The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Len jemne! – cielené zahájenie sezóny

„Príde krajší svet, kde medzi betónovými domami porastú kvety„ – spievali Animal Cannibals v jednej ich skladbe už pred rokmi. Ten svet ešte neprišiel, je ale povzbudzujúce, že sa uprostred jedného z najväčších sídlisk Maďarska zrodila nová vec, ktorá rozbúši srdce mnohých rybárov. Novú rybársku sezónu som zahájil na jazere, ktoré vzniklo z bývalej nádrže na dažďovú vodu s pohnutým osudom a nie s ledajakými zážitkami.

Jazero Vértó

Pre obyvateľov Szegedu starý známy. Ešte na začiatku dvadsiateho storočia malo toto jazierko, ktoré sa nachádza v mestskej časti Rókus v bezprostrednej blízkosti sídliska, veľmi zlú povesť. V roku 1911 ho napríklad označovali za potenciálny zdroj cholery, keď do neho ústili aj odpadné vody, v ktorom sa rozkladali aj mršiny zvierat, ktoré tam hádzali ľudia žijúci v okolí. Vtedy sa väčšia časť jazera z rozhodnutia vedenia mesta zaviezla. Na konci šesťdesiatych rokov, pri stavbe panelových domov získalo dnešnému stavu podobnú podobu a slúžilo k zadržaniu búrkových vôd. Stav jazera sa ku koncu storočia veľmi zhoršil. Na konci roku 2009 jeho správca, Szegedi Vízmű Zrt. jazero vypustil a previedol úpravu dna. Vypustené jazero úplne odbahnili a upravili aj jeho brehy. Od tej doby sa kvalita jeho vody veľmi zlepšila, až minulú jeseň jazero zarybnili a začalo slúžiť nám rybárom, čo my rybári považujeme za dobré rozhodnutie.

A látvány januárban nem túl idilli, de a gondos kezek munkájaként egy szépen rendbe tartott, igényes horgászhelyet alakítottak ki Szegeden

Januárový pohľad nie je práve idylický, ale výsledkom práce snaživých rúk je vytvorenie udržovaného rybárskeho revíru v Szegede.

Niečo málo na úvod

U nás v prvom rade vedie lov na feeder, jasne, že ho mám v obľube taktiež, bližšie ale ku mne stojí predsa len lov na plavanú, v prvom rade lov s odkladacím prútom „deličkou“. Musím zdôrazniť hneď na začiatku, že som teoreticky vynikajúcim rybárom, ale nič extra! Nemám na konte vyhrané preteky a nie som profesionálnym rybárom, myslím si ale, že by tieto riadky pomohli mnohým rybárom k osmeleniu sa a získania ich pozornosti k tejto rybolovnej metóde.

Väčšinou lovím na úseku Tiszy v meste s vydláždenými brehmi, tentoraz ale vysoký stav vody pohodlný lov na tomto mieste neumožnil. Prišlo preto vhod telefonické pozvanie, aby som sám seba vystavil skúške na miestnych kaproch jazera Vértó, na ktorom minulý týždeň konečne roztopil ľad. Naposledy som lovil pred Vianocami, na otvorenie novej sezóny som teda na premýšľanie mal zhruba niečo málo cez mesiac. Vedel som, s čím môžem počítať, pred mrazmi som totiž tu už lovil tri hodiny, a vtedy som ulovil veľmi pekné pleskáče. V tomto duchu som sa na môj lov aj pripravoval.

Uvedomelo!

K vode som dorazil o desiatej hodine dopoludnia, lialo jak z konvy, ale už som sa toľko pripravoval a bol natoľko hladový, že sa mi za žiadnu cenu domov nechcelo. Rýchlo som postavil debnu a vliezol pod dáždnik. Pri príprave som všetko robil vedome presne podľa plánu, čo si myslím, že bolo najdôležitejšie.

Horgászhelyem, velem szemben a külön a mozgáskorlátozottaknak kialakított speciális stéggel, mögötte pedig a szánkózó domb és a Csongrádi sugárút tízemeletesei

Miesto môjho lovu, naproti mňa s molom špeciálne vytvoreným pre postihnutých rybárov, za ním kopec na sánkovanie a desaťpodlažné paneláky Csongrádu.

Z posledného lovu mi zostalo pol kila kŕmenia do studenej vody a v mrazničke pol plechovky mrazenej lahôdkovej kukurice. Toto som nariedil vodou. Než do seba kŕmenie natiahlo vodu, pripravil som montáž. Montáž som ešte pekne doma navinul na kostru, bolo na to dosť času. Naviazal som dve jemné a dve ešte jemnejšie montáže. Na šestnástke hlavnom vlasci som mal pripravenú štrnástku náväzec a jeden a pol gramový plavák, v druhej verzii som to mal všetko zjemnené o dve čísla. Pripravoval som sa na pleskáče, väčšie karasy a náhodné zábery očakávaného kapra.

Sötét színű etetőanyag a belekevert fluoro aromával. Először négy gombócocska ment az etetésre

Tmavá kŕmna zmes s fluoro arómou. Pre začiatok tvorili zakŕmenie štyri gule.

Moji obľúbení mentori mi vždy kládli na srdce, aby som na Tisze vodu ležiacu predo mnou poriadne premeral. Sú to rybári loviaci s rutinou, ich rady preto dodržím a hltám ich slová. Tu som sa vymeriavaním nemusel dlho zdržiavať, blízko aj ďaleko bola hĺbka rovnaká, bez zmien, preto som zo svojho 11,5 metra dlhého „japonského meča“ oddelil spodný diel a miesto lovu som označil v oveľa príjemnejšej vzdialenosti deväť a pol metra. Voda mala okolo 130 centimetrov. Sledoval som iba to, aby som bol od zbytkov posekaného tŕstia jak, zľava, tak aj odprava dostatočne ďaleko.

Kŕmenie medzitým natiahlo vodu a žiadalo si ešte jemné zvlhčenie. V malej nádobe som nariedil trochu fluoro arómy, ktorou som kŕmenie trochu „pobláznil“ a pomocou tejto tekutiny som dosiahol požadovaného stavu kŕmenia, a ktoré dážď padajúci pod dáždnik trochu nariedil, ale nevadí.

Presne pred seba, ako to len šlo ďaleko od zbytkov posekaného tŕstia, som pomocou kelímku dostal do vody štyri gule kŕmenia, ktoré som v kelímku trochu rozmačkal, aby sa rýchlejšie rozpúšťali. Topset s kelímkom som použil iba druhý raz a doslovne som žongloval, než som kŕmenie dostal na vytýčené miesto.

Vedel som, že je 90% miestnych kaprov nasadených, preto som aj tých 15-20 zrniek lahôdkovej kukurice a malé množstvo červíkov som na miesto dostával pomocou kelímku, s nádejou, že zvuky dopadajúceho kŕmenia na hladinu zaujme ryby. Čo viac, u angličanov som videl, že môže byt užitočné ešte pred zahájením lovu nad miestom žblnkať s kelímkom vody. Neskôr som už bol menej hlučný.

Talán kivehető, hogy a zöld fluoro aroma a vízzel érintkezve még a csésze szélét is megfestette egy kicsit.

Možno je vidieť, že zelené fluoro aróma pri styku s vodou zafarbilo trochu aj kraj kelímku.

Môj mentor Szilveszter hovorí, že mám na začiatku vždy začínať napichnutím tenkých červov a uvidím, či na tom mám niečo meniť. Dodržal som odporúčanie a za niekoľko minút už prichádzali pleskáče. Mal som niekoľko zásekov zvonku a podjazdov, preto som náväzec viac položil na dno a tým som tento jav eliminoval.

Középen megtűzött giliszta, egy szem csontival „ütköztetve”. Azt akartam, hogy a lehető legmozgékonyabb legyen a csali

Červík napichnutý stredom s jedným kostným červom. Chcel som, aby bola nástraha čo najpohyblivejšia

V rýchlosti som ulovil šesť pleskáčov, ale chceli iba kombináciu červa s kostným červom. Skúšal som kukuricu, alebo len kostné červy, ale tie tak stuhli v studenej vode, že sa takmer nehýbali a tak sa červík osvedčil, ako dobrá voľba.

V kuse lialo, ale dáždnik nad hlavou ma ochránil. Sledoval som plavák a sugeroval som si, že bublinky vedľa neho nie sú z dažďa, ale že ukazujú na prítomnosť kaprov. Len som sa pokúsil niečo vykúzliť a na 16-ku háčik napichnúť kukuricu v kombinácii s červíkom a hneď som ulovil väčšieho pleskáča.

Csak reméltem, hogy a víz alól is törnek a felszínre buborékok, és nem csak a zápor járatja a bolondját velem

Len som dúfal, že sa na hladine ukazujú aj bublinky odo dna a nevznikajú iba od dažďa

Potom ešte jedného a ďalšie štyri za sebou. To som už bol šťastný. Z topsetu konečne vyšla aj guma a chytal som aj ryby. Čo polhodina som dokrmoval len tak bez stláčania z kelímku, len nech si pochutnajú. Medzitým som pridával aj kukuricu a kostné červy po jednotlivých kusoch.

Ilyen keszegek jöttek, nem csoda tehát, hogy nagyon jól szórakoztam

Také pleskáče som chytal, nie je sa teda čomu diviť, že som sa dobre bavil

KÉP 8 Ő már alaposan húzta a felszerelést. Beesett az első ponty!

Táto ryba už poriadne ťahala za moju výbavu. Konečne prišiel očakávaný kaprík.

Konečne prišiel aj kapor, medzitým, čo som ho chcel vyfotiť druhou rukou, stratil som nad ním kontrolu. Zavadil o plávajúce tŕstie a 16-ka háčik sa nakoniec zlomil. Ako montáž vystrelila z vody, hneď sa aj zamotala. Siahol som pre druhú do debny. Vybral som tú, na kostru ktorej som nenapísal nič, takže som náhodou vzal slabší, teda 14-ku hlavný vlasec s 12-kou náväzcom a opäť 16-kou háčikom.

Prvá ryba prišla s typickým kaprím záberom, ktorá z topsetu poriadne vytiahla gumu. Konečne sa ľady pohli a zdolával som kapra. Vyfotiť sa mi ho nepodarilo, samotnému mi to nešlo. Bol to klasický trojročný kapor, ktorého ešte nasledoval ďalší. A potom prišiel naozajstný bonus!

Zázraky sa niekedy dejú

Cítil som, že bude lepší, než boli predchádzajúce, zavolal som teda o pomoc správcu telefónom, aby bol niekto, kto to zaznamená aj na fotografiu. Keď sa ryba prvý raz ukázala pri hladine a plesla chvostovou plutvou, videl som, že bude naozaj väčšia. Opatrne som ju vodil, neťahal som ju nasilu, čakal som, že sa vynorí a medzitým som premýšľal, či som dobre uviazal háčik a čo môže zniesť 12-ka náväzec? Smerom do stredu jazera urobil iba jeden výpad, ale rýchle strácal silu, aj guma sa za ním pekne naťahovala a ryba sa pekne vrátila predo mňa

Kép 9 Úgy döntött, hogy a tó közepe felé menekül, de a hideg vízben szerencsémre nem tudott elég nagy lendületet szerezni

Rozhodol sa, že utečie smerom do stredu jazera, v studenej vode sa ale našťastie nedokázal riadne rozísť.

A látvány, ami minden rakós botos horgász szívét megdobogtatja

Pohľad, ktorý rozbúši srdce každého rybára loviaceho odkladacím prútom

Dával som pozor, aby som vlasec neprepol a aby som s ním bol v neustálom kontakte. Od záberu takto uplynula približne polhodina, než som sa ho prvý raz pokúsil podobrať. Najskôr som ale musel nasadiť tretí diel prútu, inak by bolo nemožné dostať ho pred moju debnu. Pomoc bola po ruke, ale chcel som si ho podobrať sám, aby to bolo športové!

Kep 10 Ehhez a művelethez nem nagyon vagyok hozzászokva. Az eddig fogott halaim soha sem „kérték”, hogy tegyem vissza a harmadik tagot

Na túto situáciu nie som veľmi navyknutý, z rýb, ktoré som doteraz ulovil, si zatiaľ žiadna nepovedala o to, aby som opäť nasadil tretí diel prútu

Nebola to teda jednoduchá úloha s mojim krátkym nemotorným podberákom. Asi preto sa mohlo stať, že keď som sa ho pokúsil podobrať pri tiahnutí ryby k sebe cez plávajúce tŕstie, že sa to samozrejme nepodarilo.

Húztam, de ez így ügyetlen megoldás volt

Ťahal som ho, ale nebolo to dobré riešenie

Až sa mi predsa len podarilo potiahnuť ho k sebe a v dobrom rytme pod neho podsunúť podberák. Sotva sa vošiel do podberáku. Mal som obrovskú radosť! V polovine januára uloviť takú rybu, s tak jemnou výbavou a práve ja!

Éppen belefért

Akurát sa tam vošiel

Háčik mu sedel v tlame tam a tak, ako a kde mal a váha ukázala 8,34 kg! Je to môj absolútny rekord, navyše s deličkou.

Tökéletesen akadt és a kötésem is jól sikerült, ráadásul az előke is jó vizsgázott

Háčik perfektne sedel, uviazal som ho dobre a náväzec prešiel skúškou

Tentokrát sa naozaj všetko zišlo, mohli by sme povedať, že podmienky boli ideálne, po roztopení ľadu totiž boli ryby hladové, a isto som mal aj šťastie, viem ale, že som sa na tento lov pripravoval vedome, nie ako inokedy.

Az öröm az arcomra ült :-)

Úsmev sa usadil na mojej tvári

Malá rekapitulácia

Môžem smelo tvrdiť a cítim, že som aj dokázal, že s deličkou lacnejšej kategórie aj obyčajný rybár dokáže uloviť „veľkú“ rybu. Preto hovorím lacnejšej kategórie, že podobnú deličku je možné v rybárskych predajniach kúpiť za cenu feedrového prútu a navijaku strednej kategórie. A zážitok, ktorý rybár získa pri zdolávaní takej ryby je naozaj neoceniteľný! Budú isto takí, čo budú hovoriť, čo to je za spôsoby, takto medzi panelákmi, ale nech hodí po mne kameňom ten, kto by tu radšej videl smetisko, než malý priateľský rybníček. Dúfam, že som tu nemal možnosť loviť naposledy, a nebolo to moje posledné stretnutie s tak peknou rybou.

kep16

Chytajte ryby pokojne už takto v januári, februári, nečakajte, až stromy začnú pučať, pretože trebárs aj v tak nepriaznivom počasí nás môže stretnúť prekvapenie, rovnako ako práve teraz aj mňa!

Autor: Szabolcs Jéger
Preklad: Róbert Doboš