The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Jarné jalce tmavé

1

Jarné jalce tmavé
O love jalcov tmavých s umelou muškou som doteraz nakrútil tri 24 minútové relácie, čo je medzi filmami o rybách kuriozitou, kto totiž môže byť tým bláznom, kto sa na ulovenie tejto ryby vydáva v ruke s muškárskym prútom? Zo začiatku som sa aj ja k tomuto spôsobu ulovenia tejto ryby staval zdržanlivo a vyhľadal som kamaráta Levente Tölgyesiho, ktorý je považovaný za priekopníka lovu jalcov tmavých s umelou muškou aj vo svetovom meradle. Odpozoroval som jeho spôsob lovu, nakrútil som na kameru výrobu jeho Lee chrobáka a v ďalšej sezóne som sa na lov už vydával sám, respektíve v spoločne s mojim starším synom Koppányom.
2

3

4

Nechcem v nikom vyvolávať ilúzie, je to ťažký rybolov! Neexistuje navyše jednoznačný recept a to, čo funguje na jednej rieke, na druhej už fungovať nemusí, na blízkom kanály sa mi ryby vysmejú, alebo z dôvodu nevhodného terénu to nie je možné použiť. Na každý pád, keby mi Levi nedal prvý impulz, a nedokáže mi, že je takto možné jalce tmavé uloviť, s muškou by som to možno vzdal. Našťastie nie som typ, ktorý uteká z boja a situácia je dnes taká, že každý rok netrpezlivo očakávam ťah jalcov tmavých.

5

6

7
K jednej z mojich fotografií na facebooku som napísal, že keby som žil na Aljaške, až tak netrpezlivo by som neočakával ani ťah lososov. Keď nastane čas, denne chodím k vode a pozorujem ju. Zo začiatku nejakého jalca spozorujem iba sporadicky sem tam, uplynú dva dni a vidím, že sa zhlukujú do skupín po stovkách na lepších stanoviskách a potom začne šialenstvo. Ryby, ktoré sú v nerese je možné spozorovať už z veľkej diaľky, hladina vody doslova vrie.

8

9

10

V tejto dobe je úspešná aj prívlač, aj keď je oveľa brutálnejšia než muškárenie, čo v dobe neresu mi úsmev na tvári nevyvolá. Samozrejme je to každého vec! Vo mne často aj lov C&R vyvoláva výčitky svedomia. A navrch ešte táto ryba tiahne a zaplní lepšie dosiahnuteľné vody iba v dobe neresu. Ťahanú mokrú mušku sleduje dlho s otvorenými ústami. Podľa môjho pozorovania iba ako prejav ochrany teritória. Málokedy po nej skočí, je ťažké ho zaseknúť. Keď vidím, alebo cítim, že ju „tlačí“ nezasekávam obvyklým spôsobom, ale iba na plocho jemným pohybom zápästia, aby som nástrahu nevytrhol z inak malých úst ryby.
Kým som na toto neprišiel, prišiel som o veľké množstvo rýb. Mokrú mušku rybám predkladám dvoma spôsobmi: ťahám ju rýchlo a rovnomerne, alebo pri vetre voľne nechávam plávať a „zametám“ s ňou medzi dvoma brehmi.
11

12

13

Jasne, že jalec nie je losos a prijíma potravu a je pravda, že striedmo, ale žerie. Najviac ich zaujímajú chrobáky a jahňady unášané prúdom vody tesne pod hladinou. Keď zahliadnem, ako za sebou zanechal vír, nechávam na hladine unášať napodobeninu poriadne veľkého chrobáka. Mnohokrát pod neho iba pripláva a dlho ho pozoruje. V takom prípade je lepšie, keď suchú mušku priťahujem rovnomerne ale celkom pomaly (oveľa pomalšie než mokrú mušku).

14

15

Vytrené skupinky, ktoré sa vrátia po nerese do väčších vôd, sa rozpŕchnu a zaujmú svoje obvyklé stanovištia. V ostatných častiach roku ich dokážem uloviť skôr pri dne, kde im predkladám väčšinou prúdom unášané kostní červy, alebo striedku chleba. Pritom ale neodkladám muškársky prút a pokúšam sa objaviť plytké miesta veľkého Dunaja, v ktorých sa jalce tmavé zdržujú.

Text: Balázs Pupa Erdélyi
Foto: Jakuza, G. Koltai
Preklad: Róbert Doboš