The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Láska menom mŕtve ramená

Mŕtve ramená ma priťahujú zvláštnym spôsobom. Už samotný názov mŕtve rameno sa mi páči. Ako krásne to vystihuje maďarčina… Som chlapec, ktorý vyrastal na brehu rieky Tisza, možno práve preto mi táto rieka bude vždy bližšia, než obrovský tok, ktorý naše hlavné mesto rozdeľuje na dve časti. Rieka prameniaca v Zakarpatskej oblasti na svojej púti za sebou zanechá mnoho mŕtvych ramien.

4

Napriek tomu, že šťuky o nástrahy nejavili záujem, a napriek nepriaznivému počasiu, ja by som bol aj naďalej ostal v člne. Balázs bol nepokojný, on totiž neznáša zimu a naviac bol ešte zavalený miliónom dôležitých vecí. Mne zima nevadila a nieje to masochizmus. Bolo to príjemné, mrznúť na tom krásnom mieste… Desať rokov som bol vodným športovcom a po potokoch, riekach, jazerách a moriach chodím už od svojich troch rokov. Nieje divu, že sa snažím v blízkosti vody tráviť čo najviac času.

12

Víkend strávený na mŕtvom ramene Szikra opäť potvrdil, že divoké vody sú tajomné, korisť sa na nich musí hľadať a bez znalosti miestnych pomerov sa rybár mrznúci v člne môže opierať iba o inde získané skúsenosti a inštinkty. Nenakrúcali sme nadarmo. Kolega Balázs urobil nádherné fotografie, ktoré dodatočne doladil a po dlhej dobe čakania sa konečne dostali aj ku mne.

10

Tento zvláštny chalan si zakaždým so sebou berie svoj starý analógový fotoaparát, s ktorým samozrejme fotil aj tentokrát. Nemôžem sa dočkať, aby som sa mohol zahĺbiť do tajov vyvolania filmu. Pravda digitálna technika preráža na všetkých frontoch, sú ešte ale takí, kto ocení umenie minulého storočia. Našťastie ešte existujú konzervatívne figúrky. Tu je malý náhľad do spomienok z mŕtveho ramena v Tiszaalpáry, ale nechajme hovoriť fotografie, ktoré sú oveľa názornejšie:

5
1

8

Text: Koppány Erdélyi
Foto: Balázs Gerócs
Preklad: Róbert Doboš