The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Šťuky jazera Tisza-tó

V jesennom Maďarsku nie je mnoho lepších miest na zaľúbenie sa do lovu dravých rýb akým je jazero Tisza-tó.  Aj Adri s Dorkou sa dostali k tomuto krásnemu, jazeru plnému dobrodružstiev, navyše sa stretli aj s jednou šťukou!

Na jeseň príroda ukazuje svoju asi najkrajšiu tvár. asi na jeseň. Farebné listy stromov a lúče nízko pohybujúceho sa slnka nie náhodou, nadchli mnoho umelcov. Ku koncu novembra dostáva táto idylka stále tmavší odtieň. Prichádzajú prvé mrazy a od tej chvíle je všetko už len o pominutí. Aj dravce pod vodnou hladinou to cítia. Šťuky sú už v tomto období veľmi aktívne chystajú sa totiž na jarný výter a dlhé chladné zimné týždne. A to je okamih, ktorý láka mnoho rybárov na brehy vôd alebo do člnov.

Po výlete do ekocentra sa dievčatá plné nových poznatkov a zážitkov vydali na plavbu. Kočky sa nemohli cítiť stratené, veď spoločnosť im v člne robil Zoltán Kass, ktorý dobre pozná každučký prívlačiarsky trik.

Krása prírody a jazera Tisza-tó ich úplne očarila. Keď sme sa plavili z rieky Tisza, cez malý kanál smerom na Szilas fok,  utíchla vrava. Dlhé minúty len nemo pozorovali malé úzke kanály na brehu, ktorých poletovali rybáriky a pri brehu tancovali malé rybky. Otváral sa im stále krajší pohľad na otvorenú vodu. Doslova len nemo hľadeli na odumreté staré stromy trčiace z vody, ktoré u nich vzbudzovali rešpekt. Po tom však už nemali mnoho času na kochanie sa prírodou, malý motor ich totiž rýchlo doviezol na lovné miesto. Pripravili si náčinie na prívlač  zakúpené vo Walterlande a objavili sa aj umelé nástrahy.

Prívlač sa zdá byť veľmi jednoduchá. Zo začiatku. Ale aj tu – rovnako ako v každom odvetví rybolovu – existujú pravidlá, triky ktoré ak sa ich naučíme môžeme byť úspešnejší. Na radu Zoltána ako prvé použili rotačky nie je žiadnym tajomstvom, že vedenie tejto nástrahy sa dá ľahko osvojiť. Radosť bola pozerať sa ako dievčatá stále sebaistejšie nahadzujú. Nie nadarmo skúšajú týždeň, čo týždeň nové spôsoby lovu. No dobre, niekedy ešte pri prevliekaní očiek nie je poloha preklápača jednoznačná, ale pokrok je aj tak dobre viditeľný.

Prvé prívlačové dobrodružstvo,dievčat ešte skrýva prekvapenia, nebudeme vám však tajiť, že na koniec filmu sa objaví aj ulovená šťuka.

Nezabudnite!  Každý piatok od 20:00 hod prichádza s novými epizódami  len u nás na  PVTV HD rybársky program Kočky na brehu!

Text a Fotky: Szabolcs Jéger