The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Lov kaprov v studenej vode – jazero elektrárne v Bokode

Lov kaprov v studenej vode – jazero elektrárne v Bokode

Chladiarenská nádrž Oroszlányskej tepelnej elektrárne známa pod názvom Bokodské chladiarenské jazero disponuje jedinečným prostredím a peknou obsádkou rýb. Zatopením polí vedľa elektrárne a zväčšením rieky Által pretekajúcej cez tieto polia, vznikla za týchto osobitých podmienok jazerná voda využívaná pre chladenie elektrárne. Vďaka tomu nikdy v zime úplne nezamŕzala. V roku 2015 však prešli zo spaľovania uhlia na inú technológiu, kvôli čomu sa do jazera zastavil prítok teplej vody. Keďže viac rokov trvajúce prúdenie čerstvej teplej vody naraz skončilo, táto náhla zmena mohla výrazne ovplyvniť aj ryby. Vyzbrojení týmito informáciami sme si na túto nie každodennú vodu naplánovali zimný lov kaprov.
Neboli sme si istí, či táto náhla zmena nemala zlý vplyv na ryby v jazere. Doposiaľ sa väčšinou ryby zoskupovali v blízkosti miesta vtoku teplej vody do jazera, keďže ale prúdenie teplej vody skončilo, dúfali sme, že budú ryby viac rozplávané a budú sa pohybovať a hľadať obživu na väčšom priestore. Počasie nás vítalo na brehu krásnym slnečným zimným dňom.

11
02
03

Po vybalení Józsi pripravil kŕmenie, ktoré pozostávalo z rozpustných Red a Black boiliesu priemeru 22mm a zmesi peliet, ktoré vylepšil The One Groundbaits Mixom. Bóje sme umiestnili do hĺbky 4-4,5 metra. Ako základné kŕmenie sa do vody dostalo pár lopatiek zmesi boiliesu, mixu a peliet.

04
05

Ako to už býva v zimných mesiacoch, veľmi rýchlo sa zotmelo, a so západom slnka sa prišla rada na termo oblečenie. Prvý záber prišiel v noci vo forme krásneho a zdravého šupináča. Po tomto zábere sa naše signalizátory odmlčali, ale bol to veľmi dobrý pocit, že aj v tomto ročnom období možno na brehu jazera holdovať nášmu koníčku.

06

07

08

09

Východ slnka priniesol svoj efekt, nielen otepľovanie nám prinášalo príjemné pocity, ale aj rodina labutí, ktorá nás navštívila. Život sa rozbehol aj pod hladinou, videli sme niekoľko výskokov kaprov v okolí nášho nakŕmeného miesta. Bolo to dobré znamenie, nakoľko sa tam kapry aj kŕmili. Silnou jazdou nám dávali najavo, že im naše nástrahy chutia. Všetky ryby boli v dobrej kondícii a bolo pre nás obrovským zážitkom zdolávať ich v studenej vode. Pod háčik som nastražil aj jednu zo svojich obľúbených nástrah, boilies priemeru 22mm z rodiny produktov Purple. Pridal som k nej ešte PVA pančušku naplnenú taktiež produktmi Purple.

10

11 (1)

12

13

14

15

Poobede však ich záujem o naše nástrahy opadol, výsledkom čoho bol nápad skúsiť uloviť nejakú šťuku. Previazali sme jeden prívlačový prút, na háčik som napichol malého slimáka a čakali sme na záber dravca. Zrazu sa mi k uchu doniesol zvuk brzdy navijaka na mojom prívlačovom prúte. Podarilo sa mi uloviť malú šťuku, ktorá mi urobila veľkú radosť, nakoľko sa mi už dávno nepodaril takýto úlovok.

16

Noc plynula ticho, pohodlne sme oddychovali vo vykurovanom, teplom drevenom domčeku. Na druhý deň ráno sme po raňajkách zažili dejavú… Spolu s východom slnka sa opäť objavili kapry v blízkosti našich bójí a ohlásili sa doposiaľ nemo oddychujúce signalizátory.

17

18

19

20

21

22

23

24

Mali sme za sebou veľmi dobrý rybolov. Vďaka slnečnému zimnému počasiu a veľkému počtu záberov sme sa obohatili o pamätné okamihy. Napriek studenej vode nástrahy dobre pracovali, rozpustné boilies i v pár stupňovej vode správne fungovali. Prišiel čas nášho odchodu a s týmto veľkolepým jazerom sme sa lúčili s ťažkým srdcom .
Autor: Paál Norbert
Foto: Ács József, Paál Norbert
Preklad: Róbert Doboš