The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Bug nástrahy?

Od doby, čo sa objavil Lil Bug, uplynul takmer jeden rok. Stvorením tejto malinkej umelej nástrahy rozšírilo Salmo už tak bohatú ponuku hladinových woblerov určených pre kategóriu UL prívlače. O jej jedinečnosti nemôžeme pochybovať a Salmo u tejto nástrahy použila prvý raz samostatne vyvinutý systém Infinity Cast Systém. Tento vynález podľa údajov výrobcu zvýši vzdialenosť hodov o 25%.

Drobný Lil Bug, prvotriedna umelá nástraha na jalce hlavaté a jeseny

Tento krok bol správny z niekoľkých dôvodov. Typické úseky menších vôd s výskytom jalcov hlavatých vzhľadom k ich povahe vyžadujú presný rybolov. Na brehu je treba sa pohybovať nenápadne a na vyhliadnuté miesto je treba nahodiť z väčšej vzdialenosti, iba tak máme šancu oklamať opatrné ryby. Systém pre ďaleké hody, zabudovaný do tela Lil Bugu, presne týmto požiadavkám vyhovuje. Vzhľadom k jeho hmotnosti, keď 2 centimetrový má 2,8 gramu, zatiaľ čo 3 centimetrový 4,3, by takto malá nástraha mala tendenciu sa pri nahadzovaní krútiť, čo by samozrejme malo za následok kratšie dĺžky hodov. Infinity Cast System umožňuje docielenie, presných, dokonale cielených dlhých hodov.

Vzory nanesené na umelohmotné telo verne napodobujúce skutočného chrobáka maximalizovali úspešnosť nástrahy

Lil Bug na seba pritiahne pozornosť imitáciou pohybu plávajúcich chrobákov. Po dopade ostane na hladine a pracuje u nej rovnako pri jej rýchlom, tak aj pomalom vedení. Potopí sa len 1-2 cm. Zanecháva za sebou brázdu v tvare písmena „V“ a že sa blíži je dobre vidieť, takže jej pohyb je dobre viditeľný za každých okolností.

Pre vnímanie nástrahy je v prvom rade dominantná brušná časť, preto u každej z piatich farebných variantov u nich nachádzame rôzne odtiene. Čierny, prírodný základ na bruchu DBE (Dunk Beatle)…

…zatiaľ čo zafarbenie brucha BBG (Bloody Bug) je rubínovo červené

Päť rôznych farebných variácií (BBG – Blody Bug, DBE – Dunk Beatle, GBG – Breen Bug, LB – Ladybird, MBG – May Bag) veru má svoje opodstatnenie. Rafinované, rýchlo sa učiace jalce hlavaté, tmavé a bolene ich je často iba sledujú, alebo ich minú, takže môže nastať situácia, na zábery slabé dni, keď v záujme ich oklamania je woblery treba meniť častejšie.

Lopatka špeciálneho tvaru do tela zasadená úplne kolmo, má na starosti, aby malý wobler brázdil po hladine

Farbenie a povrchová úprava nástrahy je na vysokej úrovni rovnako ako celý proces jej samotného zostavenia. Rovnako, ako u všetkých ostatných nástrah Salmo, aj u Lil Bugu je k vonkajšiemu, očiam lahodiacemu tvaru, vyhovujúcemu všetkým požiadavkám, pridružený pevný vnútrajšok. Môžeme prehlásiť, že to, či rybu dostaneme na breh, nezáleží od woblera, ale od ostatných prvkov našej výbavy!

Najúplnejšie, najnáročnejšie spracovanie!

Spodní oko, krúžok a trojháčik čakajú v súznení na nasadenie!

Lil Bugy veľkosti dva a tri sú osadené rôzne veľkými háčikmi. O dokonalý zásek sa starajú laserom ostrené spičkové háčiky veľkosti 8 a 10. Sú silné, odolné a úspech nebude záležať na nich.

Holografické 3D oči dodají tělíčku na věrohodnosti, ale popravdě si myslím, že jsou určeny spíš lovci, než rybám.

Pre najúčinnejšie ponúknutie Lil Bugu prichádza v úvahu len a výhradne monofilný vlasec s priemerom 0,16-0,20 mm. Pre ich priviazanie použime uzol, pri ktorom vznikne slučka, ktorá nástrahe nebráni vo voľnom pohybe. Kto by sa nechcel vzdať voľnosti rýchlej výmeny nástrahy, môžeme im odporučiť najľahšie spony určené na prívlač.

Z podstaty metódy k nej dokonalo padnú 100 – 160 gramov vážiace prúty na prívlač dĺžkz 2,10-2,70 metru s akciou light a médium. Zúženie okruhu ohľadne výberu konkrétneho typu záleží na charaktere vody, jej podmienkach pre úspešný lov a druhu lovených rýb.

Tak jemným prútom, akým je ET Perch môžeme pôžitok z lovu iba zvyšovať

Zdroj: Mihály Halmos
Preklad: Róbert Doboš