The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Z-Code aktivovaný!

V rámci modernej kapráriny sa častokrát stretávame s výrokom, podľa ktorého je účelné v záujme úspechu zvoliť takú taktiku lovu, ktorá je na danej vode úplne odlišná od bežne zaužívaných. Myslím si však, že toto prehlásenie je možné považovať v súčasnosti už za celkom banálne. Aj počas rôznych súťaží v love rýb sa mnohokrát stáva, že použitie menšieho háčika, tenšieho nadväzca, modernejšej nástrahy a návnady, poprípade akákoľvek zmena týkajúca sa techniky lovu, nás môže dopomôcť k výnimočným výsledkom.

Rob niečo úplne inak ako ostatní!!! Ale čo???

Na jar v roku 2012 sme sa pripravovali na blížiace sa preteky v love kapra na boilies. Z toho dôvodu, týždeň pred zahájením samotnej súťaže sme zavítali na revír, ktorý mal byť miestom konania podujatia. Po príchode na breh jazera, resp. po začatí lovu sme však narazili na dosť veľký problém, ryby totiž v dôsledku obrovských horúčav, nesmierne slabo reagovali na  nástrahy ponúknuté na dne.  Kapry a amure  žijúce v tomto bagrovisku s krištáľovo čistou vodou, sa očividne zdržiavali  vo vyšších partiách vodného stĺpca, z toho dôvodu sme sa rozhodli, že v priebehu prvých hodín skúšobného lovu sa pokúsime zamerať na ryby zdržiavajúce sa v spomenutých častiach vodného stĺpca. Nazdávali sme sa, že to určite stojí za vyskúšanie, keď totiž lov rýb tradičným spôsobom, aj počas pretekov bude taký problematický, veľa tým aj tak neriskujeme… Ako stáli čitatelia anglických kaprárskych magazínov sme sa už viackrát  dočítali o metóde zig-rig resp. o tom, že nástrahy ponúknuté vo vodnom stĺpci, v určitých obdobiach sú jednoducho neprekonateľné. Nastal teda čas, aby sme si túto metódu vyskúšali aj my, nadôvažok, za súťažných okolností.

O niekoľko dní neskôr, počas  IV. ročníka súťaže ABK konajúcej sa na jazere Bázis, sa nám prvú rybu podarilo uloviť už v druhej minúte po zaznení klaksónu. Vďaka tejto metóde, ako členovia družstva SBS Happy Carp Gang (Ottó Aubéi, Gábor Bali, Dániel Novák)  48. hodinovú súťaž – počas ktorej sa bodovali iba kapry a amure nad 4 kg – sme napokon vyhrali, a to s celkovou hmotnosťou ulovených rýb 239.94 kg.

Členovia družstva SBS Happy Carp Gang, po vyhlásení výsledkov.

Odpoveď znie: Flumino Z-Code

Túto metódu v priebehu roka, úspešne používalo viacero oficiálnych družstiev SBS. Nasledovali nekonečné konzultácie počas, ktorých sme sa podelili o naše skúsenosti a nápady, takto sa zrodila rodina produktov Flumino Z -Code, ktorá je výsledkom mimoriadne starostlivej práce.  Počas vývojových fáz nástrah a vnadiacich zmesí sme neustále skúmali a vylepšovali tie vlastnosti uvedených produktov, ktoré umožňujú čo najúčinnejší lov, vo vodnom stĺpci. Pozrime si teraz, ktoré produkty posilňujú tím  Z-Code, ktorého členovia sa počas použitia navzájom dokonale doplňujú a takto dosahujú svoju neuveriteľnú účinnosť!

Jednotlivé produkty z rodiny SBS Flumino od roku 2013 sa budú dať kúpiť aj samostatne, ale taktiež aj v kompaktnom balíčku, ktorý na trh bude uvedený pod názvom  All In Box!

Pomocou nástrahy a návnady z produktovej rady  Z-Code, sa nám aj napriek studenej vode podarilo prekabátiť tohto pekného kapra.

Jednotlivé produkty z rodiny Flumino Z-Code od roku 2013 sa budú dať kúpiť aj samostatne, ale taktiež aj v kompaktnom balíčku, ktorý na trh bude uvedený pod názvom  All In Flumino Box Z-Code. Tento kompaktný balíček obsahuje nástrahy v dvoch rôznych príchutiach, tekutú prísadu na prípravu (miešanie) vnadiacej zmesi, resp. samotnú vnadiacu zmes. Vnadiaca zmes  Flumino Groundbait Z-Code obsiahnutá v balíčku,  po dopade na lovné miesto vo vode vytvorí obrovský lákavý mrak, pričom vďaka plávajúcej vlastnosti drobných  fluoro častíc, bude pôsobiť v celom vodnom stĺpci.

V kompaktnom balíčku  All In Flumino Box Z-Code je obsiahnuté všetko, čo budeme potrebovať v priebehu krátkej, jednodňovej rybačky.

Rýchlorozpustná vnadiaca zmes obsahuje aj také drobné častice výraznej farby, ktoré po dopade na lovné miesto pracujú v celom vodnom stĺpci.

S použitím koncentrátu  Flumino Liquid je možné zvýšiť vizuálny účinok vnadiacej zmesi, čo je vlastne kľúčovou vlastnosťou pri love vo vodnom stĺpci.

Pre prípravu vnadiacej zmesi odporúčame použiť tekutú prísadu  Flumino Groundbait Mixer, ktorá je vyrábaná v dvoch príchutiach (pineapple- ananás,  black squid- čierny kalamár),pričom na základe zvolenej príchute je vnadiacej zmesi dodávaný  ovocný, teda sladký, alebo naopak rybací, teda smradľavý charakter. V prípade, že v vnadiacu zmes plánujeme použiť do kŕmneho košíka alebo na obalenie olova, pri jej miešaní odporúčame pridať 500 ml tekutej prísady  Flumino Groundbait Mixer, keď však pri zakrmovaní použijeme raketu  Spomb, alebo klasickú vnadiacu raketu, do pripravovanej zmesi je účelné pridať ešte 500 ml vody z danej vodnej plochy, nakoľko v takomto prípade, je možné za vyhovujúcu označiť čo najredšiu, priam kašovitú konzistenciu.  Po takejto dôkladnej príprave, účinnosť vnadiacej zmesi je možné zvýšiť už len jedným jediným spôsobom, a to pridaním tekutého koncentrátu  Flumino Liquid Concentrate. Pod týmto názvom sa skrýva tekutá prísada výraznej fluoro zelenkavej farby s vysokým obsahom aminokylesín, z ktorej, na zvýraznenie účinnosti vnadiacej zmesi stačí iba niekoľko kvapiek.

Pre dopravenie riedkej, priam kašovitej zmesi na lovné miesto, najvyhovujúcejšou pomôckou je raketa Spomb.

Plávajúce boilie nezvyčajnej čiernej farby je pri tejto metóde častokrát neporaziteľnou nástrahou.

Akonáhle sa rozsvietilo slnko, ryby okamžite vystúpili tesne pod hladinu.

Ako to aj v našom krátkom filme môžete vidieť, kompaktný balíček  All In Flumino Box Z-Code existuje aj v rozpustnej a taktiež aj varenej verzií, čo poukazuje na charakter pribalených plávajúcich nástrah. Rozpustné plávajúce nástrahy sa vyrábajú v 16 mm, kým varené, v 14 mm verzii, ku ktorým sú dodávané 2 fľaštičky arómy na zvýraznenie ich atraktivity. Plávajúce nástrahy Flumino Pop Up Z-Code sa vyznačujú väčšou vztlakovou silou ako bežné nástrahy takéhoto charakteru. Je to taká vlastnosť, ktorá je neodmysliteľná pri love vo vodnom stĺpci. Ich odlišné sfarbenie a taktiež aj rozdielna príchuť umožňuje použitie  rôznych kombinácii nástrah na vlasovom nadväzci.

Akú koncovú montáž použiť pri metóde Zig Rig?

Z hľadiska koncových montáži, do úvahy prichádza hneď niekoľko riešení, pričom jediným cieľom je to, aby sme našu plávajúcu nástrahu dokázali ponúknuť v mraku vnadiacej zmesi pôsobiacej vo vodnom stĺpci. Najjednoduchšou verziou je tá, keď si zhotovíme dlhý nadväzec, ktorý potom plávajúca nástraha nadvihne po celej dĺžke. V takomto prípade však nahadzovanie bude dosť problematické, napr. v 5 m hĺbke plánujeme loviť so štvormetrovým nadväzcom. Ďalšou nevýhodou takejto zostavy zistíme v prípade, keď ryby potrebujeme vyhľadávať v rôznych partiách vodného stĺpca, neustála výmena nadväzcov totiž neuveriteľným spôsobom spomaľuje samotné chytanie. Keby sme sa predsa len rozhodli použiť takúto koncovú montáž, proti zauzleniu zostavy môžeme využiť menší trik, ktorý spočíva v tom, že celú montáž spolu s dlhým nadväzcom,  starostlivo umiestnime do vyhovujúcej nádoby , napr. prázdneho vedra. Oveľa viac variácií umožňuje pomôcka “floater“, ktorú sme použili aj my, počas vyššie spomenutých pretekov.  Táto šikovná pomôcka nám umožňuje, aby sme našu nástrahu ponúkali stále v inej hĺbke – hoci aj v minútovom intervale – a to bez akéhokoľvek narušenia koncovej zostavy, pričom aj nahadzovanie bude oveľa jednoduchšou úlohou, nakoľko v tomto prípade, do obratlíka stačí pripevniť 50 cm dlhý nadväzec.

Pomocou floateru ľahko prelovíme jednotlivé partie vodného stĺpca.

Koncová montáž v praxi

5 istých tipov pre lov vo vodnom stĺpci:

  • V prípade ponúknutia nástrahy vo vodnom stĺpci, v každom prípade odporúčame použiť nadväzec vyrobený z fluorocarbonového vlasca, ktorý je vo vode neviditeľný.
  • Je mylná domnienka,  že potravu kapor prijíma iba z dna. V prípade, čo i len najmenšieho náznaku toho, že ryby sa zdržiavajú v blízkosti hladiny, neváhajme a okamžite  konajme!
  • Počas viazania háčika resp. vytvorení vlasového nadväzca, plávajúcu guličku je účelné zafixovať takým spôsobom, aby sa dotýkala oblúčika háčika.

Nakoľko ryba po nástrahe ponúknutej vo vodnom stĺpci doslova zaloví, zásek bude oveľa istejší, keď sa háčik pohybuje spolu s nástrahou!

  • Aby sme počas nahadzovania zabránili zauzleniu montáže, je účelné použiť PVA penu pomocou ktorej, dlhý nadväzec alebo háčik prifixujeme k stopke floateru.
  • Pri tejto  metóde, je farba nástrahy nesmierne dôležitým kritériom. Balíčky  All In Flumino Box Z-Code obsahujú nástrahy v dvoch  odlišných farebných prevedeniach (žlté a tmavohnedé), a taktiež aj v dvoch rozdielnych príchutiach. Obe verzie môžeme na vlasovom nadväzci kombinovať – imitujúc tak rôzne chrobáky či hmyz –  a to tak, že na vlasový nadväzec nastražíme dve polovice z dvoch rozdielnych nástrah, avšak pop-up guličky  sa môžu použiť aj v celku, spôsobom „na panáčka“.

Prvý záujemca sa prihlásil  ihneď po aktivovaní  Z-Code.

V našom filme vám podrobne predstavíme použitie nástrah  Flumino Z-Code  a taktiež aj aplikáciu tejto nevšednej metódy v praxi!

Text: Dániel Novák
Fotky: Gábor Bali, János Hudomiet , Dániel Novák
Zdroj: sbsbojli.hu