The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Method v studenej vode

Method v studenej vode


S príchodom zimy dochádza na brehoch vôd k významným zmenám, kedy vedľa toho, že koruny stromov preriedli, klesla aj aktivita rýb a máte to naozaj ťažké, ak chcete si dobre zachytať. Získavajú na hodnote drobnosti, ktorým sme v priebehu leta neprikladali význam. Patrí sem háčik, v prvom rade jeho veľkosť, náväzec, spôsob predkladania nástrah, respektíve konzistencia kŕmnej zmesi, čo sú dôležité kroky na ceste vedúcej k úspešnému lovu rýb v studenej vode. V tomto článku bude reč predovšetkým o vybavení, drobnostiach a vábivých zložkách kŕmenia, po ktorých siahnem, keď je už teplota našich vôd značne pod 10 stupňami Celzia. Pretože je proste taká situácia!

December a november sú väčšinou vždy studené mesiace, ale tak to má aj byť. V týchto mesiacoch vidím dve možnosti rybolovu, z ktorých je prvou lov na tečúcej vode, najmä konkrétne na Dunaji a druhý lov method feedrom na menších intenzívne zarybňovaných jazerách. O tom druhom spôsobu si mnoho rybárov myslí – podľa môjho názoru neprávom – že je tento lov jednoduchý veď na mnohých malých vodách v tvare obdĺžnika je často viac rýb než vody. Toto je aj pravda, keď sú ryby naozaj pri chuti, ale s nastupujúcou zimou, je tomu tak stále menej často, ba naopak, a aj na intenzívne zarybňovaných vodách je treba pre dosiahnutie každého jednotlivého záberu doslovne „potiť krv“. A najmä v tieto dni sa ukáže len dôležitosť toho, aby sme sa dôkladne venovali zmieňovaným drobnostiam!

kepatmeretezes_hu_img_BENCE_SZABO_HIDEG_VIZI_METHOD_1
Klasická krmítkovka zelenej farby s 2 milimetrovými halibut peletami tvorí dokonalú zmes.

Začnime hneď s kŕmnou zmesou. Vzhľadom k tomu, že s ochladzovaním vody sa súbežne znižuje látková výmena u rýb, je dôležité, aby sme rybám ponúkli dobre stráviteľnú kŕmnu zmes. Moje skúsenosti hovoria, že v tomto prípade je najlepšou voľbou krmítková zmes s vysokým obsahom rybích múčok, ktoré môžeme s úspechom buď zmiešať dohromady s mikropeletami, alebo použiť každou zložku samostatne. Keď ale chcem dať priestor obidvom variantom, je dobré si dopredu pripraviť jak poréznu krmítkovku, tak aj mikropelety a v priebehu lovu je treba vo vhodnej nádobe v nami práve zvolenom pomere zmiešať. Pri mojom poslednom method love na jazere Préri som to urobil tiež tak, keď som si ráno pripravil pol sáčku krmítkovky Seria Method Green Betaine a Black Halibut Method Pelety, ktoré som sa potom v priebehu dňa snažil kombinovať tak, aby sa to páčilo aj rybám.

V prípade drobností je na prvom mieste súlad.

V prípade drobností je na prvom mieste súlad.

Nové háčiky Method Round, z ktorých som používal prostredný, veľkosti 10.

Nové háčiky Method Round, z ktorých som používal prostredný, veľkosti 10.

Dobrá krmítkovka ale však nestačí, prilákať totiž kapra k našej nástrahe je iba polovičný úspech! K tomu, aby sme ich dokázali prinútiť k záberu, respektíve, aby sme sa mohli pokochať ich krásou v našej podložke, je veľmi dôležité, aby posledných desať centimetrov našej montáže vo všetkom vyhovelo daným okolnostiam. Nesmieme loviť ani príliš jemne, súčasne sa úspešnosť lovu so zbytočne silnou zostavou môže rovnať nule. Je treba nájsť zlatú strednú cestu. O jazere Préri je známe, že v ňom žije veľké množstvo kaprov s hmotnosťou 4-5 kilogramov, alebo aj väčších exemplárov, u ktorých nie je možné z dôvodu ich bezpečného zdolania ísť pod určitú hranicu veľkosti háčika a sily náväzca. V mojom prípade to je „hák“ veľkosti 10, alebo 12 a priemer pletenej náväzcovej šnúrky 0,08mm, pomocou ktorých je ešte možné navádzať aj väčšieho kapra. Som si samozrejme istý, že použitie menšieho háčika, povedzme veľkosti 14 by znamenal väčší počet záberov, ale súčasne by myslím narástol aj počet stratených rýb.

kepatmeretezes_hu_img_BENCE_SZABO_HIDEG_VIZI_METHOD_4
Method Vajíčka patria medzi moje obľúbené nástrahy, sú totiž drobné, farebné a mimoriadne aromatické!

Najjednoduchšie je ponúknuť ich napichnuté na 7mm dlhý trň normálnej hrúbky.

Najjednoduchšie je ponúknuť ich napichnuté na 7mm dlhý trň normálnej hrúbky.

K vybranej bižutérii je už potreba iba nájsť vhodnú nástrahu, ktorá sa k háčiku a náväzci hodí svojou veľkosťou, tak aj svojou vztlakovou silou. Mnohokrát ulovené kapre sa už použitím veľkých peliet a boiliesu, alebo nástrah, ktoré disponujú príliš veľkou vztlakovou silou, takmer nedajú uloviť, stali sa veľmi opatrnými, a preto je treba k ich uloveniu použiť malé, podľa možnosti silne aromatizované nástrahy. Method vajíčka sa hodia práve do tohto obdobia, ich drobné rozmery sa totiž snúbia s neuveriteľne silnou chuťou a vôňou, sú totiž zaliate v esencii do chvíle, než sú napichnuté na trň pod háčikom. Aj vzlínavosť vajíčok sa dokonalo hodí k háčikom veľkosti 10 alebo 12, ktoré dokonalo odľahčia, odo dna ich ale isto nezdvihnú. Ktorá z ôsmich dostupných príchutí bude ta pravá je už iná otázka. Ešte prezradím, že ako prvú príchuť, ku ktorej siahnem, je čokoláda – pomaranč, a keď zábery neprichádzajú, siahnem po ananásovej, krillovej a tak ďalej.

kepatmeretezes_hu_img_BENCE_SZABO_HIDEG_VIZI_METHOD_6
Keď už máme vhodnú koncovú montáž, na rade sú ryby!

Ranné základné zakŕmenie som uskutočnil s 50 gramovým method krmítkom, s ktorým som potom aj lovil. Významom tohto krmenia nebolo to, aby som na jedno miesto dostal určité množstvo kŕmenia, ale to, aby som dostal do ruky prút a nahodenia, presné nahadzovanie má totiž v tomto období najväčší vplyv na úspešnosť lovu. Striedavo som nové ARC Flat krmítko plnil zmesou a peletami, ktoré som príliš nestlačil, len tak, aby sa zmes z krmítka behom chvíle po dopade na vodnú hladinu uvoľnila. Tak som do ruky nahodenia dostal behom niekoľkých minút a niekoľkokrát som nahodil aj na miesto, kde som neskôr lovil. Keď som skončil, do klipu som zavesil náväzec a lov mohol začať.

Na prvú rybu som ani nemusel dlho čakať, asi po piatich minútach som zasekával po jemnom zábere, na háčiku ale nebol jeden z miestnych karasov, ale pekný zdravý kapor. Kapre na jazere Préri sú známe tým, že sa pri zdolávaní bránia nevypočítateľne. Niekedy sa zdá, že rybár o rybu prišiel, po niekoľkých sekundách zase akoby ťahal vrece zemiakov. Aj preto je dôležitý správny výber háčika, pretože nečakané pohyby, časté trepanie hlavou, toto všetko zvyšuje možnosť straty ryby.

Krásne zaseknutý háčik Method Round veľkosti 10!

Krásne zaseknutý háčik Method Round veľkosti 10!

kepatmeretezes_hu_img_BENCE_SZABO_HIDEG_VIZI_METHOD_8
Prvým návštevníkom bol tento bezchybný supináč.

Rýchlo som ulovil niekoľko rýb za sebou, od druhej hodiny lovu ale zábery začali ustávať. Toto som samozrejme nesledoval so založenými rukami a neustále som menil nástrahy, menil tempo nahadzovania a skúšal som všetko, čo sa dalo. Rýchlo som prišiel na riešenie, ktorým bol zvláštny spôsob naplnenia krmítka. Po rannom základnom zakŕmení som krmítko plnil iba zmesou, čo vďaka jej atraktivite rýchlo prinieslo niekoľko záberov, neskôr ale akoby sa ryby predo mnou vytratili. Preto som sa rozhodol, že opäť prikŕmim aj mikropeletami, pretože na nich kapre môžu stráviť nejaký čas, a budem mať viac času na ich ulovenie. Pri method lovu je možné tieto peletky do vody dostať tromi spôsobmi. Prvým zo spôsobov je krmítko naplniť dostatočne navlhčenými a zmäkčenými peletkami, čo tentokrát neviedlo k úspechu, alebo zmiešame pelety so zmesou, alebo je možné krmítko naplniť jednotlivými vrstvami, čo v tomto prípade prinieslo najväčší úspech. Základom tohto spôsobu je spoločne s nástrahou na dno plničky dať peletky a na ne krmítkovú zmes. Otázkou už je len to, prečo je to takto dobre. Podľa môjho názoru preto, že pri dopade krmítka sa vrstva peliet uvoľní z krmítka a pri klesaní sa rozprestrie na väčšiu plochu. Tieto od seba vzdialene rozložené pelety než ryba pozbiera, trvá dlhšiu dobu, než keby ležali koncentrovane okolo nástrahy, a tak je možné ryby na kŕmnom mieste udržať dlhšiu dobu. Táto technika funguje ale iba pri malých hĺbkach, a na hlbokých vodách toto môže vyvolať práve opačný efekt, preto tam je lepšie peletky so zmesou premiešať.

Na dno plničky dáme najskôr nástrahu s háčikom!

Na dno plničky dáme najskôr nástrahu s háčikom!

Na nástrahu nasypeme niekoľko mikropeliet a potom krmítkovku.

Na nástrahu nasypeme niekoľko mikropeliet a potom krmítkovku.

Takto vyzerá naplnené krmítko, ktoré už čaká len na nahodenie.

Takto vyzerá naplnené krmítko, ktoré už čaká len na nahodenie.

Nahodíme presne na dopredu vyhliadnuté miesto a potom sa už stačí pripraviť na záber.

Nahodíme presne na dopredu vyhliadnuté miesto a potom sa už stačí pripraviť na záber.

Potom, čo som objavil správny spôsob plnenia krmítka, darilo sa mi až do konca priebežne ťahať ryby. Raz šupinatého, hneď na to lysca, raz menšieho, raz väčšieho, základom bolo to, že som sa nenudil ani minútu! Som presvedčený, že aj za použitia iných nástrah, inej kŕmnej zmesi, inej bižutérie a výbavy sa dajú rovnako získať užitočné skúsenosti, pro mňa ale istotu výberu znamenajú vyššie vymenované súčasti lovu, pretože sa mi zakaždým podarí pri ich použití objaviť ten správny spôsob ich použitia v mene úspešnosti za daných okolností, aktuálnych v ten ktorý deň lovu. Keby sa mi to niekedy predsa len nepodarilo, pretože aj to sa občas stane, nabudúce si na breh sadnem ešte motivovanejší a skúsenejší, pretože viem, že som to bol ja, kto niečo neurobil správne.

Celý deň som lovil nádherné ryby hrajúce jesennými farbami.

Celý deň som lovil nádherné ryby hrajúce jesennými farbami.

Niektoré z nich dali poriadne zabrať mojim Allround Feeder prútom!

Niektoré z nich dali poriadne zabrať mojim Allround Feeder prútom!

Napriek nepríjemnému počasiu, kedy niekoľkokrát aj zapršalo, bola by veľká škoda ostať doma!

Napriek nepríjemnému počasiu, kedy niekoľkokrát aj zapršalo, bola by veľká škoda ostať doma!

Text: Bence Szabó
Foto: Zoltán Molnár
Preklad: Róbert Doboš