než v období, keď sú opatrnejšie a keď je menej záberov a zalovení.
Ak je ich aktivita slabšia nastáva z našej strany čas na častejšie vymieňanie nástrah a experimenty. Aj s farbami sa často hráme a je prekvapivé, že na niektoré sa nám podarí dosiahnuť záber a na iné nie. V týchto obdobiach ulovíme s už spomínanými farbami viac rýb. Ja som mnoho svojich šťúk ulovil použitím oranžovočervených nástrah. V dokonale čistých vodách je obrovským zážitkom ako sa na už z diaľky dobre viditeľný wobbler vrhne strieborná alebo zlatistá šťuka. Naraz viditeľný a citeľný záber je ozaj fantastický.  Z týchto viditeľných záberov sa môžeme mnoho podučiť. Môžeme si napríklad všimnúť ako často len sledujú nástrahu  ako keby si prezerali korisť. Často sledujú našu nástrahu do poslednej chvíle úplne nepozorovane. Preto netreba poslednú fázu vedenia nástrahy uponáhľať. Práve naopak často sa oplatilo spomaliť vedenie počas posledných metrov. Ak sa nám vtedy podarí prekabátiť štuku buďme opatrní, na krátkom vlasci robia veľký cirkus. Dávajte si pozor, aby vám náhodou neodtrhla alebo si neroztrhla ústa a takto sa zbavila háčika.  Lepšie je vidieť a cítiť zdolávanie v čistých vodách. Oranžové a žlté wobblery sú vo vode dobre viditeľné, v momente záberu často v čistej vode zmiznú alebo sa z nich stanú menšie fliačiky ale to sú už v šťučích ústach.


V získavaní farebných skúseností Vám môžu pomôcť aj hladinové nástrahy na šťuky poppre a slidery. Medzi najkrajšie zábery patria tie, keď šťuka zaútočí na hladinové nástrahy a doslova vystrelí ponad hladinu. Napriek tvrdému útoku a silnému úderu do udice sa často stáva, že ryba sa nezasekne.  Samozrejme aj toto je súčasť hry,  nám ostane len silno bijúce srdce počas, ktorého vidíme veľký výr na vode a náš wobbler vyletí k prívlačovke. Pri povrchových nástrahách sú popri žltých odtieňoch veľmi úspešné aj zelené. Nech už lovím šťuky kdekoľvek vždy patria k favoritom. V čistej vode a slnečnom počasí sú na prvom mieste v mojej ponuke. Žlté a zelené väčšinou pásikavé nástrahy trochu pripomínajú žaby, ale nám to môže byť ukradnuté. Dravce na nich útočia a to je dôležité. Odkedy vláčime umelé imitácie žiab po hladine  potvrdzuje sa, že tieto malé tvory sú na jedálničku viacerých dravcov.

Napriek tomu, že som chcel vyzdvihnúť niektoré farby spomedzi tých, ktoré sa dajú použiť, nezabúdajte ani na pomalé vedenie nástrahy v posledných metroch. Neraz sa stáva, že šťuka zaútočí aj na nehybný hladinový wobbler. Stalo sa neraz mne aj kamarátom na dobrých šťučích vodách, že hladinový wobler, ktorý len tak ležal na hladine zrazu zmizol pod vodu. Samozrejme útok bol viditeľný ak sa človek pozeral tým smerom často zahliadol aj telo útočiaceho dravca. Tento okamih je taký prekvapivý odvaha, divokosť s akou odvážna šťuka dokáže zatriasť palicou položenou v člne.
Samozrejme je to jej inštinkt, aby lovila a zháňala potravu a náš inštinkt je, aby sme ju športovo zdolali na umelé nástrahy. Želám Vám, aby sa Vám to stávalo často nech už používate wobbler akejkoľvek farby na ich ulovenie.

Text a fotky:  Károly Bokor