The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Kúzelný method a kapry jazera Király Ponty

V Maďarsku sa nachádza veľa jazier a nádrží, v ktorých žijú veľké kapry. Tieto vody prevažne navštevujú rybári loviaci na boilies, ktorí ako nástrahu a návnadu väčšinou používajú pelety a boilies väčších rozmerov.  Niekedy ale ku kŕmeniu používajú aj pelety menších rozmerov, trebárs aj okolo 6mm, tieto ale prevažná väčšina na nastraženie vôbec nepoužíva. Preto ryby s nástrahami malých rozmerov buď vôbec nemajú, alebo majú iba veľmi malé „zlé“ skúsenosti. Pretože boli tieto ryby už viackrát ulovené a pustené späť, stali sa podozrivými nie len voči nástrahám, ale aj voči dobre viditeľným montážam.

1

Na rôznych rybárskych portáloch je možné nájsť mnoho poučných podvodných videí. Napríklad: kapry sa kŕmia, nasajú profesionálnymi rybármi vyrobenú koncovú montáž, a viackrát ju vyfúknu tak, že sa im háčik nezachytí, tým pádom odplávajú tak, že všetko vyzbierali a na mieste ostáva iba pod háčikom ponúknutá nástraha.  Pre mňa je ale najviac poučné to, že okolo nastraženej montáže vyzbierajú všetko tak, že sa jej ani nedotknú. Ako náhle sa dostanú do blízkosti náväzca, prchajú z miesta takou rýchlosťou, akoby ich bodla ihla.  Je jednoznačné že z 30-40 centimetrov mohli zaznamenať niečo rušivého iba zrakom.  Ako náhle sa do ich zorného uhla dostalo niečo, čo nepatrí na dno, a niekedy inokedy už znamenali ich zlú skúsenosť v zdolávaní a pustení, okamžite plávajú ďalej. Rozpoznajú už hrubé hadičky proti zamotaniu, a všetky také súčasti montáží, ktoré sa na dne inak nevyskytujú. Ja preto na takto aktívne navštevované miesta, ktoré sú pod veľkým rybárskym tlakom, považujem za najvhodnejšie použitie plochého method krmítka s plničkou.

8-1

Všetky súčasti navyše, akými sú vodiace hadičky, qwick change adaptér atp., môžu v čistých vodách znižovať naše šance na ulovenie vysnívanej veľkej ryby. Priznajme si, každý by rád lovil veľké kapry. Starí bojovníci sú pritom veľmi skúsení a rafinovaní v takých prípadoch, musíme preto použiť každú fintu aby sme ich mohli v náručí podržať aspoň na pár fotografií. Veľká výhoda plochého krmítka s plničkou tkvie v tom, že do vody nahodíme iba také množstvo krmenia, ktoré po rozpustení akurát zahalí naše krmítko a kapor takmer jediným srknutím dokáže nasiať celé množstvo krmenia. V prípade, že použijeme nadľahčenú nástrahu, môžeme si byť istí, že týmto srknutím ryba náš háčik nasaje aj s nástrahou. V zakalenej vode, kedy je viditeľnosť oveľa menšia, ale neznamená, že budeme mať na každý pád menej záberov, keď naša montáž obsahuje aj nejaké súčasti ktoré slúžia napríklad k rýchlej výmene náväzce. Zrejme je nepravdepodobné, že by ryba tieto súčasti videla, jedno je ale isté, že vďaka množstvu krmenia na jedno „srknutie“ aj tu je jednoznačne najvhodnejšie method krmítko s plničkou. Ploché method krmítko je v súčasnej dobe najväčšou zbraňou lovu rýb, kedy ryby tzv. hľadáme, rád by som ale zmienil, že keď lovíme nad zakŕmeným miestom, kde sa kŕmi veľké množstvo kaprov, vyplatí sa používať rebrové krmítko.  Pomocou rebrového krmítka dokážeme na zakŕmené miesto dostať veľké množstvo kŕmenia, čo je na každý pád dôležité k tomu, aby ryby na našom kŕmnom mieste priebežne nachádzali lahodné kúsky kŕmenia a neodplávali. Obe dve krmítka teda majú svoje výhody a za daných okolností je úspešné raz jedno, po druhé zas to druhé. Naposledy som na intenzívne navštevovanom mieste lovil na boiliesovom jazere Király Ponty čím bolo dané, aby som so sebou vzal ploché method krmítko s plničkou.

8-2

Vybral som si produkt firmy Preston, ktorý používam už dlhšiu dobu k veľkej spokojnosti. Lov nezačal najlepšie. K jazeru, kde na mňa čakali kaluže a mokrá tráva, som dorazil okolo 7 hodiny. V noci tu bola búrka, ktorá za sebou do rána zanechala dusno, vo väčšine prípadov nevhodné k rybolovu. Potom, čo som všetko uvážil, zložil som si dva 360 cm dlhé prúty zo série Walter Nova light feeder. Miestom môjho lovu sa stalo jediné miesto na kratšej strane jazera podobné akejsi zátoke, a ktorého tvar pripomína obdĺžnik. Namiešal som svoju vlastnú zmes vo fázy testovania a používal som výhradne túto zmes a malé fluoro nástrahy. Jednu z montáží som nahodil smerom k prostriedku jazera asi do vzdialenosti 50metrov a druhým som zacielil na stranu dlhšieho brehu ležiacemu vpravo odo mňa. Na tejto dlhej strane jazera sa nesmie loviť, navyše je zarastený ako džungľa hustým porastom stromov a kríkov, bolo teda dané, že by som pri kľudnom brehu mohol uloviť pekné ryby.

9

Napriek dusnu prvý záber prišiel pomerne rýchlo. Záber nebol vôbec opatrný a špička môjho smerom k prostriedku jazera nahodeného prútu sa náhle ohla do pravého uhla. Rybu v dobrej kondícii som naviedol ku brehu a práve, keď sem jej vyberal háčik, ozvala sa aj brzda môjho druhého navijaka. Zanedlho na položke ležali naraz dva kapry. Dobrý začiatok, hovoril som si. To som ešte nevedel, že sa to v priebehu dňa bude opakovať pomerne často. Prvé 3 kapry ulovené pri brehu boli menšie, než ty z voľnej vody.  Preto som sa časom rozhodol, že na voľnú vodu nahodím obidva prúty. Z doby potápania krmítka bolo jasné, že väčšie ryby prichádzali z hĺbky okolo 4 metrov.  Ako som sa od majiteľa jazera dozvedel, vo vzdialenosti okolo štyridsiatich metrov odo mňa sa nachádzal zlom, kde sa dno kolmo prepadlo o cca dva metre. Celkom som ulovil 11 kaprov a jedného karasa, keď prestali brať, ako keď utne.

67

5

Nahodil som ku brehu, ale ani tam sa nenašiel záujemca. Viac než hodinu sa nič nedialo, čo bola veľká zmena oproti záberom prichádzajúcim takmer po pár minútach. Premýšľal som nad tým, či im natoľko prestalo chutiť. Nezmieril som sa s tým a hľadal som ryby a hral som si s príchuťami a aj s farbou nástrah. Hľadal som aj menšiu hĺbku, ktorú som objavil pomerne rýchlo.  V 25 metroch predo mnou som podľa doby potápania krmítka zistil, že je tam hĺbka okolo jedného a pol metra. Medzitým, čo som nástrahu napichoval na druhý prút, špička prútu hneď hlásila záber. Zdolal som rybu opäť som nahodil a začal som premýšľať, či rýchly záber bola iba náhoda. Na premýšľanie som nemal veľa času, na svoju otázku som dostal veľmi rýchlu odpoveď v podobe ďalšieho záujemcu. Za krátku dobu som z malej hĺbky zo vzdialenosti 25 metrov pred sebou ulovil 8 kaprov. Bola medzi nimi aj najväčšia ryba dňa v podobe kapra 10+. Potom opäť nastalo ticho, nahodil som pozdĺž brehu, do hĺbky, do plytkej vody, okrem dvoch pleskáčov nič viac neprišlo. Už sme sa dostali do odpoludnia, keď som asi vo vzdialenosti okolo 100 metrov pri brehu objavil pokojnejšie miesto. Nikto tam nenahadzoval, preto som zostrojil prúty Manta Evo X heavy feeder, aby som mohol nahodiť do tej diaľky. Na jednu z montáží som nastražil 10mm plávajúce fluoro boilies, ktoré sa vznášalo nado dnom v celej dĺžke náväzca. Zo skúseností viem, že plávajúce nástrahy sú veľmi úspešné pod kríkmi, je možné, že ich ryba považuje za práve dopadajúce ovocie. Bohužiaľ to neviem isto, ale že to funguje, viem určite. Ľavý prút som nahodil na 6-8 metrov od brehu a pravý s plávajúcou nástrahou úplne na kraj zátočiny ku kríkom o dva metre. To čo nasledovalo, bolo takmer neuveriteľné. Nemohol som sa vzdialiť od prútov, pretože sa plávajúceho boiliesu takmer okamžite chopil nádherný amur. Po fotografovaní aj on samozrejme opäť získal slobodu. Po každom mojom nahodení do minúty prišiel záber, a to štyrikrát za sebou s tým rozdielom, že to boli kapry.  Sériu záberov prerušil kolega rybár, ktorý neviem prečo, práve na toto miesto s člnom zaviezol svoju montáž, kde som lovil ja. Tým ma trochu vytesnil, ale na spodnú časť zátoky, kedy moja šnúra vedľa jeho bližšej montáže bola asi na 1 meter, som ešte dosiahol. Dúfal som, že ryby člnom a veľkým množstvom partiklu nevyplašil. Obával som sa zbytočne a akoby sa nič nestalo zábery prichádzali v rade ako predtým.

10234

Na kŕmnom mieste kolegu sa medzitým nič neudialo. Tento kapor bol dobrým príkladom toho, ako dobre funguje method technika. Nie je veľké kŕmenie, iba malé množstvo kvalitného kŕmenia a drobná nástraha, kapor si raz cucne a už ho máme na háčiku. Ako zaujímavosť uvádzam, že som za deň spotreboval jeden kilogram kŕmnej zmesi a podarilo sa mi uloviť 32 rýb. Dvakrát som menil miesto s úspechom potom, čo ustávali zábery. Povedzme, keby som sa držal prvého miesta, s veľkou pravdepodobnosťou by som ryby lovil iba doobeda a po ostatné časti dňa by som tvrdil, že už nežerú. Pritom stačilo iba citlivo zmeniť miesto. Aj preto je method krmítko tak úžasné, pretože s pokojným srdcom môžeme zanechať aktuálne miesto lovu, keď zábery ustanú. Nie je nikde nakŕmené, aby som sa kvôli tomu držal miesta, a prípadne by som dúfal, že zakŕmené miesto ryby objavia. Behom krátkej doby som na jazere Király Ponty ulovil pekné amury a kapry. Určite sa ešte sem vrátim a vezmem si so sebou prúty Nova light a Manta Evo, ktoré som použil teraz, method krmítko od Prestonu a kŕmnu zmes, ktorá je ešte stále v testovacej fázy a ktorá tu obstála na výbornú.

Autor: Krisztián Jankovich 

Preklad: Róbert Doboš