The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Jazero Tokaji Nomád tó

Jazero Tokaji Nomád tó

Voľný čas rád trávim lovom rýb. Môjmu koníčku holdujem minimálne raz týždenne. Láka ma objavovanie neznámeho, preto moja voľba na už známu vodu padne len zriedka. Pri vyhľadávaní nových vôd denne brázdim po internete a sledujem sociálne siete. Takto som narazil aj na jazero Nomád tó, ležiace v Tokaji
Na jazeru s rozlohou 6,5 hektárov sa nachádzajú iba tri lovné miesta. Sledujúc myšlienku „chyť a pusť“ sa tu veľmi dbá o ryby. V cene dennej povolenky je zahrnutá dezinfekcia na ošetrenie vpichu po háčiku, ktorá je vyrobená presne pre túto vodu a okrem toho ku každému mólu patrí aj podložka pod ryby. V záujme zachovania kvality vody je tu povolené kŕmiť a loviť iba a výhradne peletami a boiliesom, čomu som sa pri zostavovaní mojich návnad a nástrah plne prispôsobil. 4mm Amino halibut pelety som zmiešal s kŕmnou zmesou Extreme Fish a novou korenistou kŕmnou zmesou na báze rybacích múčok obohatenou o vitamíny a chuťové stimulátory.

19

Pelety som si pripravil už deň dopredu doma. Zmiešal som ich v pomere dva ku jednej s vodou v niekoľkých dávkach a ráno som ich na mieste zamiešal do už pripravenej kŕmnej zmesi. Miesto som si vybral najbližšie ku vchodu. Rozhliadol som sa a vybral som si miesta, ktoré som považoval za nádejné. Naľavo odo mňa bola menšia časť jazera a napravo vo vzdialenosti asi 90 metrov sa odo mňa nachádzala špička ostrova. Po mapovaní som zostrojil dva feedrové pruty Serie Walter World Champion 390, ktoré som na začiatku nahodil ku špičke ostrova, s naviazanými method flat krmítkami. Ako nástrahu som použil nové dvojfarebné Air Waftersy v príchuťou mango priemeru 10mm. Vďaka tejto novinke sa na produktovej palete FEEDERMANIA nachádzajú tri nástrahy s rôznym vztlakom.

edfe00_b3e440fe69a941779cc5d8e6b9d3b7de_mv2_d_6000_4000_s_4_2

edfe00_abe88829cdfa4bfba9969c7c228ff57d_mv2_d_6000_4000_s_4_2

Nástrahy FEEDERMANIA Air Wafters ani menšie háčiky nezdvihnú odo dna, iba ich odľahčia.
Nástrahy „Pop-up”: Sú to plávajúce nástrahy disponujúce veľkou vztlakovou silou, ktoré zdvíhajú háčiky odo dna.
Nástrahy „Air Wafters”: Sú to mierne plávajúce nástrahy, ktoré háčik odo dna nezdvíhajú, iba ho odľahčí.
Nástrahy „Wafters”: Sú to nástrahy ležiace na dne, ktoré sú ale odľahčené a slúžia k uloveniu najopatrnejších rýb.
Po uplynutí 10-15 minút som na jednom z prutov ulovil šupináča s váhou okolo 6 kg, po podobratiu ktorého nasledoval ďalší s podobnou váhou. Po týchto dvoch záberoch som obidva pruty opäť nahodil ku špičke ostrova.

18

17

Pri lovu s peletami som vzal v úvahu, že sa ich sila rozvinie o niečo neskôr, než u kŕmnych zmesí, preto som tu čakal o niečo dlhšie na zábery, ktoré po uplynutí 10 minút pravidelne prichádzali. Pri zdolávaní ďalšieho kapra mi ryba o mušle nachádzajúce sa na vyvýšeninách dna vlasec urezala, ale nemal som čas sa nad tým veľmi pozastavovať, pretože sa ozvala brzda aj na druhom navijaku. Túto rybu sa mi už podarilo podobrať a pustiť. Po tomto zábere sa udalosti tak zrýchlili, že sa mi ani po ulovení ďalších troch kaprov nepodarilo druhý prut opäť naviazať, ale medzitým som si to rozmyslel. Radšej som z futrálu vybral ďalší prut World Champion dlhý 420cm na ktorom som mal naviazané rebrové krmítko.

3

4

5

Prut Serie Walter World champion feeder a navijak Daiwa Lexa w 4012 tvoria dvojicu, ktorá dobre padne do ruky. S ich pomocou sa mi dobre lovilo smerom ku špičke ostrova ležiaceho vo vzdialenosti okolo 90 metrov. Aj pri tejto kombinácii som použil ako nástrahu wafters s príchuťou manga a nahodil som. Bol som zvedavý, či bude rozdiel v záberoch na dva pruty s rozdielnou montážou. Ešte šťastie, že ma navštívil Szabolcs Béres, jeden z testérov produktov FEEDERMANIA, pretože som tak mohol pokojne loviť a testovať na dva pruty.

6

7

Šťastie, že ma navštívil, pretože v priebehu dňa sa mi jeho pomoc niekoľkokrát veľmi hodila. Neustále sme zdolávali naraz na oboch prutoch okrem situácií, keď bol nahodený iba jeden prut, pretože nás mušle na laviciach niekoľkokrát v priebehu dňa pripravili o montáž, ktorú nám urezali.

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Počasie bolo premenlivé, raz svietilo slniečko, hneď na to sa obloha zatiahla a valili sa na nás prúdy vody. Toto ale na chuti rýb nič nemenilo a po každom nahodení nasledoval záber. To, či na konkrétnej vode je úspešnejšie použitie flat krmítka, alebo rebrovaného, môže závisieť na mnohých faktoroch. V ten deň ale na jazere Nomád tó rozdiel medzi method technikou a rebrovaným krmítkom nebol výrazný a s pomocou obidvoch techník sa mi podarilo uloviť približne rovnaké množstvo rýb. Na konci dňa som balil šťastný a príjemne unavený. Medzitým som premýšľal o tom, že sa do Tokaja určite vrátim, nabudúce ale budem šťastie pokúšať na inom mieste. Mám už vybratú aj vodu a tou je jazero Tokaji Kovács tó.

Autor: Krisztián Jankovich
Preklad: Róbert Doboš