The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Na brehu rieky Váh

Na brehu rieky Váh

Ritka-az-ilyen-tükörvíz

Vodná nádrž Králová, ktorá sa nachádza na Slovensku, vznikla začiatkom 80. rokov prehradením rieky Váh a zvýšením jej hladiny v úseku dlhom 10 km. V najširšom bode sú jej brehy od seba vzdialené 1600 metrov, v najužšej časti 500 metrov od seba. Jej rozloha je 1082 hektárov. Priemerná hĺbka nádrže je 4 až 6 metrov, zatiaľ čo v spodnej časti pri hrádzi 12-13 metrov. V súčasnej dobe na nej prebieha taktiež ťažba štrku na rozlohe takmer 300 hektárov, tu je hĺbka presahujúca 15 metrov. Vodná nádrž mala v prvom rade slúžiť výrobe elektriny. Nádrž je v súčasnej dobe v správe miestnej organizácie SRZ v Galante.

Szerény-tábor-a-hatalmas-vízgyüjtőn

Leengedett-állapotban-látható-a-meder-igazán

K tejto nádhernej vodnej nádrži som prišiel začiatkom septembra na pozvanie môjho dobrého kamaráta Mária Juhosa na päťdennú rybársku výpravu. Úprimne sa priznám, že ma táto ohromná voda na prvý pohľad oslnila, ale pri pohľade na túto nádhernú vodu mi môj hostiteľ prezradil, že sa pod hladinou nachádza vyrúbaný les, na ploche ktorého sa nachádzajú veľké kolónie slávičiek. Možno práve preto sme tu takmer nestretli žiadneho rybára. Je to veľmi náročný terén, žijú tu ale veľmi pekné kapry. Čo nás ešte v priebehu lovu vo veľkom vetre netešilo, boli veľké trsy vodného rastlinstva, ktoré unášal prúd po hladine, nie je teda divu, že sa niekedy naozaj nedalo vôbec loviť.

Legnagyobb-gondot-a-sok-hínár-okozta

Museli sme nutne nájsť riešenie, aby sme dokázali udržať naše šnúry ďaleko od v koryte sa nachádzajúcich pňov plných ostrých slávičiek. Riešením nakoniec bolo použitie plaváka subfloat, bolo ale treba počítať aj s hustou lodnou dopravou, po nádrži sa pohybovalo veľké množstvo skútrov a motorových člnov a bolo potrebné sa akosi vyhnúť aj unášaným vodným rastlinám.
Toto všetko pre nás nebolo jednoduchou úlohou.

Gyönyörő-töves-az-öreg-Vág-folyó-mellől

Egy-20-kg-feletti-példány

Je zrejmé, že v takom teréne pri dodržaní rozumných hraníc nestačí dospieť iba k záberu, ale je treba ryby aj zdolať. Za takých podmienok by sa vyvážka montáží na vzdialenosti presahujúce 300m mohla zdať ako nerozumná. Bójky som umiestnil vo vzdialenosti 140m, kde bola hĺbka vody okolo piatich metrov a druhú vo vzdialenosti okolo 240m nad miestom pôvodného koryta rieky. Veľmi netrpezlivo som očakával môj prvý záber na tejto nádrži a môjho prvého slovenského kapra. Prvú noc sa mi za týchto neľahkých podmienok podarilo uloviť päť kaprov v rozmedzí, 6-12 kilogramov. Priznám sa úprimne, že sú miestne ryby veľmi bojovné a vzhľadom k tomu, že tu loví veľmi málo rybárov a preto sa ešte tieto ryby nemali možnosť stretnúť sa s rybárskym háčikom. Mnohokrát som ich po zábere dohnal vo vzdialenosti 50 až 100 metrov od bójky. V priebehu denných hodín sa okrem niekoľkých úlovkov malých exemplárov nestalo nič zaujímavého. Druhú noc sa mi podarilo uloviť jedného krásavca s váhou takmer 15 kilogramov. Môj hostiteľ mi povedal, že pokiaľ zaseknem skutočne veľkú rybu, dokážem to rozpoznať už podľa záberu, pretože sa ryba nezastaví dokiaľ sa nedostane až k bývalému korytu rieky. Máriovi sa v tomto roku podarilo uloviť niekoľko viac než 20 kg vážiacich kaprov, ale podľa jeho rozprávania tu žije niekoľko exemplárov dosahujúcich váhy 25 až 30 kilogramov.

Milos-Svihorik-barátom-sok-szép-halat-fogott-itt

Taktiež obsádka tu žijúcich dravých rýb je veľmi rôznorodá, bol tu ulovený sumec s váhou nad 90 kilogramov, zubáč s váhou väčšou než 13 kilogramov, viac než 6 kilový boleň. Ostriež okolo 40 centimetrov je tu považovaný za priemernú veľkosť. Keď som počul tieto informácie, rozhodol som sa, že túto nádrž v zimnom období určite navštívim k výprave lovu prívlačou.
Rendkívül-jó-a-ragadozóhal-állomány-is

Vráťme sa ale ku kaprom. V priebehu piatich tu strávených dní sa mi podarilo uloviť takmer 40 kaprov. A aj keď sa mi tentoraz naozaj kapitálne exempláre vyhli, je to ďalším dôvodom, prečo by som sa sem mal čo najskôr vrátiť.

Marió-kezében-egy-igazi-Kralovai-erőgép

Ritka-tükrösök-egyike

Vendéglátóm-Marió-imádja-a-nagy-vizeket

Niekoľko slov o tu použitých montážach. Môj hlavný vlasec mal priemer 0,40 mm, na ktorý som mal naviazaný šokový nástavec priemeru 0,60 mm Yuki Invisible cord. Tento vlasec som tu použil po prvý raz, a isto nie naposledy v takýchto podmienkach! V úvahu prichádzalo len použitie olovenej záťaže ako odpadávajúcej, pretože ryby tu nesmú pri zdolávaní po záseku zdržiavať v blízkosti dna. Bolo potrebné použitie 250 gramových olov, pretože museli niesť aj 60 až 80 gramové subfloat plaváky a bolo treba pritom poriadne napnúť aj hlavný vlasec. Keď sa na vlasec začali usadzovať aj plávajúce vodné trávy, ťažké olovo bolo potrebné, aby montáž udržalo na mieste. Celé to muselo byť nastavené tak, aby než by sa pohla z miesta montáž, prvá povolila nastavená brzda navijaka. Verte mi, znie to zložito i napísané, nie ešte v praxi, zvlášť pri veľkom vetre, alebo keď k tomu ešte aj výdatne prší.

Nem-egyszerű-körülmények

A-subfloatos-megoldás

Okrem iného sa mi podarilo znovu získať, naučiť sa a zažiť niečo nového. Z takých miest rybári často prchajú, ale cítim, že pre mňa ešte táto ohromne veľká nádrž schováva prekvapenia, a preto sa sem čo nevidieť vrátim!
Autor: Tamás Csörgő
Preklad: Róbert Doboš