The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Keď ryby neberú

Myslím si, že sa už mnohí stretli so situáciou, keď sú v lete teploty často vyššie než 30 stupňov a hladina je ako olej. Za tejto situácie je možné, že zábery neprídu celé dni. Ryby vo večerných hodinách vidíme bezprostredne sa „kúpať“ pri hladine, ale docieliť záber cez deň je veľmi ťažké. Posledné augustové dni som sa tiež stretol s týmto javom na brehu jazera Szücsi Völgy tó. Uplynuli doslova dni a na celom jazere ani záber. Čo sa dá za daného stavu robiť?

Mnohí sa dopúšťajú chyby tým, že sa púšťajú do honby za rybami, ktoré aj tak potravu neprijímajú. Netrpezlivo brázdia vodu so sonarom, vytvárajú nové a nové kŕmne miesta, neustále menia nástrahy. To je presne spôsob, ako z výpravy urobiť neúspešnú! Podľa mojich skúseností, ryby, ktoré cez deň vidíme, sa nekŕmi vôbec, alebo len minimálne. Na inom mieste sa teda zdržujú a na inom prijímajú potravu. Úspešní môžeme byť aj cez deň použitím rôznych zig techník s nástrahami umiestnenými vo vodnom stĺpci. To je ale veľmi náročné. Je treba sa presne trafiť, kedy v akej hĺbke sa ryby nachádzajú a kŕmia. Priťažujúcou okolnosťou môže byť aj to, že v lete, kedy je teplota vody vyššia, než 20 stupňov, ryby majú dostatok prirodzenej potravy. Zdrojom potravy sú rôzne mušle, raky a iné vodné živočíchy.

amikor-a-viz-sem-mozdulaz-igazi-feszitett-viztukor

Vlasovou metódou kapry lovím už pomaly 20 rokov a s úspechom používam výhradne boilies s vysokým obsahom rybích múčok v ktorúkoľvek ročnú dobu na akejkoľvek vode. S týmito nástrahami sa mi podarilo na mnohých vodách uloviť najväčšie miestne ryby. Mimo iné aj zatiaľ najväčšieho tohoročného kapra jazera Szücsi so svojimi 26,20 kilogramami. Ktorý je v mojej rybárskej kariére druhým najväčším kaprom.

eletem-eddigi-masodik-legnagyobb-pontya

Tohto obrovského lysca sa mi na háčik podarilo zlákať práve v dobe, kedy ryby nebrali v rámci niekoľkodenného lovu. Na tejto výprave som 90 % rýb ulovil v skorých ranných hodinách, pritom som nemenil kŕmenie ani kŕmne miesta. 24 hodín denne teda moje nástrahy čakali na kapry, ktorí sa v tu dobu kŕmili výhradne medzi piatou a siedmou hodinou.

deli-kapas-eredmenye

Vrátim sa k téme. V letných mesiacoch musíme mať oveľa väčšiu výdrž, keď lovíme na pieskovniach. Nemusíme sa báť ani hĺbok väčších ako 13 metrov, kapry sa totiž radi zdržujú a kŕmia trebárs aj v hĺbkach nad 15 metrov.  Citlivou témou pri love v takých hĺbkach býva, ako dostať do týchto hĺbok naše montáže tak, aby sa nezamotali. Ja posledných 15 metrov pred olovom používam nástavec  0,50-mm, na ktorý do klipu na olovo pripevním špeciálne 220 gramovú záťaž s očkom uprostred, na náväzce používam poťahovanú šnúrku Nash Combilink v dĺžke 30-40 cm. Túto koncovú montáž spustíme garantovane tak, že sa nezamotá.

hasznalt-vegszerelek

kanikulai-ponty-23-kgnalam-mindig-a-hallisztes-bojli-a-nyero

A potom nám už neostáva nič iného, než si trpezlivo počkať na staré veľké kapry!

Pri ulovení ryby cez deň venujme pozornosť ochrane nášho úlovku, pokiaľ je to možné, ryba nech nie je na teplom vzduchu dlhšie než 3 minúty a najlepšie je, keď fotografujeme vo vode. A rozohriatu podložku predtým, než na ňu položíme rybu, opláchnime a schlaďme!

Autor: Tamás Csörgő

Preklad: Róbert Doboš