The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

30+, nový osobný rekord kapra!

30+, nový osobný rekord kapra!

Rok 2017 sa pre mňa vyvinul veľmi dobre, podarilo sa mi uloviť viac veľkých kaprov, čo pre mňa znamenalo aj nový osobný rekord. Tieto úlovky väčšinou prišli, keď som to najmenej čakal. Aj keď som vedel, že vo vybranej vode žijú veľké ryby, v tom momente som nikdy nepočítal s prekonaním môjho osobného rekordu. Ale nepredbiehajme udalostiam, radšej začnem na začiatku a radšej Vám popíšem tento nie každodenný úlovok. V novembri sme sa vydali na jednu z posledných výprav roku na jazero Big Carp Lake, ležiace neďaleko mestečka Dunavarsány. Veľké ciele sme si nekládli, chceli sme si zachytať, buď čo buď a vzali sme si so sebou aj prívlačové prúty s veľkým množstvom umelých nástrah. Vzali sme si so sebou aj štáb s kamerou, pretože sa na jazere nachádzajú miesta s komfortnými drevenými domčekmi a nemuseli sme sa teda báť, že by sa prístrojom mohlo niečo stať. Prišli sme na tri noci. Čakalo nás pravé zimné počasie, cez deň jeden dva stupne a v noci pod bodom mrazu. Po našom príjazde rybári loviaci na jazere hlásili, že sa kaprom veľmi spolupracovať nechce, dá sa počítať so sporadickým záberom a ani dravce nie sú aktívne. Ale dá sa tu ešte loviť a váha úlovku môže presiahnuť trebárs aj 40 kilogramov.

IMG_0076

IMG_0343

IMG_0366

IMG_0369

V držbe týchto informácií sme začali loviť, hladina hladká ako zrkadlo, v nádeji, že budeme mať šťastie a podarí sa nám uloviť aj niečo väčšieho. Používal som varené nástrahy, na vodu som jazdiť veľmi často nechcel, aby som tým nevyplašil ryby. Jeden až dvakrát za deň som vymenil nástrahu a takmer zakaždým bola vytiahnutá nástraha nedotknutá.

Untitled-1

V noci, po 11 hodine – už som spal – sa mi ozval signalizátor a z navijaka sa mi plynule odmotával vlasec ešte aj potom, čo som zdvihol prút zo stojanu. S Norbim sme nasadli do člna a vydali sme sa za rybou, ktorá uháňala ako parná lokomotíva. Boli sme už ďaleko, aj ďalej, než boli rybári na ľavej strane od nás. Toto určite nie je kapor, vravel som Norbimu, argumentujúc tým, že sa mi rybu nepodarilo odlepiť od dna, len šiel a šiel pekne pomaly. Asi po 25 minútach sa vynoril a videli sme, že je to obrovský šupináč. To sme ešte nedokázali zistiť, koľko váži, ale obaja sme videli, že má nad 20 kilogramov. Len nech teraz neutečie a keď sa opäť vynoril, podarilo sa nám ho podobrať. Rýchlo sme prišli k brehu, pod podberák sme položili vážiaci sak a pomocou neho sme ho premiestnili do kolísky. Bola to obrovská ryba, bez chyby, bez jediného škrabance, zdravá, s nádhernými šupinami. Tu som už videl, že je určite prekonaný môj osobný rekord, otázkou bolo iba o koľko. 30,25kg, toľko ukázala ručička váhy, čo som si vtedy a tam hneď neuvedomil.

IMG_0415

IMG_0423

IMG_0431

Nový osobný rekord, nový rekord jazera! 18 rokov lovím na boilies, lovil som už na mnohých vodách, ale na jednej ruke by som dokázal spočítať, koľko rýb nad 20 kilogramov sa mi podarilo uloviť. Myslím si, že skôr či neskôr každý uloví jeho rybu snov, len v to musí veriť. O kapitálnom šupináčovi vyšlo na povrch, že v apríli roku 2015 dostal čip a vtedajšia jeho váha bola 19,50 kilogramov. Meno ešte nemal, preto dostal meno Hercules. V roku 2017 v jazere ulovili viac kaprov cez 29 kilogramov, takže v roku 2018 isto padne nový rekord, ale koho to zaujíma! Teraz, keď píšem tieto riadky, toto je jediný registrovaný kapor s váhou presahujúcou 30 kilogramov na jazere Big Carp Lake! Neskôr som ešte ulovil ďalšieho kapra s váhou cez 10 kilogramov a aktívnymi sa stali aj dravce. Film je už tiež hotový a na kanále Fishing and Hunting je už od 7. februára vo vysielaní.

Text: József Ács
Foto: Norbert Paál
Preklad: Róbert Doboš