The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Medzi zubáčmi a šťukami

Možnosť lovu na novej neznámej vode rybárov dokáže vždy inšpirovať zvláštnymi pocitmi. Túžba po dobrodružstve, vášnivé poznávanie dokáže úplne zamotať naše myšlienky a vďaka nekonečnej fantázii pred sebou takmer okamžite vidíme rieky, alebo jazerá našich snov plných rýb. Pred niekoľkými týždňami ma kamarát Béla pozval na zoznámenie sa s pre nás do tejto doby neznámou vodou. O jazere ležiacom v srdci oblasti Mezőföld už od svojho známeho počul mnoho pekného a počujúc tieto informácie by sa na tomto jazere malo jednať o lov pekných dravcov. Na jeho zavolanie som bez okolkov kývol a v tu stredu po práci s nami už auto uháňalo južným smerom po šesťdesiat trojke. Pred očami som už videl, ako na brehu jazera prebúdzajúceho sa zo zimného spánku zdolávam krajšie a krajšie dravce ktoré majú hlad na moje gumové nástrahy. O niečo neskôr vyšlo najavo, že idylka, ktorú som si predstavoval, ani nie je veľmi ďaleko od skutočnosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niekoľko hektárové jazero ležiace medzi miernymi svahmi oblasti Mezőföld aj vďaka jeho peknému prostrediu poskytne vzpruhu pre napnuté a vyčerpané nervy v priebehu pracovného týždňa a ešte keď zistíme, aké poklady v skutočnosti skrýva…

Nádherný, kľud a ticho vyžarujúci breh okamžite nechal zabudnúť a vynahradil hrboľatú spojovaciu cestu po odbočení z hlavnej cesty. Bolo takmer nepochopiteľné, že sa nachádzame na púhych niekoľko minút od hlučného stodvadsať tisícového mesta Székesfehérvár. S ohľadom na predchádzajúce informácie, sme obaja naviazali jemné prívlačové prúty a k záberu sme mali v pláne nabádať zubáče a šťuky pomocou rôznorodých gumových nástrah naviazaných na konci pletenej šnúry. Podobne ako Béla aj ja som zvolil krátky prívlačový prút a z jeho púzdra sa vynoril prút E.T. Spin Blade, vážiaci necelých 147 gramov o dĺžke 2,4 metra a s vrhacou záťažou 10-30 gramov. K nasadeniu som si so sebou vzal moju novú zbraň, navijak Ryobi odený do módneho kabátu, Zauber CF veľkosti 4000. Na jeho v zlatej farbe sa blýskajúcu cievku som predchádzajúceho večera namotal tmavo šedivú pletenou šnúru E.T. Power Braid Teflon. Priznám sa, že ma Zauber CF nechytil práve jeho výzorom (desať bodov má u mňa v tomto ohľade Arctica), ale jeho jemným chodom, od ktorého sem ostal stáť s otvorenou pusou. Počul som to od mnohých známych a kolegov, ale tentokrát som mal možnosť si to vyskúšať na vlastnú kožu, že navijak Zauber CF má od svojho predchodcu o malý dych jemnejší chod. Povedzme si to úprimne, toto nie je len tak niečo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Veľká cievka navijaka Zauber CF veľkosti 4000 bola naplnená pletenou šnúrou Power Braid s pevnosťou v ťahu 8,3 kilogramu. Medzi našou rukou a nástrahou je dokonalý kontakt! Mimochodom vďaka šnekovému prevodu je ukladanie šnúry dokonalé, čo je zárukou dlhých a presných hodov.

Obaja sme so sebou vzali takmer celý náš arzenál umelých nástrah, ale podľa prvých skúšobných hodov a doporučení niekoľkých miestnych rybárov sme sa rozhodli pre použitie gumových nástrah. V plytkej vode sa s krátkym a citlivým prútom dobre vodili twistre a gumové rybičky s mäkkou chvostovou časťou v stredných veľkostiach 7-8-9 centimetrov. Zistili sme, že je dno od brehu až ku korytu plynulé a nenašli sme ani nikde žiadne zlomy a prekážky. Ticho, po mnohých nahodeniach a výmen nástrahy, prerušil Béla so svojim zásekom. Jeho krátky prút sa pekne ohýbal do oblúka pod tiažou šťuky pokúšajúcej sa o únik. V priebehu zdolávania sme sa dohodli o najdôležitejšej veci, a čím ďalej sme sa prikláňali k tomu, že v záujme úspechu a výsledkov budeme robiť iba jednu vec, a to, že budeme šťastie pokúšať len v pobrežnom pruhu širokom meter až dva.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Šťuka Bély odhadom dva a pol kila stanovila základnú náladu a počiatočný impulz

Potom sme ani nástrahy moc nemenili, a keď áno, aj tak sme vydržali pri zelenej farbe a jej odtieňov. Zábery sme dokázali docieliť iba v partiách pri brehu a guma vláčená smerom dovnútra na otvorenú vodu ostala bez povšimnutia. Ako sme sa zabúdali v radostiach z vláčenia, pri zmenách miesta lovu sa už po určitej dobe naše cesty ani neskrížili, ale o úlovkoch kamaráta som sa dozvedal podľa tichého žblnkania a podľa pohľadov, ktoré sme si na diaľku vymenili. Dravce som sa pokúšal vydráždiť k záberu lákavým vedením gumových rybičiek s extra mäkkým telíčkom E.T. Wizard s použitím mnohých rôznych techník. Prvý zubáč mi zabral pred nohami na gumovú rybičku po odpútaní odo dna v plytkej vode a na krátkej šnúre sa rýchlo prejavila jeho únava, vďaka čomu som ho ľahko dostal na breh.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zubáčovi presahujúcemu lovnú mieru iba o pár centimetrov nerobilo problémy zhltnúť nástrahu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vďaka priazni Fortuny majú už dlhú dobu všetky moje nové vláčacie nástroje premiéru so zubáčmi, nech je reč o prúte, alebo navijaku

Malý zubáč, sa ako sa zdá radoval z rýchle udelenej „amnestie“ a bez zmeny miesta po nahodení o niečo dlhšom pozdĺž brehu pletená desiatka preniesla „klepavý“ záber hneď po odlepení nástrahy odo dna. Takto to väčšinou robí zubáč, keď útočí na plandavku, ale teraz, k môjmu prekvapeniu takto útočil na gumu. Na konci tohoto aktu sa predsa len zasekol a pri jeho klepaní hlavou som vedel, s kým mám tu česť, ešte predtým, než som ho pritiahol až k sebe a uvidel ho. Priťahoval som ho pomalým pumpovaním, až sa predo mnou otvorila opálová hladina od vĺn takmer jeden a pol kilového zubáča. V jeho tlame sa úplne stratila jigová hlavička zasadená do gumovej rybičky a nápadne tmavého dravca som vyzdvihol uchopením pod bruchom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do exponovania sa čierna farba môjho dravca o niečo zmenila vo svetlejšiu, ale pred dvadsiatimi rokmi by som mu možno, nadal, že je to „obrovský kolok“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takýto exemplár veľkosti rukoväte už ukáže aj keď len zľahka, že aj zubáče majú silu

Po pustení ryby už z toho miesta ďalší záber neprišiel, takže som si to namieril smerom ku kolegovi k severnému koncu jazera. Nádejné miesto som objavil na mieste s vymletým brehom. Je pravda, že v okolí nebol žiadny rákos, ale strmý zlom naznačoval, že by mohol skrývať rybu. Úspešná nástraha dopadla na krátko iba niekoľko desiatok centimetrov od brehu. Po dopade nástrahy na dno som ju vystrelil razantným zatočením kľučky navijaka a po jej opätovnom dopade som to opakoval do tej doby, až som dosiahol záber, keď na nástrahu niekto zaútočil presne na hrane zlomu. Po rýchlom údere sa nič nedialo, akokoľvek som taktizoval, nový útok neprichádzal. Gumovú rybičku som opäť nahodil do predchádzajúceho miesta a opäť na rovnakom mieste som pocítil klepnutie. Darmo som to čakal, adrenalín ma polial behom zlomku sekundy a prút mi v ruke už vplyvom sily záseku vyletel hore. Zvierati zaseknutému na krátkej šnúre, ktoré sa divoko bráni, som musel povoliť kúsok šnúry, preto som brzdu navijaka nastavil o niečo jemnejšie. Verne šťukám sa upokojila tiež až po niekoľkých prvých výpadoch a po vydaní veľkej časti svojej energie sa nechala pritiahnuť k mojim nohám. Po fotení už v mäkkej tráve ležala v kľude takmer ako psík v náručí svojho pána.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aj v tlame nepomerne dlhej a chudej šťuky sa stratila gumová nástraha

Než som skončil s fotením a púšťaním, v diaľke sa objavila aj silueta Bély. Čakal som už na záber na posledné nahodenia, než sa kolega dostavil až ku mne. V dobrej nálade sme prebrali výsledok, poznatky a ryby tohoto krátkeho popoludňajšieho lovu. Jasne, že viac rýb ulovil on, keď ako prvý prišiel na kľúč k úspechu a s jeho početnými šťukami sa tento deň stal oprávnene víťazom našich malých majstrovstiev. Aj keď Béla prehlásil, že to bolo nerozhodné, pretože zubáče platili za dva. K večeru sa z pošmúrneho všedného dňa stala streda plná zážitkov. S prispením kúzelného vodného sveta okolo nás na niekoľko hodín ustal všedný hluk. A v aute na ceste domov som premýšľal nad tým, že splnenie našich prianí a nádejí je často oveľa bližšie, než by sme si to mysleli…

Zdroj: Mihály Halmos
Preklad: Róbert Doboš