The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

International Balaton Carp Cup

50 tímov zo 14 krajín sa zúčastnilo zatiaľ najväčších pretekov v love kaprov v histórii Balatonu, prvého ročníku International Balaton Carp Cup. Informácií o jazere nemali pretekári veľa, odkiaľ by ich aj mali, keď i my Maďari ich máme málo. Jazero o rozlohe 60.000 hektárov, s jeho priemernou hĺbkou 3-4 metre môže pred rybármi skrývať také poklady, s potenciálom ktorých sa môže pochváliť máloktoré európske jazero.

Otvárací ceremoniál a losovanie prebehli v kinosále rekreačného centra Erzsébet v Zánke. Noc prihlásené tímy venovali zoznamovaniu a odpočinku pred ranným stehovaním k dopoludňajšiemu zahájeniu pretekov. Na severnom pobreží boli lovné miesta vyznačené na pobreží o dĺžke 90km od Gyenesdiásu až po Balatonakarattya, na všetky je možné dôjsť automobilom a sú vybavené sprchami a sociálnym zariadením.

Na Balatone sa veľký dôraz kladie na bezpečný pohyb na vode. Na jazere, ktoré je rozdelené na tri sekcie, funguje výstražný systém včasného varovania pred búrkami, ktorý na nebezpečie upozorňuje svetelnou signalizáciou. V praxi to znamená, že pri rýchlosti vetra prevyšujúceho 61km/h je pohyb plavidiel na vode zakázaný. Hodiny po zahájení pretekov plynuli v očakávaní. Z dôvodu vyhláseného druhého stupňa búrkového nebezpečia tímy člny nemohli použiť a svoje montáže boli pretekári nútení dopraviť do vody nahodením.

Prvou meranou rybou IBCC bol v pondelok, prvý deň pretekov, lysec o hmotnosti 16,20kg, na ulovenie ktorého bol úspešný tím právom hrdý.

Počasie sa v priebehu prvej poloviny týždňa normalizovalo, vďaka možnosti použitia člna na kŕmenie, tak aj na zavážanie veľkou mierou prispelo k tomu, že celkový úlovok pretekov pekne narastal. Stále častejšie tímy žiadali o extra nočné váženie a na podložky sa pekne v rade dostávali naozajstní balatonskí kapry, ktorí svojim lovcom robili radosť. Uprostred týždňa bola priemerná váha úlovkov 10kg, teda dvojnásobok limitnej hmotnosti pre bodovanú rybu. Z toho plynie, že najväčšie ryby aj na Balatone žijú mimo dohodovú vzdialenosť.

V 56. hodine bola najväčšou rybou pretekov tento šupináč s váhou 18,00 kg. Počet bodovaných rýb sa zo dňa na deň zdvojnásoboval. V 72. hodine pretekov sme prekonali 1 tonu a v 103. hodine celkový úlovok prekročil hranicu 2300 kg.

Tento kapor bol ulovený 36 hodín pred koncom pretekov a s hmotnosťou 18,30kg viedol kategóriu najväčšej ryby pretekov. Na stupňoch víťazov neustále dochádzalo ku zmenám a rozdiely medzi prvými desiatimi tímami boli v priebehu pretekov zanedbateľné. Najväčší obrat prišiel posledné ráno, dve hodiny pred ukončením IBCC, kedy sa na háčik tímu Balatoni Halgazdálkodás Team povesil kapor o hmotnosti 23,60 kg, ktorý sa týmto stal najväčšou rybou pretekov a vyhral trofej a peňažnú odmenu za najväčšiu rybu pretekov.

Víťazom pretekov sa stal tím B52 Fishig Team II. s celkovým úlovkom 427,60 kg, na druhom stupienku skončil tým Fuky-Csoki Team s celkovým úlovkom 340,70 kg, tretie miesto obsadil tým B52 Fishing Team I. s celkovou váhou úlovkov 283,50 kg. Pretekári celkovo ulovili 3131,80 kg rýb, úlovok tvorilo celkom 346 rýb s priemernou hmotnosťou úlovkov 9,05 kg. Vo všetkých siedmich sektoroch pretekárskej trati sa podarilo uloviť ryby a z 50 štartujúcich tímov iba 11 z nich ostalo bez bodovanej ryby, čo je na takej vodnej ploche dobrým výsledkom.

Ryby žijúce v maďarskom mori sa tešia mimoriadne dobrému zdraviu. Za päť dní prvého ročníku International Balaton Carp Cup pretekári ulovili geneticky a svojou krásou jedinečné exempláre, z ktorých ani jeden doteraz háčik nevidel. Na jednom z najväčších sladkovodných jazier Európy sa môže stať čokoľvek, toto je tá voda, ktorá návštevníkom ponúka neobyčajné možnosti rybolovu a nikdy sa nedá vedieť, či ryba, ktorá sa povesila na háčik, nebude práve novým svetovým rekordným úlovkom kapra.

17 kg prastarej sily

Vzácnosť medzi úlovkami

15-ti kilový šupináč z „maďarského mora”

Bola to noc plná udalostí

Naozajstný lysec z Balatonu, 15 kg

Zavážanie je na jazere povolené od roku 2015, takže o najväčších exemplároch by sme sa mohli iba dohadovať na základe úlovkov dosiahnutých v priebehu tohoto týždňa. Vďaka veľkému záujmu o preteky, ktorého sme boli svedkami, sláva rýb ulovených na pretekoch obletel celý kontinent.

Veríme, že sa Balaton stane obľúbenou cieľovou destináciou rybárov, a v nastávajúcom čase ich obdaruje nezabudnuteľnými úlovkami. Druhý ročník IBCC sa uskutoční v termíne 25-30.apríla 2016. Registrácia bude na tieto preteky zahájená v dohľadnej dobe na webe pretekov, ktorý je dostupný na adrese http://ibcc.hu/