The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Na Dunaji pri vysokej hladine

Na Dunaji pri vysokej hladine

Bolo nezvyklé spriateliť sa s tým, že pri love prívlačou, na rozdiel od lovu s umelou muškou, je niekedy veľká mierne zdvihnutá voda tá, ktorá je vyslovene vhodná na lov, pravda na určitých miestach a čase. V spojitosti so stavom hladiny vody má každý iný názor, nenapíšem zrejme veľkú pravdu, iba moje doterajšie skúsenosti.

6-4

4-4

5-4

Počul som od mnohých rybárov, že pri love zubáčov prívlačou na Dunaji nie je vysoká voda práve ideálna. Toto by nebolo jednoduché vyvrátiť, ale ani potvrdiť, pretože sa už nezrátane krát stalo, že sme pri love sumcov neskoro na jar alebo pri letnom (u nás pomerne vysokom) stave vody 300 – 350 v Budapešti cítili len veľmi jemné zábery zubáčov. Naproti tomu na jeseň alebo v zime, kedy je už voda studená, a ryby už našli svoje zimoviská, väčšie zdvihnutie hladiny so sebou neprináša mnoho „dobrého“. Podľa mojich skúseností je úplne iná situácia, keď nastane zimní „osvieženie“. V niektorom z mojich článkov som sa zmienil, že sa voda Dunaja pri malom zdvihnutí vody nestáva „kakaom“. Najčastejšie je voda pekne zelenkavá, pri brehu je ešte priehľadná, keď sa zdvihla iba o jeden, jeden a pol metra. Mne sa zdá, že to v zime trochu rozpohybuje ryby, čo obvykle nie je zlé.

3-4

1-4

2-4

Okolo marca – apríla sa zo svahov Alp splaví veľká voda a prichádza doplnenie stavu. Väčšinou sledujem stav vody v Budapešti, ale vyplatí sa mi pozrieť aj v okolí Nagybajcsa, kde sa dobre vykresľujú jednotlivé kroky zdvíhania vody. Nie je jedno, či je veľa vody rýchlo alebo pomaly. Za veľkú vodu, ktorá prichádza v marci nie som veľmi rád, vzhľadom k tomu, že prichádza jarná sezóna lovu jalcov tmavých, ale ako je čím ďalej teplejšie a okolo poludnia už slnko poriadne páli, pomaly prichádza čas na sumčiu prívlač.

7-4

Sumčia prívlač je nevďačná práca, ale príde čas, kedy by už človek rád ulovil a zdolal peknú veľkú rybu a sumec veru dorastá veľkých rozmerov. Môjho „veľkého“ sumca sa mi ešte na Dunaji nepodarilo uloviť, samozrejme som s tým, že to nebude raz – naraz počítal. Iba raz sa mi podarilo pri (cielenom) love sumcov prívlačou ho tiež uloviť pod závojom tmy a bola to ryba niekoľkých tisícov nahodení. K mojej obhajobe má slúžiť fakt, že som sa pre lov sumcov prívlačou po prvý krát odhodlal až v minulom lete a pri vode ešte strávim isto veľa bezvýsledných nocí v nádeji, že ulovím sumíka. Pamätám si, že raz vcucol môjho woblera a zaútočil na neho, keď som ho viedol o niečo pomalšie, než to u mňa bolo bežné a preto sa vyplatilo moje „trápenie“. Už aj menší desať kiláč človeka tak preberie, ako blesk z čistého neba, v tej dobe som už našťastie lovil so silnou výbavou.

8-4

Počul som od skúsených lovcov sumcov prívlačou, že obdobie povodní na konci jari a na začiatku leta, je najlepšie z hľadiska lovu sumcov prívlačou. Zdvihnutá voda a silný prúd vytlačí ryby, ktorými sa sumce kŕmia do blízkosti brehu, kde sa sumík so svojim svalnatým telom pohybuje bez väčších ťažkostí a ľahko odloví svoju korisť. Ale v máji som pri vysokej hladine na brehu môjho milovaného Dunaja strávil mnoho nocí, a hryzli pritom aj zubáče a bolene. Je ťažké pochopiť to, nie je dvoch rovnakých rokov a dvoch rovnakých dní pri vode. Tam, kde lovím, je dno na mnohých miestach ploché a je na ňom málo priehlbní. Je pokladom každá priehlbeň, pri ktorej sa môžu zdržiavať ryby, ale pri vysokom stave vody sa zväčší životný priestor rýb a pri nízkom stave vody sa stávajú opodstatnenými nami vybudované kamenné terasy, takže takto sa mi podarilo spriateliť s povodňami na Dunaji.