The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Nádej umiera posledná

Aj prívlač, podobne ako veľa iných metód lovu, je plná slepých uličiek, tajomstiev a teórií čakajúcich na potvrdenie. Často vyjdeme naprázdno aj z celodenného prehadzovania vody a nepokojne ležiac v posteli večer k smrti unavení premietame možné dôvody neúspechu. Áno, pravdepodobne je to zvedavosť a neochota zmieriť sa s neúspechom, čo pomáha rybárovi v ceste za úspechom.   Prívlač mimo úskalí oplýva aj krásou a dobrotou. Jeden z mála okamihov je ten, keď s veľkým dôrazom zmieňovaná vytrvalosť prinesie výsledky za nasadenia a použitia osvedčených postupov, keď sme to už celkom vzdali. Vtedy nastane chvíľa, keď zázrak behom zlomku sekundy nechá zabudnúť na už dopredu prehratý boj…

Prívlač v neskorej jeseni vezme za srdce na prvé počutie väčšinu rybárov loviacich prívlačou. Takmer každému sa pred očami premietnu vyfarbené brehy, priezračne čisté vody a dravci, ktorí v dôsledku ochladenia berú intenzívnejšie. Po nekonečne dlhom teplom lete som aj ja už dlhú dobu čakal na celodennú prívlač z člna. Na lov som sa pripravoval s nemerateľným vzrušením napriek tomu, že podľa správ prichádzajúcich od správcu nádrže csurgó bolo toto moje vzrušenie neopodstatnené. Podľa informácií Laci bácsiho sa totiž napriek k optimálnemu stavu a teplote vody sa pridruženému peknému slnečnému počasiu vedľa zubáča ani šťuky a bolene často nekončili na háčikoch športových kolegov. Potreba je veľký pán, a každý kúsok môjho tela, každá bunka chcela, aby som zajtra bol na vode.

S kamarátom Belom sme sa zišli skoro ráno v dohodnutú dobu na brehu nádrže Fehérvárcsurgó. Slnko sa unavene pomaly posunovalo stále vyššie, zatiaľ čo rozľahlú vodnú hladinu jemne čeril severozápadný vánok. Ani tentokrát sme so sebou veľa vybavenia nevzali a do člna s nami putovali s každým dva prúty s odpovedajúcimi navijakmi. Čln sme razantne odstrčili a na návrh môjho kolegu sme si to nasmerovali k miestu na východnej strane, kde sa tiahne pás s pňami.

Základnú dobrú náladu dnešnému lovu opäť dodal kopec Rák hrajúci všetkými farbami jesene, ležiaci na brehu malebnej nádrže.

Vzhľadom k tomu, že veslovanie tentokrát nepadlo na mňa, mohol som sa venovať príprave mojich prútov. Pripravil som si dva prúty na prívlač. Na lov s gumenými rybičkami som si vzal 30-80 gramový prút dlhý 2,40m Spin Blade s navijakom Ryobi Arctica CF40, zatiaľ čo s jeho mäkším bratom, 10-30 gramovým prútom taktiež 2,4m dlhým s navijakom Ryobi Oasys 20 s navinutou pletenkou 0,08mm L&K som mal v úmysle loviť bolene. Čln sme naviedli do bezpečnej a dostatočnej vzdialenosti od spadaných stromov a potopených pňov, kde sme mali v úmysle loviť. Kotvu som spustil do dvojmetrovej vody s veľmi mäkkým povrchom dna. Zatiaľ čo kamarát zostrojil svoj prút s gumenou rybičkou, ja som sa dal do prenasledovania boleňov naviazaním woblera Salmo Thrill. Na woblera tiahnutého súbežne s pňami pod vodou neprišiel žiadny záujemca. Otočil som sa a začal som nahadzovať smerom na otvorenú vodu, ale ani toto neviedlo k úspechu napriek tomu, že som bolene hľadal vo všetkých častiach vodného stĺpca menením rýchlosti navíjania, záber sa nie a nie dostaviť. Medzitým aj Béla vodu poriadne cedil, operoval rôznymi gumami, ale napriek nasadeniu všetkej rutiny, ostal taktiež bez záberu.

Bolene! Kde ste? Dnešný deň sme hľadali aj ich

Nevideli sme význam skúšať to ďalej v pňoch, rozhodli sme sa preto, že to budeme skúšať v 80-100 metrovom pruhu pozdĺž brehu na strane od kincsesa ako to len pôjde. S ohľadom na rybárov loviacich na ťažko, ich vlascom sme sa vyhli veľkým oblúkom a zakotvili sme na ďalšom mieste. Hĺbka vody tu nebola väčšia než tri a pol metra a aj dno tu bolo o niečo tvrdšie, než na predchádzajúcom mieste. Naše gumené rybičky leteli smerom na koryto takmer súčasne. Gumenú rybičku som viedol pomalými dráždivými prískokmi tak, že nakoniec som ju nechal klesnúť až pod loď, čo keď sa práve tam skrýva nejaký lepší zubáč. Nech sme to skúšali rôznymi farbami, nahodením do iného smeru, tiahnutím smerom od brehu, očakávané klepnutie sa nechcelo dostaviť. Béla vydržal u gumených nástrah a striedavo nahadzoval gumenými rybičkami a twistermi. Z dôvodu neúspechu som sa opäť chopil prúta s Thrillom, ale ani tentokrát so mnou tam v hlbine nemal nikto zľutovanie.

Chúlostivci čo by ste chceli? Nemôžete predsa byť natoľko nevšímaví!

Zdvíhame kotvu a smerujeme k ďalšiemu miestu. Čln sme zastavili bližšie pri brehu, kde sa tiahol niekoľkometrový pás potopených kríkov. Toto miesto sme považovali za dokonalé, pretože sme tak mohli pás potopených kríkov prečesať zo všetkých smerov a ťažšími jigovými hlavičkami sme mali možnosť nahodiť aj smerom k stredu nádrže. Prvými nahodeniami sme ani tu záber nedosiahli. Béla vo svojej karabinke veselo striedal gumené rybičky a twistre aj naďalej a ja som dospel k rozhodnutiu. Nasadil som sedemcentimetrovú gumenú rybičku ET Wizard Killer Shad v zeleno-žltej farebnej kombinácii.

„Teraz alebo nikdy!“ – prehlásil som hlasito, načo hlavu zdvihol aj kamarát. Moje rozhodnutie odmenil niekoľkými povzbudivými slovami, zatiaľ čo si pozorne prezrel malú gumu.

Hneď ako uchopím gumené rybičky ET Wizard do ruky, je z nich cítiť, že patria ku kvalitným nástrahám. Mäkký materiál a farebné kombinácie z nich robia prvotriedne profesionálne nástrahy.

Pohľad na jej dokonale mäkký, dráždivý pohyb vo mne utvrdil správnosť môjho rozhodnutia. Super nástraha sem, alebo tam, spôsob lovu prehľadávaním vodnej plochy a pása s kríkmi dlhými nahodeniami nás aj tak nechal bez záberu.

Napriek tomu, že to bolo naozaj nádejné miesto!

Napriek tomu, že sme boli bez záberu, nestrácali sme dobrú náladu…

Teraz som si bol úplne istý, že dnešný deň, ako tomu hovoríme my, bude pri troche šťastia deň o jednom zábere. Na vode sme boli už dlho, bolo už neskoré popoludnie. Aj na ďalšie miesto sme došli čo najtichšie a čo najbližšie brehu a zakotvili sme nad dnom rozoklaným rôznymi schodovitými zlomami. Takmer 15 kilogramov vážiace závažie na konci trojmetrového kotviaceho lana takmer kleplo o tvrdé dno. Považoval som to za dobré znamenie. Moja nástraha dopadla asi v tridsaťmetrovej vzdialenosti nahodenia súbežne s brehom. Pri vedení rybičky bolo cítiť, ako hlavička narážala do členitého dna. Ďalší hod sa podaril o niečo ďalej na otvorenú vodu. Gumenú rybičku som odo dna odlepil rýchlym otáčaním kľučky navijaku a potom som sledoval pozorne pohyb klesajúcej nástrahy na 0,10mm tenkej pletenke Power Braid. Na polovičnej ceste nástrahy jej klesajúci tanec niečo prerušilo tvrdým úderom. Bez váhania som okamžite zasekol a výsledkom tohoto pohybu bol odpor tvrdý ako kameň. Ohnutie nie práve mäkkého prútu dávalo tušiť, že sa na konci šnúry nachádza dobrá ryba.

Kolega ako videl oblúk môjho prútu, svoju ďaleko nahodenú nástrahu okamžite zmotal a prenechal mi miesto k dlho očakávanému zdolávaniu. Musel som niekoľkokrát zapumpovať, než sa mi rybu podarilo donútiť odlepiť sa odo dna a zanedlho už bojovala ve vodnom stĺpci na krátkej šnúre. Brzdu Arctici som nastavil o niečo jemnejšie, aby tento súboj pri nečakanom výpade alebo zatrasení hlavou nedaj bože neskončil predčasne. Vystihol som to správne, za chvíľu sa už totiž nádherná šťuka divoko bránila pri hladine.

Už v diaľke sa zdala veľká

Ako sa mi darilo získavať na vzdialenosti medzi nami, rád by som ju bol konečne čím ďalej, radšej objal

Jej odpor už netrval dlho, nechala sa pomaly priťahovať bližšie a bližšie k člnu. Ostávali už iba centimetre, aby som ju mohol uchopiť za zátylok, ale zrazu vystrelila rovno pod čln. Ohnutý prút klepol o čln, navijak ale našťastie pustil toľko šnúry, koľko bolo potreba. Dostal som ju späť razantným pohybom. Mal som šťastie, že sa nezamotala do kotevného lana. Ako sa opäť vynorila, rýchlym pohybom som ju vyzdvihol k nohám.

Jediná ryba jediného záberu toho dňa.

Víťazná sedemcentimetrová zeleno-žltá gumová rybička Wizard Killer Shad sa v jej tlame úplne stratila a bola zaseknutá do hornej časti jej priestornej tlamy. Našťastie nástavec Pike mono odolný proti prehryznutiu obstál aj tentokrát na jednotku. Úlovok pochválil aj kolega Béla a poklepávajúc sa navzájom na ramená, boli sme radi, že sme to nevzdali už skôr.

Na tieto veľké oči len tak nezabudnem

Ryba ležiaca na dne člna takmer nehnute trpela, aby som jej kliešťami vydoloval jigový háčik z tlamy a po urobení niekoľkých fotografií som ju pustil späť do vody.

Dlho iba stála v mojich rukách pohybujúc plutvami dopredu a dozadu, až sa osmelila a odplávala takými majestátnymi pohybmi, aké som u ryby ešte nikdy nevidel

Niekoľkokrát som ešte nahodil, ani sám neviem, prečo. Stál som vysilený v ruke s prívlačovým prútom, ešte stále som myslel na rybu a na to, že aj v beznádejnej situácii môže prísť zázrak. Teraz sa stalo presne to. Pred odjazdom pri balení som ešte venoval vďačný pohľad na zeleno-žltú gumenú rybičku Killer Shad. Ešte som pritom netušil, že v ruke mám nástrahu, ktorá mi na jeseň ešte prinesie veľa úspechov …

Zdroj: Mihály Halmos

Preklad: Róbert Doboš