The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Šťastlivé natáčanie

Natáčanie mojej prvej relácie s poľovníckou tematikou sa vyvíjalo veľmi šťastlivo.
Po tom, čo som dostal požiadanie na prípravu filmov pre spoločnosť PV TV, nadšene som začal organizovať miesto priebeh atď. prvého natáčania.
Vyhovujúcu lokalitu som aj čoskoro našiel asi na 50km od Budapešti vo Vasztélyi, ktorý leží pod pohorím Gerecse. Je to ozajstná perla, požehnaná s krásou kopcov župy Somogy a Baranya, a s bohatou populáciou divej zveri. Poľovnícky hospodár Zsolt Murányi, bol absolútne ústretovým a nápomocným, aby natáčanie  prebiehalo bez problémov, čo najhladšie. Zaručiť nevedel iba jedinú vec, menovite to, že vo vybranom termíne sa nám divú zver podarí dostať pred kameru aj na mušku.

Na obhliadke terénu som bol počas dvoch dní. Situácia bola povzbudzujúca, stretol som skoro každý druh divej zvery, dokonca aj diviakov som videl v hojnom počte. Preskúmal som oblasti na ktorých divina spôsobila škody, bahniská a všetko, čo môže byť zaujímavé, ako pre poľovníka tak aj pre milovníka prírody. V deň natáčania bolo trocha veterné, ale pomerne dobré počasie, vyhovujúce na poľovačku. Natočili sme cesty, strihové fotky a všetko, čo sa nám podarilo vyriešiť aj bez Zsoltiho,  žiaľ dostali sme správu o tom, že jeho stará mama spadla, takže náš sprievodca bude meškať. Našťastie napokon dorazil práve na čas. Všetko sme obišli autom, stopovali sme, natáčali, ale čas sa už nám krátil a museli sme sa vydať na poľovačku. Môj kolega a kameraman v jednej osobe Peter znášal výcvik veľmi dobre, všetky prekážky prekonal bez jediného slova.

Naším cieľom bolo  vystopovať a nafilmovať diviaka ešte za denného svetla. Náš skúsený sprievodca vedený dlhoročnými skúsenosťami náš zaviedol na vrchol kopca a viď zázrak! Ako sme sa dostali na hrebeň, zbadali sme pekného kanca. Zadychčaný od lezenia som úplne nečakane musel vystreliť, preto zo začiatku sa nám zdalo, že strela dorazila do cieľa trocha viac v zadu ako je optimálne, ale po krátkej prehliadke sa potvrdilo, že sa mi podarila vypáliť dobrá “blatt” strela.

Tak sa teda stalo, že v prvej časti seriálu “Poľovnícka horúčka” sa nám podarilo natočiť, úplne každý moment sliedenia diviaka v pôvabnom kraji z okolia Budapešti. Babičke želám uzdravenie a nezabudnem na to, že nebyť toho, že Zsolt mešká, poľovačka by sa pravdepodobne vyvíja úplne inak. Trofej bola dlhá 13,89 cm, čo je podľa mňa od dvojročného kanca veľmi slušné . Úprimne dúfam, že aj najbližšie budeme mať takéto šťastie , aby sme milých divákov zabávali so zaujímavými a rušnými zábermi.

Text: Tamás Csejtei