The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Na prívlač je treba dobrá šnúra

Iba neradi zľavujeme z našich potrieb a očakávaní a právom očakávame aj od šnúr lacnejšej kategórie, aby sa okrem odolnosti proti oderu a mäkkosti mali aj vysokú pevnosť v ťahu. Niektorí šnúry vyberajú zo zvyku, alebo zo skúseností, možno sa osvedčenej značky držia z nostalgie. Vzhľadom k postupným zmenám vo zvyklostiach rýb, zjemňovaniu ich vnímavosti, modernizácii rybolovných metód a náčinia, sú vyššie uvedené požiadavky opodstatnené v plnej miere.

Od objavenia sa pletených šnúr Power Braid na trhu už uplynulo niekoľko rokov a že sa naozaj jedná o dobrú konštrukciu, potvrdzujú ako vlastné skúsenosti, tak aj ohlasy rybárov.

Jeseň, už dlho očakávaná sezóna prívlače je tu, je tu teda čas, aby sme Braidy, ktoré nám už mnoho sezón odvádzajú dobrú prácu, opäť vystavili zaťažkávacím skúškam.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dva druhy Power Braid, do všetkých podmienok

V tomto ročnom období môžeme naše dravé ryby úspešne loviť niektorou z mnohých rôznych metód lovu, môžeme ich loviť prívlačou vláčením umelých nástrah, ale trebárs aj vláčením živej, alebo mŕtvej rybičky, cárom rybičky na ťažko, ale úspešní môžeme byť aj pri použití plaváka. Univerzálnosť Braidov pritom zaistí voľný výber rybolovnej techniky.

Použitie monofilu, alebo pletenky je večnou témou debát. Vďaka moderným požiadavkám metódy a silám, ktoré vznikajú pri praktikovaní metódy a častého používania, sa na prívlač viac hodí pletená šnúra. Oproti monofilným vlascom je jej rozťažnosť takmer nulová. Znamená to, že sú preklápač, rotor a osička navijaka vystavené oveľa väčšiemu zaťaženiu a pri zaseknutí väčších rýb a ich zdolávaní aj systém ukladania šnúry a ozubené kolieska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na cievke navijaka Ryobi Arctica CF je navinutá čierna pletenka ET Power Braid Teflon priemeru 0,10mm

Nulová rozťažnosť pletenej šnúry je skôr jej prednosťou, než nevýhodou. Pomocou nej je totiž vedenie umelej nástrahy oveľa lepšie kontrolovateľné a navinutie jedného centimetru znamená rovnaké potiahnutie nástrahy v akejkoľvek vzdialenosti. Pri záseku pomocou pletenky dosiahneme oveľa istejšie a lepšie preniknutie háčika do tlamy ryby. Druhou jej výhodou je, že naproti monofilu, ktorý je náchylný k tvorbe „parúk“ (vďaka tvarovej pamäti na seba vezme tvar cievky), týmto „netrpí“. Vďaka tvaru, v ktorom sa vlasec odmotáva pri nahodení z cievky, sa vlasec cez navádzacie očko dostáva len za cenu veľkého trenia, čím sa výrazne znižuje vzdialenosť hodu. Power Braidy skrz očka prechádzajú takmer s nulovým trením, čím na miesta lovu dokážeme nahodiť oveľa lepšie a presnejšie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

K vysokej kvalite sa môžeme dostať za prekvapivo nízku cenu ako u čiernej, tak aj u žltej varianty

Vlastnosti moderných pletených šnúr určuje predovšetkým pomer Dyneema vlákien zapletených do materiálu šnúr. Áno, ale čo sa vlastne skrýva za týmto, už dlho spomínaným slovom Dyneema? Dyneema nie je nič iného, než názov značky zaregistrovaný svetoznámou holandskou firmou DSM. Medzi syntetickými vláknami sa ako najvhodnejším materiálom ukázal polyetylén, s použitím ktorého robil pokusy aj ich rival Honeywell, ktorý polyetylénové vlákno priniesol pod značkou Spectra. Polyméry na vlákna pretvárajú zložitými chemickými procesmi a hotový výrobok je mimoriadne silný, odolný proti oteru a UV žiareniu, pritom disponuje veľmi mäkkými, jemnými vlastnosťami. Je dobré vedieť, že tieto dva giganty majú zastúpenie v mnohých priemyslových odvetviach a svojimi produktami a základnými surovinami, zásobujú výrobcov začínajúc textilným priemyslom, cez automobilový priemysl až po oblasť výskumu vesmíru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mnohí by ani nepomysleli, akú dôležitosť má farba pletenej šnúry. Zvlášť pri prívlači v zlých svetelných podmienkach dokážeme dokonale vnímať a tak kontrolovať vedenie umelej nástrahy.

Naozaj kvalitné pletené šnúry majú vďaka moderným výrobným metódam kruhový prierez, vďaka čomu sa na cievkach navijaka ukladajú rovnomerne. Výsledkom ich hustého pletenia je zvýšená odolnosť v ťahu, pevný povrch potiahnutý PTFE (teflónom) odpudzuje vodu. Vďaka tomu očká prúta pri mrazivých dňoch nezamŕzajú a aj v najstudenších zimných dňoch ostane lov vzrušujúci.

Vynikajíce vlastnosti Power Braidov sa uplatnia aj v iných oblastiach, u iných rybolovných metód. Výrobca ich použitie odporúča nielen vyslovene na prívlač, ale aj k iným spôsobom lovu. Ich prednosti sú vedľa prívlače využiteľné aj pri zostavovaní montáží na plavanú, alebo montáží k lovu na ťažko. Vyrábajú sa v dvoch farebných variantoch a svojich zástancov si už našli ako čierna tak aj žltá farba. Oblasť použitia čiernej je univerzálna, použitie žltej je opodstatnené pri použití v noci, alebo pri inak nepriaznivých svetelných podmienkach, keď je dôležité sledovanie pohybu pri vedení nástrahy a pri love na plavanú sledovanie pohybu nástražnej rybičky. Ich povrch (teflón) je stály a odolný proti oteru, akési zmeny povrchu sú postrehnuteľné až pro 2-3 sezónach intenzívneho používania.

Opotrebenie, strata krycej vrstvy nastane neodvratne aj u najdrahších šnúr, ich životnosť je totiž konečná a to by sme si mali uvedomiť. Šnúru ale ani po tomto nie je treba vyhodiť, ich opotrebenie je totiž rovnomerné a pri otočení šnúry na cievke navijaka, keď sa na dno cievky dostane použitá časť a na vrch nedotknutá časť, toto môže čas výmeny za novú oddialiť na relatívne dlhú dobu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pletené šnúrky Energo Team vedľa seba: zľava doprava čierny Power Braid Teflont, vedľa neho jeho žltý variant a na konci rady zelený L&K

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

…a to všetko na tmavom podklade

Ich úplet a hustota materiálu je o niečo voľnejšie, než v prípade L&K, čo sa ale stane zrejmým až potom, čo dôjde k úplnému opotrebeniu ich povrchovej úpravy. Vďaka tomu časom dôjde aj k menšej rozťažnosti, toto je ale za použitia v bežných podmienkach prakticky nepostrehnuteľné, takže zo svojej úžitkovej hodnoty nestratí prakticky nič.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tri pletenky fotené zo vzdialenosti jeden a pol centimetra za použitia makra

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Už niekoľko sezón používaná pletenka ET Power Braid na cievke nového navijaka Jim Hill

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

K vedeniu nástrahy na pletené šnúre sa najviac hodí adaptér not-a-knot

Zdroj: Mihály Halmos
Preklad: Róbert Doboš