The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Jedna téma, ktorá je dôležitejšia, než kedykoľvek predtým – Pomôcky pre ochranu rýb

Zaoberali sme sa už mnohými témami, ale o možno najdôležitejšej veci doteraz padlo len málo slov. Nie je ním nič iného, než ochrana rýb a používanie pomôcok na ich ochranu. Mnohým ich predstavovať nie je potrebné, ale podľa mojich skúseností na ne mnohí nekladú dostatočný dôraz, alebo sa témou ochrany rýb nezaoberajú dostatočne. V tomto článku podrobne predstavím tie pomôcky na ochranu rýb, pomocou ktorých a ich správnym používaním môžeme predísť poškodeniu veľkých rýb pri ich podoberaní, vážení a dokumentovaní.

1

Teraz už môže zabrať!

Podberák

Prvou vecou, ktorá by mala byť základom pre každého C&R rybára pasúceho po veľkých rybách nieje nič iného než priestorný podberák. Mnohí bohužiaľ ešte stále používajú siete s veľkými okami, napriek tomu, že práve tieto spôsobujú rybám najväčšie zranenia. Pri použití týchto sietí môže dôjsť k zlomeniu prsných a chrbtovej plutvy a materiál siete sa môže ľahko zarezať aj do chvostovej plutvy hlavne pri vyzdvihovaní.

2

V záujme ohľaduplného podobratia

Aká je dobrá podberáková sieť? Je hlboká, husto pletená a veľmi mäkká, vyrobená z materiálu, ktorý nepoškodzuje sliz pokrývajúci rybie telo. Mäkkosť siete má veľký význam v tom, aby rybu nepoškodila. Ich použitím rybu pri podoberaní nepoškodíme a vďaka hustému pleteniu siete na plutvách ryby nevzniknú zárezy. Po podobratí ryby dbajme na to, aby nám ryba v podberáku neskákala, aby nezvyšovala šancu na poranenie ryby! Keď je to možné, rybu z vody vyzdvihujme pomocou vážiaceho saku.

3

Naši kamaráti ostanú nepoškodení iba s náležitou pozornosťou

Vážiaci vak

Vážiaci vak je vystužený tyčou, ktorá pomáha v udržaní tvaru a pri vážení a manipulácii s rybou sa táto nezalomí.

4

Základný pomocník bezpečného váženia

Silné popruhy garantujú bezpečné zdvíhanie. V súčasnosti už mnoho vážiacich vakov je možné použiť aj ako carpsak vďaka molitanu umiestnenému na výstužnej tyči saku. Aj u kvalitných vážiacich vakov je najdôležitejšie to, aby jeho vypletené dno bolo z husto pletenej sieti. Tuhý vak má dôležitú úlohu aj pri púšťaní ryby, pretože jeho pomocou dokážeme rybu pustiť čo možno najšetrnejšie. Čomu musíme na každý pád venovať pozornosť je uzavretie zipsov na oboch jeho koncoch, čo naisto vylúči, že by ryba mohla vypadnúť pri manipulácii.

Carpsak

Na pretekoch sa môže stať nutnosťou, aby sme naše úlovky na krátku dobu umiestnili do carpsaku. Ale do akého? A ako? V mnohých prípadoch vidíme nevhodné vaky, ktorých najväčším problémom je nízka kvalita materiálu, respektíve riedko pletená látka. Na trhu je v súčasnosti veľká spústa druhov vakov s rôznymi rozmermi.

5

V takomto saku naša ryba ostane „bez škrabanca“

Aké sú ale kritéria, ktorým má dobrý carpsak vyhovieť? Prvým sú jeho rozmery: minimálne 120 cm x 80 cm sú rozmery, v ktorom sa dá pohodlne umiestniť aj ta najväčšia ryba. Druhým je jemne tkaný materiál a husto pletená sieť.

6

Či naše ryby ostanú bez „škrabanca“ závisí iba na nás

Na čo máme pri používaní carpsaku dbať? Rybu dávajme iba do predom namočeného vaku, v opačnom prípade jej môžeme porušiť vrstvu slizu pokrývajúcu jej telo, čo viac, aj jej kožu. Dávajme ešte pozor na to, aby sme vak umiestnili minimálne do metrovej hĺbky, ale v letnom parnu, keď to ide, ešte do hlbšej vody. A keď je breh kamenitý, alebo štrkový, vak nepriväzujme k brehu, ale k jeho uviazaniu použime vidličku. Len takto môžeme minimalizovať šancu na poranenie nášho úlovku.

Carpsak slúži k prechodnému uchovaniu rýb, preto v ňom nami ulovenú rybu držme čo najkratšiu možnú dobu, čo najskôr ju zvážme a pusťme späť! Nezabúdajme na to, že podľa rybárskeho poriadku sme povinní rybu, ktorú si nehodláme ponechať, bezodkladne pustiť a nemali by sme ju držať v zajatí ani z dôvodu čakania na lepšie svetelné podmienky na urobenie lepších fotografií! Výnimku z povinnosti bezodkladného pustenia neponechaných rýb tvorí len povolenie vydané rybárskym orgánom po dobu konania pretekov.

7

Neotáľajme s fotografovaním a urobme ho hneď po ulovení ryby!

Podložka, kolíska

Najdôležitejším elementom ochrany úlovku je podložka, alebo v dnešnej dobe čím ďalej obľúbenejšia kolíska. Je pozitívne, že podložku používa čím ďalej viac rybárov, ale akú? Aj na pretekoch som s prekvapením sledoval tímy vybavené drahou výbavou, ale ich podložka bola lacná, k ničomu tenká iba jeden centimeter. Tak to je to, kde by mnohí mali urobiť zmenu!

Kolíska je v súčasnosti najdokonalejšia pomôcka k ochrane ryby. Na pevnú konštrukciu je vypnutá „podložka“, ktorá sa nedotýka zeme, čo sa postará o to, aby sa ryba na brehu nezranila. Ich dôležitou vlastnosťou je, že vytvorením zaoblenej kolísky sa ryba nedokáže odraziť, pretože podložka vlajúca nad zemou k tomu nedáva dostatočnú oporu. Aj ryby, ktoré v nej skáču, sa v nej iba otočia a nezrania sa.

8

Kolísku Nash Carp Cradle mám vždy pri sebe

Táto zaoblená kolísková konštrukcia sa postará o rovnomerné rozloženie zaťaženia, vďaka čomu k stlačeniu vnútorných orgánov veľkých rýb dôjde iba v minimálnej miere. Kolíska je pri kostre zvlášť čalúnená, aby rybu chránila za všetkých okolností. Pomocou krytov dokážeme celú kolísku zavrieť, takže dôjde aj k ukľudneniu skákavých rýb. Vďaka teleskopickým nohám je stabilná v akomkoľvek teréne.

9

Kolísku používa čím ďalej viac rybárov

Nech je reč o podložke, alebo kolíske dbajme o to, aby sme ju predtým, než na ňu položíme úlovok, namočili, respektíve ju v letných teplách vychladili.

12

Správne navlhčené pomôcky

Je dôležité, aby náš úlovok na brehu nestrávil viac než 5 minút na váženie a fotenie a medzitým ho neustále polievajme.

10

Neustále úlovok polievajme!

Zamyslime sa nad tým, aké by to bolo obrátene, a ryby by nás brali pod vodu, aby nás fotili. Možno by sme tých 5 minút vydržali, ale som si istý, že by sme sa najlepšie necítili!

14

Svojimi vynikajúcimi výrobkami je značka Nash na trhu prítomná už 30 rokov

V záujme ochrany našich kaprov v priebehu váženia a fotení nenosme náramky, hodinky alebo prstene, pretože môžu spôsobiť poranenie úlovku. A keď by sme náš úlovok k sebe radi pritlačili, robme to výhradne v mokrom oblečení! A čo je najdôležitejšie, S RYBOU NIKDY NEVSTÁVAJME!

11

Kolísky dobíjajú čím ďalej väčší priestor

Dezinfekčné pomôcky

Tento výrobok nesmie chýbať v taške žiadneho lovca kaprov! Zvláštne zloženie tejto dezinfekcie okamžite zastaví krvácanie a urýchli hojenie. Je vhodná nielen na rany od háčika. Tým, že podporuje regeneráciu tkaniva, pomáha v tom, aby ryby ostali zdravými.

13

Na ošetrenie vpichu po háčiku a iné rany

Verím, že som prostredníctvom týchto riadkov pomohol tým rybárom, pre ktorých je najdôležitejšie zdravie našich šupinatých kamarátov, a ktorí aj po rokoch budú chcieť loviť také kapitálne ryby, ktoré niesú dobité a naše vody nebrázdia roztrhanými plutvami.

15

Dobrý vážiaci vak zaistí púšťanie bez zranení

16

Bezchybná súhra

Bezchybná nezranená ryba vypadá lepšie aj v našom fotoalbume! Majme na pamäti, že závisí len na nás, aby sme lovili takéto ryby!

17

Dokonalý obraz, všetko na jednom mieste

18

Dbajme o to, aby sme pod žiabre kapra ani náhodou nikdy nesiahli!

Heslo: chyť a pusť, nezabíjaj budúcnosť!

Autor: Tamás Csörgő (Nash Team Hungary)

Preklad: Róbert Doboš
Zdroj: haldorado.hu