The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Aké z toho plynie ponaučenie? Aby sme lovili ryby len „jemne“!

Pretože ja veru iba takto lovím ryby, jemne. Ale aby som nebol tak záhadný, budem Vám vyprávať pre mňa a verím, že aj pre Vás zaujímavý príbeh…

Od tej doby, čo sa rybolovom zaoberám o niečo „vážnejšie“, pozerám sa na neho z iného uhla pohľadu. To znamená, že sa na ryby snažím jazdiť nie len tak na náhodu sadnúť si k vode a čakať na zázrak, ale pro úspech niečo aj urobiť. Rybolov má pre mňa v časovej ose tri dôležité časti, príprava, samotný lov a vyvodenie ponaučení z lovu. Príprava samozrejme začína vyvodením ponaučení z predchádzajúceho lovu a ich dokonalé premyslenie, môžem teda prehlásiť, že v myšlienkach sa neustále zaoberám rybolovom.

Tento rok som začal loviť na novej vode v správe rybárskeho spolku Hermann Ottó HE v Szegede, ktorá je bezprostredne spojená s riekou Tisza, obsádka rýb je teda vo veľkej miere rovnaká, ako je to u rieky, je ale skôr považovaná za stojaciu vodu. Tieto dva dôvody rozhodli o tom, prečo som si vybral práve túto vodu. Je to vynikajúca voda na „učenie“ a ešte niečo naviac. Žije tu niekoľko druhov pleskáčovitých rýb, karas a kapor. Má vynikajúcu „infraštruktúru” a je dobre dostupná aj za daždivého počasia, k vode vedú schody, pretože jej pôvodná funkcia je prístav. A fakt, že je tu v priebehu príprav celkom často k videniu aj náš feedrový majster sveta Attila Erdei pre mňa túto vodu urobil ešte lákavejšou.

20150328_170450

Toto je prístav a niekde na konci oblúka sa nachádza živá Tisza

medences_kikoto

Okolie nie je príliš prírodné, trať ale vie všetko, čo potrebuje pretekania chtivý rybár

Naše vody sa konečne zahrievajú oproti 2-4 stupňom na konci februára, som ja už nameral teplotu vody okolo 8 stupňov celzia. Ryby sa dávajú do pohybu, čo sem tam naznačujú aj vyskakujúce ryby nad hladinu. Niekoľko pokusov tu už mám za sebou, zakaždým s pickrovým prútom a rôznymi výsledkami. Taktiku som prispôsobil ponaučeniam z posledných dvoch pokusov o úlovok. Aké sú? Jeden z predchádzajúcich lovov som tu začínal s 0,18mm hlavným vlascom a 0,10mm slabým náväzcom. Na prvý záber som vtedy musel čakať dve hodiny. Neodôvodnene tenký náväzec aj prvá ryba hneď odtrhla. V ostatných dvoch hodinách som už nedosiahol ani záber. Po druhý krát som zase nie príliš vhodne zvolil vzdialenosť lovu. Zaklipovaný vlasec bol k ničomu, keď z dôvodu silného vetra a nepresným hodom na veľkú vzdialenosť som bol už dopredu odsúdený k neúspechu. Z desiatich hodov tri, štyri šli tam, kam mali, čo je viac než je povolené.

Nejaký čas už experimentujem s vlastnou kŕmnou zmesou, presnejšie s tým, že v závislosti na okolnostiach sa snažím vytuniť komerčnú zmes. Aj teraz som chcel uloviť nejaké pleskáče, plotice a samozrejmě domestikovaného kapra. V závislosti na tom som si tiež zvolil základnú zmes s príchuťou perkeltu, ktorú som vylepšil podľa vlastného vkusu takými jednoduchými vecami, ktoré dúfam rybám chutia.

etető_hozzávalók

Komerčné a domáce prísady

Základné zmesi s príchuťou perkeltu sú ako je známe olejnaté, vďaka praženým semenám, ktoré v týchto zmesiach tvoria základ zmesi, ktorú majú pleskáče v obľube. Ja, aby bola zmes ešte čerstvejšia a chutnejšia, som chcel trochu vytuniť práve túto vlastnosť zmesi. Upražil som ľanové a konopné semienko, ktoré som pomlel na jemno a pridal som do toho ešte čierne korenie, klinček a škoricu v malom množstve. Samozrejme aj tieto koreniny som namlel za čerstva. V každej domácnosti sa nájde trochu suchého chleba, ktorý som taktiež namlel na jemno a pridal do zmesi trochu opražený. Základná zmes tak dostala extra doplnok s výbornou vôňou. Korenenú zmes je samozrejme treba ešte zvýrazniť trochou sladkých prísad. Do plátennej miešačky prišlo aj niekoľko hrstí pastonchina. Je to sladká prísada so zvláštnou vôňou, ktorá je taktiež olejnatá potápavá so stredne veľkou granuláciou. Teoreticky by sa k základnej zmesi mal pridávať v pomere 10-15%, ale tak krásne voňal, že mi trochu ušla ruka.

egytálban az összetevők

Suché prísady pohromade

Vzhľadom k tomu, že je zmes veľmi olejnatá, s vlhčením musíme byť opatrní. Zmes som navlhčil už štyri hodiny pred samotným lovom s pridaním malej fľaštičky anýzovej príchuti. Keď si vybavíme vôňu všetkých suchých prísad, s istotou budete vedieť, prečo som bol sebaistý, veril som svojej kŕmnej zmesi a cítil som, že tomuto ryby nedokážu odolať! Pri ceste k vode vône veľmi rýchle vyplnili celú kabínu auta. Ešte jedno rýchle navlhčenie, niekoľko zŕn lahôdkovej kukurice a už kŕmim. Vďaka silnému vetru meteorologická služba vyhlásila žltý stupeň nebezpečia, čo znamenalo, že fúka vietor s rýchlosťou 40-50 km/h, preto som sa nepokúšal nahadzovať do veľkej vzdialenosti. Krmítko som dokázal presne nahadzovať do vzdialenosti 20-25 metrov, preto som vlasec zaklipoval na cievke navijaku v tejto vzdialenosti.

Pri nahadzovaní dávam veľký pozor na to, aby som 20gramové krmítko odhodil razantne, ale aby som pritom nepreťažoval jemnú špičku pickrového prútu. Ako sa krmítko blíži dopadu, odvíjajúci sa vlasec z cievky trochu pribrzdím a zdvihnem špičku prútu, aby sa krmítko keď sa hod zarazí o klip, neodrazilo späť. Bol som veľmi opatrný a snáď aj vďaka tomu sa presnosť mojich nahodení dosť zlepšila. 7-8 nahodení z desiatich dopadlo presne na rovnaké miesto, čo je už dobré!

Ešte som sa nezmienil o mojej výbave. Na 0,18mm hlavný vlasec som navliekol priebežnú karabinku na plavák. Potom som navliekol gumovú zarážku strednej veľkosti. Po navlečení stoperu som hlavný vlasec v dĺžke 8-10 cm splietol dohromady a nakoniec som do ucha navliekol malý obratlík. Z vlasca 0,14mm silného som urobil 50cm dlhý náväzec na koniec ktorého som naviazal háčik veľkosti 16. Takto to (ešte teraz) vyhovuje aj medzinárodným pravidlám lovu na feeder.

Používal som dva druhy krmítok. S väčším som nahodil 8-10 krát a používal som ho prakticky na kŕmenie a s menším som lovil. Hĺbka v mieste lovu bola podľa môjho odhadu 3-4 metre, preto som použil krmítko s hustejším pletením tela. Chcel som dosiahnuť to, aby sa kŕmna zmes z krmítka uvoľňovala na dne a nie vo vodnom stĺpci.

kosarak

Ľavé krmítko som používal prvú hodinu lovu a s tým vpravo som kŕmil

etetoanyag_es_csali

Žiadna paráda, všetko pekne pohromade

Ako nástrahu som na háčik napichol dážďovku a čakal som na záber, ale nie len tak! Prehadzoval som každých 8-10 minút, kŕmnu zmes som takto do vody dostával priebežne. Hodinu som bol bez záberu a už som myslel na to, že zjemním náväzec, keď niečo konečne zaťahalo za špičku prútu. Ryba tiahla dobre, cítil som jej kopance, chvíľu som si myslel, že tam mám pleskáča chyteného z vonku. Ale nie. Bol to bacuľatý karas a nie malý.

duci_karasz

Pekne ťahal

Pri ďalšom nahodení som do kŕmnej zmesi už zamiešal aj niekoľko kostných červov a niekoľko som ich dal aj priamo do krmítka. Po piatich minútach prišiel ďalší záber a opäť to bol bacuľatý karas. Takto to šlo jeden za druhým, až z toho bolo šesť takýchto karasov.

karasz_a_kezben

V ich pohľade boli maličké rozdiely

serult_karasz

Asi sa stal obeťou neodborného vyberania háčika

meg_egy

To je telo

Potom nastalo ticho. K dážďovke som nasadil zrnko lahôdkovej kukurice. Sú tu kapre? Veril som tomu, ale zdalo sa, že karasy iba odplávali. Neskôr som ešte ulovil jedného pekného pleskáča a pomaly sa zotmelo.

laposkeszeg

Pre takéto ryby sa vyplatilo trpieť ve vetre

Mal som za sebou tri hodiny radostného lovu, keď sa svedkom poslednej hodiny plnej rýb stal aj môj švagor, ktorý ma na rybách naposledy navštívil minulú jeseň.
– Ty Szabi. Ako sa pozerám, Ty si sa naučil loviť ryby! – hovorí.
– Ešte nie, ale určite sa naučím! – prišla moja rozhodná odpoveď, mám to totiž v pláne!

Autor: Szabolcs Jéger
Preklad: Róbert Doboš