The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Chod evolúcia

Popísali ho už viac než tisíckrát, ulovili s ním už desiatky tisíc kaprov a ja Vám teraz ukážem môj variant, pretože toto je náväzec, ktorému fandím a často ho používam. Je to už dá sa povedať akési stigma, že je to náväzec, ktorý môžeš nahodiť kamkoľvek a funguje. Ale pre tých, čo lovia kapry, môže byť naozaj účinným náväzcom. Hlavným dôvodom, prečo je tak dobrým, je to, že s ním môžeme loviť aj na takých miestach, kde predtým nikdy. Ako príklad preto slúži jeho použitie v zarastených vodách, nad bahnitým dnom, na sutinách aj nad tlejúcim listím. Tradičnými náväzcami nebolo možné nástrahu takto pekne prezentovať.

Výsledkom toho boli malé počty úlovkov z takýchto miest. Po každom nahodení leží dokonalo na dne. Keď idem na vodu, ktorú nepoznám a nechce sa mi experimentovať s penou, je to rýchle a efektívne riešenie, ktoré je možné použiť všade. V zime, na jar, v lete, v daždi, za slnka, na veľké ryby, na malé ryby, chod je vždy v mojej výzbroji z dôvodu jeho úspešnosti a preto, že funguje na toľkých miestach.

1

Evolúcia Chod náväzca zľava doprava. Silikón nielen ukryje šnúru, ale pomáha aj v separácii

Po prvý raz som ho začal používať zhruba pred desiatimi rokmi v dobe, keď Terry Hearn, písal do Angling Timesu a inšpiroval ma jeho týždennými príspevkami. S touto vecou, ktorá nesie názov chod rig, ulovil niekoľko fantastických rýb a ja som tiež podľa vzoru uverejneného v časopise s ním začal experimentovať.

9

Veľký belgický šupináč ulovený na chod

Prvý rok som ale s týmto nebol v priebehu mojich lovov úspešný. Vtedy som lovil na plytkom súkromnom jazere, kde som pravidelne kŕmil boiliesom. Choddy som uplatnil, aby som sa mohol dať do boja s hlbokým bahnom a aby som mal viac záberov, ale ryby mi priebežne padali. Každá ryba mala cez desať kilogramov a ako som ich ťahal v plytkej vode, nakláňali sa do strán a hlavou triasli do boku.

13

Šupináči ulovení na tuhý chod náväzec zo zarastenej vody.

Niekedy som ich ťahal zo 70 metrov a spadli mi. Som presvedčený o tom, že to spôsobilo skĺznutie krátkeho chod náväzca k olovu a zatiaľ čo triasli hlavou, vyrazilo im to háčik z tlamy.  Na ryby samozrejme nechodím preto, aby som o ne prichádzal, nikto na ne nechodí preto, musel som sa teda trochu zamyslieť, ako by som mohol vyriešiť tento problém. Prvé, čo som vyskúšal, bolo, že som chcel medzi olovo a náväzec umiestniť niečo, aby som ich držal od seba. Najskôr som použil hadičku, čo nebolo to pravé a bolo to zložité zostrojiť. Nakoniec som prišiel na lepší spôsob. Na olovenku som umiestnil krúžok niekoľko centimetrov nad olovo a medzi olovo a krúžok som umiestnil veľký korálik, čo zabránilo tomu, aby krúžok skĺzol k olovu.

12

Aj francúzsky kapry milujú chod náväzec!

Touto zmenou moja úspešnosť dramaticky narástla. Neznamená to, že som mal viac záberov, ale väčšinu rýb som už dokázal naviesť nad podberák. Pravdepodobne nie som jediným, kto urobil to samé, ale v tej dobe som toto ešte u nikoho nevidel, preto som si myslel, že som tento problém vyriešil sám. Konečne som neprišiel o väčšinu rýb a dosiahol som toho separáciou. Neskôr som urobil ďalší krok a začal som s týmto náväzcom v mojom arzenáli loviť na niekoľkých zarastených vodách, ale pravidlá hry sa o niečo zmenili. Musel som nechať odpadnúť olovo, aby som predišiel strate kapra v hustom poraste. Hovoril som o tom s Nashym. Zoznámil ma s tým, že on používa určitý link clip z ocele, ktorý pomocou klieští uštipne tak, aby z neho vytvoril akýsi háčik, ktorý potom pripevní k spodnej časti olovenky, na ktorý potom umiestni olovo a priviaže ho tenkým monofilným vlascom, ktorý sa pretrhne, keď sa ryba zamotá do hustých tráv. Ja som to predtým skúšal pomocou PVA, toto ale vypadalo oveľa životaschopnejším a mohol som s ním nahodiť tak ďaleko, ako som len chcel s olovom akým som chcel.

15

Chod náväzec môžeme použiť na rôzne olovenky, hadičky a kmeňové šnúry

14

Štyri nové montáže, ktoré široko pokryjú lov s chod náväzcom

O olovo som prišiel iba v prípade, keď som ulovil rybu a to ešte nie po každom vytiahnutí. Vyvstala otázka, aký silný vlasec mám k akému olovu použiť, teda k olovu s hmotnosťou 2oz 2lb monofil, k 3oz olovu 3lb monofil a tak ďalej. Pravda funguje dobre, ale jeho zostrojenie je trochu zložitejšie, rovnako ako ostatné, ktoré si rybári pre seba vymysleli pre vyriešenie tohto problému. Preto som sa s nadšením pustil do toho, aby som našiel oveľa jednoduchšie riešenie. Tu sú štyri riešenia Nasha, ktoré vznikli podľa mojich skúseností. Prvé tri obsahujú helikoptérovú montáž, ktorá sa nachádza nad link clipom, ktorý drží olovo. Nachádza sa na ňom silikónová hadička, korálik a obratlík a karabinkou, vďaka čomu dokonale funguje. Silikónová hadička udržuje v priebehu zdolávania náväzec ďalej od olova a vďaka jej vlastnostiam tlmí nárazy.

17

Dvojdielny korálik v balení je ideálny k zostrojeniu holej chod montáže

Vďaka tomu zaistí dokonalé zapichnutie háčika aj v prípade, že ryba hlavou trasie do strán. Druhým jeho dôležitou úlohou je pri nahadzovaní držať háčik ďalej od olova, takže sa nemôžu dotknúť. K týmto montážam patria aj dva silikónové korále, ktoré chránia obratlík, ale vďaka veľkej dierke sa náväzec môže voľne a bezpečne pohybovať na šnúre alebo montáži. U každej helikoptérovej montáži je riziko, že keď nie je bezpečná, pri utrhnutí sa jej ryba nedokáže zbaviť. Je veľmi dôležité, aby sa náväzec v prípade utrhnutia montáže voľne pohyboval na šnúre, vďaka čom dokáže ľahko skĺznuť, aby ryba za sebou neťahala celú montáž.

21

Montáž Ejector Bead sa postará o to, aby olovo odpadlo, takže ani lov v hustých trávach už naďalej neznamená problém

23

Plastické olovo umiestnime na telo obratlíku, aby sa obidva jeho konce voľne pohybovali

Veľká dierka zadného korálika zaistí, aby náväzec voľne kĺzal na šnúre. Či to bude priebežná, alebo pevná montáž, závisí na dierke korálika. Dajú sa použiť s rôznymi olovenkami, nástavcami, monofilmi, alebo fluorocarbonmi. Priebežnú montáž je veľmi jednoduché vytvoriť pomocou dvoch gumových korálikov, ktoré k šnúre pripevníme pomocou grippy. Priemer grippa zarážky je rovnaký ako vnútrajšok chodu takže keď sa korálik „zarazí“, zabráni aby sa náväzec pri nahodení prepadol späť. Zároveň je treba vytvoriť iba malý tlak k tomu, aby sa náväzec voľne pohyboval, čo z tejto montáže robí veľmi bezpečnú. Tieto montáže pokryjú použitie všetkých hlavných šnúr, oloveniek, priebežné aj fixné verzie.

27

Pomocou Chod Ejectoru dokážeme nahadzovať bezpečne aj s veľkými olovami

Zmienil som sa o štyroch montážach, posledným z nich je korálik Chod Ejector. Je natoľko efektívny, ako casting clip a weak link, ale s týmito som nebol kvôli ich komplikovanosti spokojný. Nechcel som, aby sme čas trávili tým, že zostrojujeme rôzne veci, preto sme vyrukovali s oveľa jednoduchším riešením. Toto je taká konštrukcia, ku ktorej sa dá pripnúť olovo. Túto konštrukciu sme vyvinuli so zámerom okamžitej straty olova hneď po zaseknutí ryby, keď lovíme v hustom poraste, alebo v blízkosti veľkých prekážok. Nevyvinuli sme ho samozrejme tak, aby sme olovo stratili aj v prípade, že to nie je treba. Dno revíru nikto nechce zaplniť olovom rovnako, ako nikto kaprom nechce spôsobiť zranenie. Tak či tak existujú také situácie, keď je strata olova dôležitá, napríklad keď lovíme v hustom poraste. Jednoducho by nemalo svoje miesto, keby sme v záujme ryby postupovali inak.

17

Prvá ryba dňa

Na vodách, kde sa loví iba cez deň a môžem preto počítať iba s niekoľkými zábermi, nechcem samozrejme stratiť balík záťaží, rovnako ako ani vtedy, keď líčim na veľkú rybu a voda nie je vôbec zarastená. V týchto situáciách je zbytočné stratiť veľa záťaží. Stačí sa len riadiť zdravým rozumom. V prípade, že čakáme na dôležitý záber, alebo na konkrétnu veľkú rybu, na ktorú už čakáme dlhšiu dobu, k tomu ešte na zarastenom mieste, alebo v blízkosti prekážok, mali by sme použiť montáž s odpadávajúcim olovom. Jednoducho prišiel čas, keď je toto treba použiť. Pre záťaže existujú varianty, ktoré sú k prírode šetrnejšie. Jedná sa o kamene s obratlíkmi, alebo je možné vlastné záťaže vytvoriť z pančušky a niekoľkých kamienkov.

16

Rozhnevaný kapor, ktorý tvrdo bojuje

Sú aj iné alternatívy. Ja používam Chod Ejector, keď lovím na mieste, kde je isté, že mi musí odpadnúť olovo v záujme bezpečnosti kapra a nemusím tak zostrojovať rôzne konštrukcie s pochybným fungovaním. Nástrahu neviažem, ale prevrtávam. V záujme toho, aby som dosiahol ešte väčšieho vztlaku, vyberiem časť vnútrajška a nahradím ho penou, ktorou nástrahu takto vyvažujem v záujme jej dokonalého plávania. Ďalšou dôležitou vecou je, ako zaťažíme druhú časť náväzca. Dosiahneme toho pomocou plastického olova. Ja osobne plastické olovo dávam na telo obratlíku, zaistím tým voľný pohyb obidvoch koncov obratlíku.

29

Alan nástrahu radšej napichne, než by ju priväzoval: keď je treba, použije aj kúsok plávajúcej peny na vyváženie pop-upu

34

Farba nástrahy sa zo dňa na deň môže zmeniť. Alan u seba má vždy viac variant

Lov s použitím chodu by som najskôr zaradil k lovom na väčších plochách. Lov kaprov z hľadiska kŕmenia môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Prvá z nich je, keď krmivo rozhádžeme na veľkej ploche, druhou je koncentrované kŕmenie. Keď kŕmime koncentrovane, nech je to pod nejaký strom v blízkosti brehu, alebo montáž pokladáme z člna, prípadne kŕmime spodom na malej ploche, v deviatich prípadoch z desiatich montáž príde na tvrdý, kamenitý nebo ílovitý podklad. V tomto prípade používam ťažké olovo a krátky náväzec, občas aj veľmi krátky. Ryby sa kŕmia intenzívne, hlavou dole až do tej doby, než všetko zožerú, preto je sem potrebný náväzec, ktorý je pri tomto spôsobe prijímania potravy efektívny. Keď lovím s boiliesom, alebo kŕmim na veľkej ploche, líčim na ryby, ktoré touto plochou preplávali. V tomto prípade sa ryby snažím udržať na mieste pomocou katapultu, alebo cobry a chod náväzec vždy predkladám samostatne. Na prilákanie rýb zakaždým používam kvalitnú návnadu navrch, ktorej potom umiestňujem jednu guľôčku pop-upu. Ryby plávajú medzi návnadou a pravdepodobne neskúšajú každú návnadu zvlášť, keď sa už pustili do kŕmenia.

20

Ako autobusy, v tom samom čase prišiel aj druhý

Choddy technika je ideálna pre takéto postupné kŕmenie. Náväzec má dostatok priestoru pre pohyb, aby sa na ňom ryba, ktorá vzala nástrahu pod háčikom zasekla, zároveň ale je pre rybu ťažké ho vypľuvnúť, keď sa náväzec po šnúre posunie ďaleko od olova. Medzi tým, či je náväzec voľne pohyblivý, alebo fixný môže znamenať veľký rozdiel, ryby sú na niektorých vodách skúsenejšie a vedia, že sa jednému, alebo druhému musia vyhýbať. Osobne uprednostňujem fixný chod náväzec, okrem prípadov, keď lovím v hustých trávach, keď náväzec nechávam skĺznuť späť a môžem si byť istý, že pekne sa vznáša nad úrovňou vegetácie. Farbu volím podľa toho, na akej vode práve lovím.

18

Posledná ryba lovu, tri zábery, tri úlovky

Kedysi som mal rád, keď sa náväzec čiastočne začlenil do okolia, niekedy ho schválne vystavujem pozornosti. Rovnako ako u rôznych iných činností, aj tu je možné získať zásadné informácie, čo na danej vode funguje, iba experimentovaním. Niekedy sa to môže zmeniť zo dňa na deň, ktorá farba je ta pravá, takže experimentovanie nám môže priniesť extra zábery. Skôr som sa už zmienil, že som veľa rýb ulovil na bielu pop-upku, zvlášť s príchuťou čokolády, alebo Amber-strawberry, takže tieto sú prvé, ktoré nasadzujem ako prvé a od nich sa odrážam k výmene za ďalšie.

Autor: Alan Blair

Preklad: Róbert Doboš