Prima etapa ProFishing League

pescari

Ultima Frontiera a fost o adevarata aventura. Asta o poate confirma oricare dintre concurentii prezenti la Periprava. Si nu a fost doar vorba despre un drum lung si anevoios, a fost si un pescuit deosebit de dificil in care stiucile relativ mici si rare au facut ca intreg clasamentul sa se contracteze, astfel incat intre locul 1 si si locul 3 ale podiumului sa nu fie decat 10 cm. Schimbarile de locuri de la o mansa la alta au fost spectaculoase, Oana – Grosu ajungand de pe locul 1 al primei manse la locul 22 in mansa a doua, ceea ce a insemnat un loc 12 in clasamentul final. Daca locul trei al primei manse, echipa Popovici – Dobrescu, a terminat concursul pe locul 10, despre locul doi – echipa Preda – Stangu (si detinatorii celei mai mari capturi) nu se poate spune decat ca au confirmat prin constanta, terminand concursul pe treapta a doua a podiumului.

obi

intrare

Castigatorii primei etape din ProFishing League sunt Cenusa – Marinuc, o echipa cu un start ceva mai modest, pe locul 6 al primei manse, dar care si-a pastrat constanta capturilor si care astfel a reusit sa ocupe prima treapta a podiumuluui de la Periprava. A fost un concurs dificil datorita slabei activitati a stiucilor, rarele capturi inscriindu-se intr-o medie situata undeva putin peste 55 cm. Ultima Frontiera a fost anul acesta o competitie a celor cu nervii tari, atat pe pista de concurs, cat si in afara ei, cand barca ce transporta echipamentele, motoarele si bateriile concurentilor a intarziat atat la venire cat si la plecare. Cu toate aceste desincronizari se poate spune ca ne aflam totusi in iuresul intrecerii care va poposi la Holbina in luna iunie pentru un playoff de senzatie, unde va promit ca va fi show cu stiuci. Iar pentru cei care au ratat live-ul de la Periprava, iata-l aici in reluare. Merita sa-l urmariti.podium

23 ani de activitate neintrerupta in presa de pescuit, sute de articole si editoriale, fondator al revistelor Aventuri la Pescuit, Super Pescar si Pescuitul pentru toti, autorul cartii Spinning. Odiseea pescarului digital, care pune bazele terminologiei in spinningul de la noi si ale abordarii stiintifice in pescuitul cu naluci. Cineast, director de imagine film si televiziune, autor al imaginii multor filme de arta, reportaje si documentare, realizator de filme TV dedicate pescuitului. Jurnalist, colaborator la ziarul Cotidianul, autor de texte si membru al redactiilor revistelor de umor si satira politica Academia Catavencu si Catavencii.