The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Mediálna rybárska súťaž – Szárszó

Dňa 7. mája 2011 sa na brehu rybníka  Nádfedeles, ktorý sa nachádza v Szárszó  konal už siedmy ročník tradičnej Mediálnej rybárskej Súťaže, ktorej cieľom je dobre si zachytať a zasúťažiť. Zišli sa tu mediálny pracovníci a partneri Balatonskej Rybo-hospodárskej Neziskovej a.s. . Do súťaže sa prihlásilo 26 družstiev. Medzi pretekármi bolo viacero vynikajúcich a populárnych športových rybárov. Hospodári rybníka v záujme úspechu súťaže, počas príprav na preteky do jazera vysadili 500 kg kaprov, dúfajúc , že na vodnej ploche s bohatou osádkou sumčeka amerického sa pretekárom podarí uloviť aj zopár lepších kaprov.

V príjemnom, takmer letnom počasí každý došiel načas, a tak po rýchlych raňajkách a slávnostnom privítaní sa mohlo začať losovanie. Naše družstvo vylosovalo stanovište č. 24, ktoré na tomto jazere patrí medzi lepšie lovné miesta. Najpodstatnejšou otázkou rybárskych pretekov, ktoré sa konajú začiatkom mája je tá, v akej miere sa dokáže otepliť voda jazera po nočnom ochladení, nakoľko teplomer počas noci ukazoval iba -1°C . Primerane tomu sa muselo rozhodnúť, či máme chytať v pobrežnej, rýchlejšie sa  otepľujúcej vode, alebo operujúc dlhšími hodmi, šťastie radšej skúsiť pred hustejším trstinovým porastom, tiahnucim sa na protiľahlej strane jazera.

Rybník  Nádfedeles v Szárszó

Niekoľko dní pred súťažou náš štáb  sprevádzal kaprových špecialistov (boiliesárov), a pravdepodobne účinkom toho sme sa rozhodli, že dvaja naši súťažiaci sa pokúsia uloviť väčšiu rybu, resp. ryby, kým tretí  člen družstva bude naháňať drobné rybky (karasy, a iné biele ryby). V prvých hodinách súťaže o rozruch sa postaral lepší kaprík, ktorý zabral v pobrežnej časti, v neuveriteľne plytkej vode, a ktorého na breh dostala Eva Nyarasová členka družstva  Energofish Drennan. Najčastejšími úlovkami boli sumčeky americké , no neskôr sa konečne objavilo aj zopár karasov a pleskáčov. Hostitelia medzitým pripravili desiatu, ktorú s občerstvujúcimi nápojmi poroznášali okolo jazera. Úplne nás rozmaznávali.

Peti Vetró  a jeho sumček americký

Samozrejme aj ostatný súťažiaci boli úspešní…

Nie tak, ako väčšie ryby, ktoré si napriek všetkým našim snahám ako vôbec nevšímali naše nástrahy. V predposlednú  hodinu súťaže sa v sieťkach väčšinou ukrývali iba sumčeky. Romolus  Margulius (Romi) najhorlivejší člen nášho družstva, sa pre zmenu rozhodol ešte v pravú chvíľu, a začal chytať na kratšiu vzdialenosť. Popri nepretržitom dokrmovaní sa mu rozbehli karasy a biele ryby, ktoré ťahal jednu za druhou. Nebolo to prvýkrát, že sme chytali spolu. Je neuveriteľne šikovným súťažiacim, nemalú úlohu v tom pravdepodobne hrá aj jeho bývala pretekárska kariéra.

Pri konečnom zúčtovaní sa zišiel aj tento drobný karasik.

Na ulovenie ryby  sústreďuje maximálne. Ani najmenšie  zachvenie špičky feedrového prútu neunikne jeho pozornosti. S kolegom Petrom  Vetróm  sme aj mi prestali chytať s boiliesovou metódou, a pustili sme sa radšej do malých rýb. To všetko, ale nezmenilo príliš veľa na výkone družstva. Nie tak Romiho chytanie, ktorý jedného lepšieho pleskáča ťahal za druhým. Zdalo sa, že aj osud chcel odmeniť toho pretekára, ktorý pri pôvodnej taktike vytrval skalopevne, nakoľko v poslednej polhodine súťaže sa mu ohla špička udice, a už aj pri samotnom záseku bolo zrejmé, že na háčiku je chytená naozaj veľká ryba. Nasledovali nervy drásajúce chvíle. Ryba samozrejme prešla aj popod vlasce susedného rybára, vliekla za sebou dve väčšie potopené konáre tak, že okolo jedného z tých omotala Romiho vlasec. Hlavný vlasec o hrúbke 0,16 mm, nadväzec 0,14 mm, drobný háčik a na konci montáže asi 5 kg kapor. Naše vzrušenie a napätie teda bolo naozaj pochopiteľné. To všetko, ale Romiho vôbec nevyrušovalo. Kým my sme si ohrýzali nechty, on sa iba usmieval, naplno si vychutnával zdolávanie, a medzi zuby precedil iba toľko: Milujem rybačku!

Niekoľko minút pred ukončením súťaže,  kapor s hmotnosťou 4,74 kg sa konečne dostal do podberáka, a na základe toho už sme tušili, že naše družstvo skončí na poprednom mieste. V poslednej minúte sa Rominu pošťastilo zdolať lepšieho karasa, a súťaž tak ukončil naozaj bravúrne.

Naše vzrušenie a napätie bolo naozaj opodstatnené!

Romiho krásny kapor

Radosť je oprávnená, je to najväčšia ryba súťaže!

O 13.00 hod. ukončenie súťaže a začiatok váženia oznamoval zvuk klaksónu. Váženie sa trocha pretiahlo, nabudúce by nebolo zlé zamestnať ešte jedného vážiaceho rozhodcu. Odvážené ryby – okrem sumčekov amerických – boli vrátené naspäť do jazera. Hostitelia z okolia Balatonu nám pripravili naozaj bohaté pohostenie. Na konci súťaže nás čakali výnimočné rybacie špeciality a ochutnávka vína.
Slávnostné odovzdávanie cien bolo trocha zdĺhavé, no vôbec nám to nevadilo, nakoľko vďaka sponzorom bolo rozdané množstvo hodnotných cien. V súťaži družstiev sme nakoniec obsadili druhé  miesto, a cena za najväčšiu rybu samozrejme zaslúžene patrila Romimu.

Skončili sme na druhom mieste!

S cenou za najväčšiu ulovenú rybu!

Výsledky:

Družstvo Celková hmotnosť Umiestnenie
1. Balatoni Szövetség 13,28 I.
2. PV TV 9,42 II.
3. Desedai Őrzők 9,09 III.
4. Szín-Folt II. 7,65

5. BBHSZ 5,32

6. CarpZoom Teszt Team 4,96
7. Noresz 4,68
8. Natura Carp Club Háromfa 4,61
9. MTI-s Vöcsölök 4,38
10. Mókus örs 4,14
11. Toyota Koto 4,06
12. Toyota Halbüvölők 3,63
13. Somogyi Hírlap gyerek 3,14
14. Bors Rajongók 2,89
15. Sikeres Sporthorgász 2,59
16. Somogyi Hírlap Felnőtt 2,31
17. Dr. Boross és Barátai 2,20
18. Energofish Drennan 2,10
19. Szín-Folt III. 1,81
20. Matula bá´ 1,39
21. Pecatúra 1,10
22. Eurohorgász 0,97
23. Nagygombosi Pálinka 0,92
24. Veszprémi napló 0,81
25. Szín-Folt I. 0,16
26. Bors Cápák 0,00

Najväčšia ryba

Meno

Družstvo

Váha

Umiestnenie

1. Margilius Romulus PVTV 4,74 I.
3. István Bíber Balatoni szöv. 2,89 II.
3. József Balatincz Színfolt 2. 2,87 III.

Najmenšia ryba

Meno

Družstvo

Dĺžka

Umiestnenie

1. Boglárka Kátai Pecatúra 7,5 cm I.
2. Balázs Fenyő Somogyi Hírlap 8,5 cm II.
3. Miklós Kozári Desedai őrzők 9,5 cm III.

Najviac (ks) rýb

Meno

Družstvo

Kus

Umiestnenie

1. István Bíber Balatoni szöv. 44 I.
2. Erzsébet herczeg BBHSZ 22 II.
3. Boglárka Sándor Somogyi Hírlap 20 III.

Ženy

Meno Družstvo Váha Umiestnenie
1. Erzsébet Herczeg BBHSZ 3,91 I.
2. Éva Nyaras Csöngéné Energofish Drennan 2,10 II.
3. Orsolya Schiberna Színfolt III. 1,81 III.
4. Boglárka Kátai Pecatúra 1,10

Deti

Meno Družstvo Váha Umiestnenie
1. Boglárka Sándor Somogyi Hírlap 1,35 I.
2. Laura Lili Kovács Bors egyéni 0,95 II.
3. Márk Harsányi Somogyi Hírlap 0,89 III.
4. Vivie Laura Rácz Színfolt II. 0,61
5. Bence Schull Mókus örs 0,45
6. Bálint Schull Mókus örs 0,23
7. Léna Szabó (5 ročná) Színfolt I. 0,16

Fotky a text: Botond Zákonyi