The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Zimná prívlač

Zimná prívlač je veľmi vzrušujúci , ale zároveň od počasia závisiaci spôsob rybolovu. Uplatňuje sa najmä na ťažko zamŕzajúcich vodách ako sú tečúce rieky , rôzne jazerá s teplou vodou a v prípade teplejšieho počasia aj  roztápajúce sa stojace vody a kanály . Krátko po roztopení ľadu, dokáže byť takýto lov nadmieru úspešný ! V tomto období sa totiž všetky dravce zdržiavajú pri dne vody . Správnou voľbou návnady a technikou vláčenia sa naskytá šanca ulovenia zubáča, boleňa , šťuky , jalca a pri stúpnutí hladiny a oteplení vody hoc aj sumca.

Aj v zime sa stáva, že úplne ľahučkú a pomalým priťahovaním vlečenú plandavku šťuka prehltne takto hlboko , pri vyberaní použijeme rozvierač papule.

Pri zimnom vláčení som si všimol dve veci , ktoré je potrebné robiť ináč než po zvyšné ročné obdobia. Jednou vecou je, čo najpomalšie priťahovane návnady, vyhýbajme sa návnade s vysokými vibráciami, aj keď v mútnej vode nie je vylúčený úspech. V prípade, že zvolíme lov na blyskáča  používajme, čo najtenšie a najľahšie typy.

V prípade twistrov a gumených rybičiek sa snažme používať, čo najmenšiu hlavičku a podľa možnosti aj chvostová časť by mala vykonávať pomalý vláčny pohyb. V prípade lovu na bolene, používajme radšej hlbšie plávajúce umelé rybky, miesto voblerov ( už len preto, aby sme sa vyhli nežiaducemu zachyteniu sa ), no neuškodí, ak pred rybku naviažeme  bielu umelú mušku. Tesne nad bodom mrazu sa oplatí používať tenšiu spletanú šnúru , akou je napríklad teflonom potiahnutá Power braid šnúra, žltej farby. Na šnúre sa dajú  dobre rozpoznať aj tie najjemnejšie  ťuknutia , údery a farebné prevedenie nám môže prísť vhod hlavne pri zdolávaní  za súmraku, kedy je šnúra dobre viditeľná. V mrazivom počasí využívajme na vláčenie radšej hrubší monolitný vlasec , lebo mráz nám dokáže spôsobiť nepríjemné prekvapenia práve pri stmievaní.

Kvalitné umelé rybky na hĺbkové vláčenie v zimnom období , vhodné na lov boleňa.   

Power braid 0,18-ka teflonom povlečená spletaná šnúra nie je len pevná , ale svojou žltou farbou aj dobre viditeľná pri zlej viditeľnosti, čo môže byť veľkou výhodou pri zdolávaní.

Udica a navijak by mali byť ľahučké a navzájom zosúladené , ako napríklad s karbónovými vláknami prepletaná pohodlná a elegantná Exteme spin udica v každom prevedení a rozmere. K takejto udici je vhodný Spi 4000-ka profesionálny prívlačový  navijak. Brzdu na navijaku môžeme pritiahnuť na pevnejšie než v letnom období , lebo aktívny odpor ryby je omnoho menší  a preto si nemôžeme  dovoliť, aby pri jemných ťuknutiach prichádzalo k pretáčaniu cievky.

Ideálna ľahká zimná prívlačová zostava.

 

Spider spin 4000, ideálny ľahký navijak vhodný na zimnú prívlač.

Pri hlbších vodách so slabým prúdom a nerovným dnom odporúčam lovenie z člna s uplatnením  techniky  plynulého navíjania, ktorá je v zime najúspešnejšia. Tento spôsob sa oplatí skúšať twistrami a gumenými rybkami. Pomalými prerušovaným pohybmi nám aj biela muška môže priniesť pekné prekvapenia. Pri zimnom love z člna by som chcel upozorniť na skutočnosť , že priestor v ktorom sa pohybujeme je veľmi obmedzený . Oplatí sa použiť termo oblečenie , ktorého použitie oceníme jednak pri brehu ako aj na vode , kde je pocit chladu omnoho väčší !

Zubáče ulovené na biele gumené kopytá Manns prívlačou v zime.

V chladnom zimnom období a lovení z člna sa odporúča ľahké ale teplé termo oblečenie.

Pri  love z brehu dôkladne poprehadzujme okolie tvoriacich sa vodných výrov, pomalšie časti prítokov, ústia vodných korýt ,boky zálivov a skalnatých ostrovčekov. Pre zimnú prívlač  je veľa chodenia a hľadania ryby omnoho charakteristickejšie, než v letnom období . Ak sa nám však podarí nájsť zimovisko rýb môžeme rátať s väčším množstvom záberov, a takéto miesto sa veru oplatí viackrát navštíviť . Časový úsek tiež zohráva svoju úlohu. Moja skúsenosť vraví , že najúspešnejšie sú hodiny, keď sa začína stmievať, ale bolene sa najlepšie chytajú zase pri svitaní.

Zimní prívlačari.

Aj zimné vláčenie dokáže byť krásne , ak na nástrahu zaútočí takýto krásny zubáč.

Zdroj: Zoltán Székely