The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Len pozitívne – I.Don Carp Baits Cup

V posledných niekoľkých rokoch som sa rozhodol, že každý rok budem štartovať iba na jednom preteku, ale na každý pád na takom, kde o poradí nie je rozhodnuté hneď po losovaní. Tento rok som sa rozhodol pre Don Carp Baits Cup poriadany na jazere Háromfa a to hneď z niekoľkých dôvodov. Bolo o čo bojovať a „zelené peklo“ patrí medzi moje obľúbené vody.

2

3

4

Týždeň pred pretekom som mal príležitosť na menšie testovanie, čo uľahčilo prípravu. Vedel som, že takmer všetci sa na pretek pripravujú s tigrími orechmi, preto som chcel nájsť také boilies, ktoré sumčekovia nerozomelú, ale kapry ho budú mať radi. Čiastočne sa to aj podarilo, našiel som ale iba také, ktoré čierni čertíci nerozcupujú tak rýchle.

5

Nash Globetrotter

Nadišiel deň preteku. Zahájenie a losovanie prebiehalo za prúdov vody padajúcej z neba. Na prvú etapu sa nám podarilo vylosovať miesto, ktoré som považoval za priemerné. Bol som za neho rád, pretože som na tomto mieste mal možnosť v pretekárskych podmienkach loviť už niekoľkokrát. Nie je to najľahšia trať, ale vedel som, že výsledok tu závisí iba na nás, ako sa dokážeme vysporiadať s kaprami pred nami. Myslím tým pomer medzi počtom záberov a podobratými rybami.

7

8

Nádeje vkladané do vylosovaného miesta pre prvú etapu sa vyplnili, mohli sme totiž pri každom rannom a večernom vážení predložiť bodované ryby, čiže úlovky prevyšujúce sedem kilogramov. Taktika vypracovaná minulý týždeň fungovala výborne a prvú etapu sme ukončili na treťom mieste s deviatimi rybami, bez jedinej stratenej ryby.

9

Na každé váženie sme mali rybu

Až nastala chvíľa, kvôli ktorej sa na predchádzajúcom preteku podarilo skĺznuť z bedne. Nové losovanie, čiže druhá etapa. Nechceli sme nič iného, než si vylosovať priemerné miesto. Šťastie bohužiaľ ani tentokrát nestálo pri nás. Vylosovali sme najhoršie možné miesto, kde tým loviaci pred nami za tri dni podobral iba jednu rybu. Preteky sú ale také, veľa záleží na šťastí…

11

Výsledok nočného záberu

Nič sa nedalo robiť a druhú etapu sme sa pokúsili zahájiť pozitívne. A k nášmu prekvapeniu sa nám podarilo dve hodiny po zavezení uloviť 13 kilového kapra! To nás poriadne nakoplo a považovali sme to za pozitívne znamenie. Vďaka hlbšej vode sa aj nám práca skomplikovala so sumčekmi, a pretože sme nemali tigráky, museli sme kontrolovať naše nástrahy každé tri-štyri hodiny. Na čo sme boli hrdí, bolo to, že sme počas preteku lovili takmer výhradne kapre a neprišli sme o žiadnu rybu. Na takto ťažkej trati to podľa môjho názoru nie je špatný výsledok a ešte k tomu v pretekárskych podmienkach. Podarilo sa nám aj z tohoto nie práve najlepšieho miesta vyťažiť maximum a pretek sme uzavreli na vynikajúcom treťom mieste.

pontyaink egyike

Jeden z našich kaprov

A teraz niekoľko slov o našej taktike a montážach. Na poli kŕmenia sme zvolili techniku hľadania rýb, skúsenosti totiž ukazovali, že sa tu kapry veľmi nezdružujú. To znamená, že sme kŕmili iba 10 až 20 guličkami boiliesu a po jednej až dvoch ulovených rybách sme zmenili miesto. Vzhľadom k tomu, že nie som zástancom zložitých montáží, aj tu som sa snažil, aby som posledný meter mojich montáží mal čo najjednoduchší. Tak je najmenšia šanca na chyby, čo je základ pretekania!

10

Norbi so šupináčom z jazera Haromfa

Ako kmeňový vlasec som na navijakoch mal namotaný Nash D-Cam Mono 0,38mm priemeru, o ktorom musím na každý pád povedať, že sa veľmi dobre potápa a medzi monofilnými vlascami vyniká odolnosťou proti oteru. Vďaka týmto vlastnostiam ho môžeme s väčším kľudom používať v extrémnych podmienkach (napríklad aj s výskytom mušlí)! Vďaka farebným vlastnostiam sa dokonale prispôsobí okolitému prostrediu, splynie s dnom a pod vodou sa stane neviditeľným (D-Cam = Diffusion Camo). Ako nástavec som ho posledných 15 metrov taktiež používal, ale o priemere 0,43mm. Náväzce som uviazal z 25 librovej zelenej náväzcovej šnúrky Armourlink v dĺžke 20-25 centimetrov. Háčiky som používal Nash Fang Gaper veľkosti č.5.

6

D-Cam

Vďaka dobre zostavenej koncovej montáži, premyslenej taktike a samozrejme vďaka veľkému šťastiu sme nestrácali zaseknuté ryby a tím Nash Hungary sa nám podarilo dostať na tretí stupienok víťazov.

1

Výsledok tímu Nash Hungary

Musím sa na každý pád zmieniť, že si organizátori zaslúžia úctu, naozaj sa vyznamenali. My sme boli so všetkým spokojní a je takmer isté, že sa preteku zúčastníme aj budúci rok!

Autor: Tamás Csörgő
Preklad: Róbert Doboš