The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Jarný lov na jazere Vlahi

Jarný lov na jazere Vlahi

článek

S kamarátom Gabi Subtiricom sme opäť navštívili jazero Vlahi, ale pretože sa hladina vody veľmi zdvíhala, loviť sme mohli iba z pontónov. Jazero je v jednom mieste spojené s Dunajom a pretože vplyvom topenia snehu v poslednej dobe bolo vody veľa a zdvihla sa aj hladina samotného Dunaja, voda v jazere sa sústavne zdvíhala. Voda už takmer dosahovala úrovne pontónov, čo znamenalo, že kvôli vetru a vlnám aj tu bolo riskantné loviť.

vlahi2-620x413

Vybrali sme si miesto, ktoré sa nám už od prvého pohľadu zdalo sympatické, ako sa ale nakoniec ukázalo, nebola to ľahká dráha. Neponúkalo nám veľa možností, iba jednu zátoku s plytkou vodou, ktorá môže v období neresu byť naozaj produktívnym miestom, respektíve jedno o niečo hlbšie miesto s rákosinami. Okolisté stromy nám neuľahčovali ani samotné nahadzovanie, inými slovami toto miesto nebolo najpraktickejšie a napriek tomu, že sme stali na pontóne, mali sme malú nádej na úspech.

DSC_0535-620x413

Ja som si vybral miesto s rákosinami s menšou hĺbkou, Gabi prešiel k zátoke. Mnou vybraná časť bola celkovo uzavretá a dá sa oveľa lepšie loviť tu z miesta A1 odkiaľ by sa dalo loviť i s tromi, štyrmi prútami, nie s dvomi ako ja teraz.

DSC_0292-620x413

Napreik tomu všetkému som úlovok dosiahol už prvú noc a keď som ešte nespotreboval ani jeden kilogram kŕmenia a väčšina rýb presahovala hranicu desiatich kilogramov. Potom som už priebežne kŕmil a ryby si moje háčiky podávali, hlavne v noci a takmer každý kapor vážil v rozmedzí 6-10 kg.

DSC_0221-620x413

vlahi3-620x413

Celý čas som lovil na blízko, rákosiny boli od brehu vo vzdialenosti 20-30 metrov, a z tohoto miesta prichádzali väčšie ryby. Boli medzi nimi aj kusy s váhou 14, 15 a 16.5 kg. Aj Gabi bol úspešný s lovom na blízko a ani on dlho nemusel čakať na zábery od kaprov presahujúcich hranicu 10 kg.

DSC_0612-620x413

Používali sme plávajúce boilies a kombináciu potápavého a plávajúceho boiliesu na panáčka, ale pracovali sme aj s celkom veľkými boiliesami s priemerom 16 mm. Kaprom sa páčilo v podstate všetko, ale dve kombinácie, o ktorých sa viac rozpíšem v ďalšom článku, sa ukázali ako o niečo selektívnejšie.

DSC_0894-620x413

Náš lov trval približne 50 hodín a vďaka bohatej obsádke rýb, respektíve nádhernému okoliu, sme sa rozhodli, že se sem vrátime a možno sa nám podarí na háčik dostať aj tie väčšie exempláre vážiace okolo dvadsiatich kilogramov. Nachádza sa tu veľa menších ukrytých plôch, kde snáď rybár ešte ani nelovil a kde sa hovorí, že skrýva veľa pekných kaprov, pretože sa dostanú k takému množstvu prirodzenej potravy medzi rákosinami, že nemajú žiadny dôvod sa od týchto miest vzdialiť.
Dúfame, že sa nám ich z týchto miest podarí dostať von!
Zdroj: Alex Matea
Preklad: Róbert Doboš