The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Lov kaprov jednoducho: swingre

Swinger ne nepostradateľný doplnok elektronického signalizátoru záberu. Na pultoch predajní sa môžeme stretnúť s ich obrovskou ponukou. Ponúkajú sa farebné, s led diódou, so svietiacou tyčinkou. Ten, kto vyberá prvý raz stojí pred vážnou dilemou. V tomto článku by som chcel predložiť prehľad a pomôcť tým, ktorý chcú dosiahnuť optimálne riešenie. Predstavenie elektronických signalizátorov bude predmetom ďalšieho článku. Pozrime sa teda, aký swinger by sme si mali vybrať?

1

Pripravené na záber

Základnou úlohou swingra je to, aby vlasec držal v napnutom stave, zaistil priľnutie vlasca na koliesko signalizátora, čo je nevyhnutné pre okamžité signalizovanie záberu. Kvalitný swinger bude dlhodobo spoľahlivý, vlasec drží napnutý, ale pri záseku ho nepoškodí! Práve preto sa vyhnime umelohmotným s drsným povrchom! Môžeme s nimi získať drahé skúsenosti pri strate kapitálnej ryby.

2

Swinger bez ramienka

3

Elektronický signalizátor Black Spider dokonalo spolupracuje so svietiacimi swingermi

V súčasnosti sú v predaji prakticky dva druhy swingrov. Svietiaci a nesvietiaci. Aj keď to bude znieť sprofanovane, predsa len si zaslúži podrobnejší popis. Swingre so zabudovaným led svetielkom, pri zábere svietia, v kľude, ale nie. K signalizátoru sú pripojené pomocou káblika. Svietiaci a pískajúci signalizátor a svietiaci swinger nás spolu neomylne navádzajú ku prútu, na ktorom máme záber. Do swingrov, ktoré nie sú svietiace, sa väčšinou dajú umiestniť svietiace zalamovacie tyčinky. Popri svietiacom a pískajúcom signalizátore, hlási záber iba pohybom. Keď nám možnosti dovolia, na každý pád si vyberme taký signalizátor záberu a swinger, ktoré sa dajú prepojiť! Vynaložené prostriedky sa nám vrátia pri prvej bezmesačnej, alebo zamračenej noci. Je dobré mať ku každému prútu swinger a signalizátor rozdielnej farby, čo nám pomôže rozoznať už z diaľky, na ktorom prúte mám záber.

5

Pripojenie swingra

6

Z blízka

7

Swinger s ramienkom a závažím

8

Jemná mechanika pri zdvihnutí prútu ľahko povolí a zámok sa otvorí

Taktiež ramienko swingra je dôležité. Môžeme si vybrať tuhé, alebo z retiazky v závislosti na okolnostiach nášho lovu. Aký je rozdiel? Odpoveď je o mnoho jednoduchšia, než si to myslíme. Swinger s tuhým ramienkom drží vlasec viac napnutý a nedovolí mu vyhnúť sa, alebo hojdať do strán. Toto je veľmi dôležité hlavne pri veternom počasí! Aj pri bočnom vetre, prípadne v daždi sú zábery dobre viditeľné a signalizátor nám vďaka napínacej sile swingra nehlási falošné zábery. Väčšinou je na tuhom ramienku umiestnená pohyblivá záťaž, pomocou ktorej môžeme dosiahnuť ešte citlivejšie nastavenie. Čím je záťaž bližšie ku swingru, tým väčšou silou pôsobí na vlasec, ktorý tým počasie menej ovplyvňuje. So záťažou až pri swingri je vidieť aj pri vetre sily orkánu, keď nám ryba spôsobí záber. Popritom, keď závažie dáme až k swingru, dokážeme celú zostavu nastaviť veľmi citlivo. Jedinou nevýhodou tuhého ramienka je, že sa swinger pohybuje iba vo vertikálnom smere.

9

Posunovateľné závažie

10

Korále pomáhajú závažie udržať na mieste

Swingre s retiazkou, alebo šnúrkou, ako ukazuje aj ich názov, sa k vidličke signalizátoru pripájajú retiazkou, alebo šnúrkou. Toto nám dáva väčšiu flexibilitu. Swinger sa môže pohybovať vo zvislom a taktiež vo vodorovnom smere. Pri razantnom zábere hlavička putuje až k signalizátoru, až sa na neho prakticky prilepí. Je to veľmi vzrušujúci pohľad! Pri padáku spadne na zem a schovaný v tráve hlási, že na háčiku máme návštevu. Vyplýva z toho, že dokážeme omnoho lepšie čítať záber, pretože jednoducho lepšie vidíme, čo sa deje s vlascom uprostred noci. Vo vetre je menej vhodný, lebo sa chová ako hojdačka a spôsobuje domnelé zábery. Tento swinger teda používame hlavne vtedy, keď nám to počasie dovolí.

11

Vo vetru odolnej pozícii

12
Pri citlivom nastavení

Odhliadnuc od toho všetkého, každému odporúčam, aby si vybral taký swinger, ktorý sa mu najviac páči. Popri viditeľnosti je ich základným faktorom spoľahlivosť. Nestojí za to tráviť čas pri vode rozčuľovaním sa, keď môžeme loviť ryby, nie je to pravda?

Zdroj: Gergely Talabér
Preklad: Róbert Doboš