The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Jalec: (Cyprinus cephalus)

Má hrubú, objemnú hlavu bez fúzikov, ústa ukrývajú hákovité, hrtanové zuby šupiny má pomerne veľké. Jeho telo je valcovité, chrbát široký. Jalec hlavatý dorastá do dĺžky 40 cm, môže dosahovať hmotnosť až 6 kilogramov. Má plochý rypák, chrbát je sfarbený do čierna alebo do zelenkava, boky sú striebristé alebo zlatisté, plutvy má červenkastej farby, silné.

Rozmnožuje sa v riekach ale obľubuje aj rýchlejšie tečúce potoky. Je veľmi rýchla, kosťovitá, pažravá ryba. Je udomácnená v celej Európe, v rýchlejšie tečúcich riekach  je typická povrchová ryba. Môžeme ho nájsť v skoro všetkých našich vodách.

domolyko

Dospelý jalec hlavatý sa živý hlavne menšími rybami, ich potermi na hladinu dopadajúcim hmyzom, žabami, račkami ba dokonca aj myšmi. Odborná literatúra doteraz vie iba o tom, že jalec a šťuka úľový do vody spadnutú myš ale to, že ich strhnú aj z brehu vedia potvrdiť iba rybári a športový rybári. Je to veľmi obozretná, rýchle sa učiaca ale veľmi pažravá ryba. Má veľmi veľké ústa, ktoré jej umožňujú skonzumovať aj väčšiu korisť. Doba neresu trvá od apríla do júna, ikry skladá na kamene a vodné rastlinstvo.

Pohlavne dospieva v 3 – 4 roku svojho života. Embrionalný vývin v 18 – 19 stupňovej vode trvá 4 – 6 dní. Je to do strednej veľkosti dorastajúci druh. V tretom roku dosahuje 20 v piatom až 30 cm dĺžku.