The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Lov kaprov na jazere Szűcsi Völgy tó – Článok obsahuje video

Lov kaprov na jazere Szűcsi Völgy tó

Patríme medzi šťastlivcov, pre ktorý je ich koníček zároveň zamestnaním. V priebehu roku navštevujeme brehy vôd mesačne, zúčastníme sa viacerých pretekov a okrem toho ešte rôznych výstav. S Józsim sme sa rozhodli, že si naplánujeme jednu odpočinkovú výpravu, kedy s nami nebude štáb s kamerou, len si ľahko zalovíme. K tomuto účelu sme si za miesto činu vyhliadli jazero Szűcsi Völgy tó, kde som ja ešte nie, ale Józsi už lovil.

Po absolvovaní balenia a nakupovania som sa smerom k jazeru vydal vzrušený ako dieťa. Pri balení som neodolal a medzi veci som prepašoval GoPro kameru a zrkadlovku, s ktorými som zvečnil našu výpravu. Vzhľadom k tomu, že sledujem FB stránky jazera, vedel som, že v priebehu predošlých týždňov sa z hlbín jazera na breh podívalo mnoho pekných kaprov. Tieto úlovky boli povzbudivé a dúfal som, že sa aj nám podarí prekabátiť pekného kapra s váhou cez 15 kilogramov. Cesta k jazeru ubehla rýchlo, zrazu sme už s Józsim stavali tábor a montáže. Pripravil som dva druhy nástrah, jednu rybaciu smradľavú a druhú so sladšou ovocnou príchuťou.  Rybacia zmes sa skladala predovšetkým z The One Black a halibut peliet, sladká z Redu a zmesi partiklu. Do člna som dal dve H-bojky a dve vedrá na kŕmenie a vydal som sa hľadať miesta, také zlomy, kde som si myslel, že sa kapry kŕmia.  Hĺbka vody bola premenlivá, keď som mal možnosť výberu k položeniu montáží v hĺbkach od 4,5 až do 12 metrov. Rozhodol som sa, sladkú nástrahu položiť do hĺbky 5 metrov a smradľavú do hĺbky 11 metrov. Vedel som, že v jazere žije síce málo, ale o to krajších amurov a dúfal som, že nájdu moje kŕmenie v menšej hĺbke. Používal som dve rozdielne nástrahy, jednu rybaciu s priemerom 28mm, zatiaľ čo druhá bola plávajúca guľôčka na chod náväzci. Pop-up šiel samozrejme na sladké kŕmne miesto a veľká guľa na druhé kŕmne miesto. Prvý záber prišiel skôr, ako sme očakávali, rybí boilies vzal pekný bacuľatý šupináč.

 

01

Potom nasledovala dlhšia pauza, ktorú som využil, zložil som prívlačový prút a niekoľkokrát som si nahodil. Podarilo sa mi uloviť jedného ostrieža na kraji tráv.

02

Dni sú ešte teplé, noci sú ale už celkom chladné, kedy teplota klesala ľahko pod 10 stupňov. Pred zotmením sme si pripravili chutnú večeru a potom sme vliezli do teplých spacákov. Noc prebehla bez záberu, ako náhle ale vyliezlo slniečko, voda sa prebudila k životu. Jazdy a zdolávaní prichádzali jedna za druhou.

03040506

Aj ďalšie noci plynuli ticho, úprimne ale poviem, že sme to neľutovali, pretože sme mohli záberom prichádzajúcim cez deň čeliť odpočinutí. Nástrahy fungovali dobre, nemuseli sme veľa kŕmiť a po každom zábere sme iba prikŕmili dvomi lopatkami kŕmnej zmesi. A na Chod náväzec prišiel vybájený amur a s ním sa nám ešte podarilo prekabátiť starého domorodca v plnej sile. Bacuľatý šupík vážil viac než 20kg a bolo vidieť, že je zdravý a ako dobre sa cíti v tomto nádhernom jazere.

0708091011

Ulovenie tejto ryby nám urobilo veľkú radosť, je to nádherný pocit vedieť, že v jazere žijú tak krásne ryby. Vyčerpane som púšťal ryby späť a išiel na vodu opäť položiť svoje montáže. Do konca výpravy sa nám podarilo prekabátiť ešte jedného lysca s váhou cez 15 kilogramov a mnoho ich menších kamarátov. O niekoľko rýb sme bohužiaľ prišli. Boli to pravdepodobne amuri pretože chod náväzec bol zakaždým uštipnutý asi jeden dva centimetre nad háčikom.

121314img_3688

Túto našu odpočinkovú výpravu sprevádzali neočakávané zábery a zážitky a za týchto niekoľko dní sa nám podarilo uloviť nádherné ryby. Bolo dobré vypnúť, počuť zvuky prírody a odtrhnúť sa od hluku mesta!

Výpravu sme zvečnili do krátkeho niekoľko minútového filmu, ktorý nájdete tu ↓

 

 

Text: Norbert Paál

Foto: József Ács, Norbert Paál

Preklad: Róbert Doboš