The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Šťučie dni v Felsőtárkány – FlySox Days

Ešte nebolo leto, keď sme v bráne pohoria Bükk  presnejšie v obci Felsőtárkány, natáčali vtedy aktuálnu časť muškárskeho magazínu „Rande s muškami“, ktorej hlavnou tematikou bol jazerný lov pstruhov.  Už na prvý pohľad sme sa zamilovali do jazera, napájaného prameňom Sziklaforrás. Milovníkov športového rybolovu sem priťahuje krištáľovo čistá krasová voda jazera, starostlivo udržiavané okolie, no a v neposlednom rade aj možnosť rozprávkového ubytovania. Vďaka predsedovi verejnoprospešného združenia Sziklaforrás, Zoltánovi Bajzátovi a taktiež hotelu Bambara, počas jesenného padania lístia sme sem opäť zavítali. Bolo to najlepšie obdobie na to, aby sme jeseň pristihli v jej najkrajšej podobe.  Malebné jazero, svoje svieže smaragdové rúcho vymenilo za hrdzavo hnedé, jeho hladinu totiž pokrylo lístie popadané z okolitých starých gaštanov.

Ešte dobre, že nemusíme posúdiť, v ktorom ročnom období je krajšie toto jazierko, rozprestierajúce sa medzi  horami! Napriek zdaniu, krotká a tichá jeseň sľubovala aspoň tak vzrušujúcu rybačku, akú sme prežili počas jari. Pravda, namiesto pstruhov potočných, ktoré sa oddávali neresu, sme sa pripravovali na oveľa tvrdších a vážnejších súperov – až je možné takéto niečo prehlásiť.

Prvý deň sme venovali priateľskej súťaži, ktorá sa konala na základe pozvánky. Hlavným poslaním týchto pretekov bolo to, aby milovníci muškárenia spoznali jazero a cítili sa pritom, čo najlepšie. Napriek tomu, že sa nebojovalo o žiadne hodnotné ceny, skorý ranný zraz sa niesol v znamení horúčkovitého vzrušenia. Účastníci podujatia povyskakovali zo svojich štvorkolesových tátošov, obliekli si nevyhnutné muškárske kostými, pozdravili svojich dlho nevidených kamarátov, vypili oldomáš, poklebetili si, prediskutovali krížom – krážom, dalo by sa povedať vertikálne aj horizontálne všetky potrebné záležitosti, a bleskurýchle sa presunuli na vyznačené štartovné polia. Do boja sa púšťalo 11 šťučích strímrov.

Vedľa známych a  rutinovaných muškárov, hladinu jazera odhodlane bičovali aj mladé tváre, ktoré sa s touto technikou ešte len zoznamujú.  Dániel Csécsi, ešte len 3 roky naháňa ryby s muškárským náčiním, ale napriek tomu, sú jeho hody už celkom precízne, a na svoje vlastnoručné vyrobené mušky sa mu už podarilo uloviť nejedného jalca hlavatého. Tento sympatický mladík, na toto priateľské stretnutie pricestoval z obce Mályi, ktorá sa nachádza v okolí Miškolca, a svoje muškárske vedomosti prehlbuje na tamojších štrkoviskách. Úprimne povedané, ani tie vodné plochy nie je možné označiť za ľahké trate.

Samozrejme, pre starých a rutinovaných muškárov, ani jazero  Felsőtárkányi tó nepredstavovalo žiadny problém. Stretnutia takéhoto charakteru sú dobré aj na to, aby záujemcovia mali možnosť odpozerať fortiele muškárenia od takých skúsených inštruktorov, ako Ernest alebo Zigi Kovács.

Prvú, 70 cm dlhú šťuku Flyfox ulovil  János Benyhe,  alias Benyus .  Počas súťaže, sa dĺžka ulovených rýb merala iba po začiatok chvostovej plutvy, a takto zistených 67 cm bolo úplne postačujúcich na konečné víťazstvo. Zaujímavým spôsobom, na druhom mieste skončili hneď dvaja súťažiaci. Ako je to možné? To sa dozviete z filmu! Veselé vyhlásenie výsledkov korunovalo chutné ragu z diviny.

Členovia štábu, do Hotela Bambara, ktorý sa stala jednou najvýznamnejšou pozoruhodnosťou okolia, dorazili úplne vyčerpaní. V každom jednom detaily tohto luxusného hotela postaveného v africkom štýle je cítiť náladu čarovnej Afriky. Ukrýva v sebe dokonca aj zvláštny mýtus hrdinu Chi Wara. O pozoruhodnosti nie je žiadna núdza! Do dvora surikát môžeme nazrieť, v ktoromkoľvek ročnom období.

Po úplnej regenerácie vo wellnessových priestoroch hotela, nám skorý ranný budíček v nasledujúci deň nepredstavoval žiadny problém. Napriek tomu, účastníci podujatia s názvom „ Dni FlySox“ aj tak stihli predbehnúť „lovcov s kamerou“. Tento deň bol zameraný: na lov z člna alebo belly boatu, na zoznamovanie sa, na získanie dôležitých informácii v súvislosti s muškárením a samozrejme, na výmenu skúseností.

Našiel sa taký účastník, ako napr. Tomi  Bolyki- ktorý sa do súťaže prihlásil iba v tento deň. Na tejto vode už ulovil nejedného pstruha a jeho meno je obávané aj medzi tunajšími šťukami. Ako som už spomenul, podstatou celého podujatia bolo: stretnutie s ostatnými a opatrovanie spoločenského ducha.  Účastníci si navzájom vyskúšali svoje náčinia, otestovali rôzne muškárske prúty a atraktívne šťučie strímre.

Hrdinom druhého dňa sa stal  Pitti, ktorý sa v jednom z kútov jazera postavil na šťuku… viac sa o tejto nevšednej príhode dozviete z krátkeho filmu natočeného počas dní  FlySOX. Pozrite si ho v decembrovom programe televízie PV TV HD!

Text: Balázs Erdélyi „Pupa’

Fotky boli darované účastníkmi podujatia  facebookovej skupine magazínu „Rande s muškami“!

(facebook.com/groups/309313205813397/ )