The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Malá nástraha, veľká ryba?

Možno, že otázka v nadpise nie je každodenná, veď „Veľká nástraha, veľká ryba“ je to, čo skôr počúvame odvšadiaľ. Podľa mojich skúseností ale situácia nie je ani zďaleka taká, na mnohých nakrúcaniach väčšie exempláre k záberu prinútili jednoznačne menšie nástrahy. Zaujímavosťou je aj to, že aj rozpustné boilies je najúčinnejším, keď je jeho priemer rovný, alebo klesne pod 10 – 12 mm.. Môže to mať veľa dôvodov, medzi nimi aj to, že ryby k záberu vydráždia uvoľnené čiastočky rozprestreté okolo nástrahy. Predstaviteľné je aj to, že v tej chvíli môže mať hlavný vplyv samotná váha nástrahy, isté ale na každý pád je, že kapry v studenej vode nástrahu nasajú oveľa ľahšie.

Ďalšou dôležitou vecou môže byť väčší podiel aróm v boiliese, hlavne vtedy, keď náš lov plánujeme na kratšiu dobu (1-2 dni). Vtedy je dobré myslieť dopredu a nástrahy namočiť do esencie, alebo dipu, aby naša nástraha do seba natiahla čo najviac chuťových a vonných látok. Môže to byť mimoriadne dôležité pri lovu na zabahnených vodách, kde vďaka tomu naša nástraha neprevezme typickú smradľavú vôňu bahna.

1

Rozdiel je dobre vidieť: vedľa 14mm panáčka sa 20 mm potápavé boiliesi zdajú ako obry

2

Fotografia je trochu mätúca, pod háčikom sú totiž navlieknuté dve 14 mm guličky: v jesennom a rane zimnom období môžu byť menšie rozmery (namočené do esencie) jednoznačne chytľavejšie!

Text: Attila Csákány
Foto: Roland Gergely
Preklad: Róbert Doboš