The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Nástraha mesiaca: Salmo Frisky

Výber najlepšej nástrahy mesiaca august nepadol náhodou na dvojdielny skvost najväčšieho európskeho výrobcu woblerov. Salmo Frisky, ktorý debutoval v roku 2006 vo fabrike v Gietzrwalde si rybársku verejnosť získal ve veľmi krátkej dobe. Aj v Maďarsku platí za jeden z najobľúbenejších a najúspešnejších woblerov.

1_1

Woblery Salmo Frisky pripravené k nasadeniu

Rozdiel medzi plávajúcimi typmi Frisky patriaceho do skupiny crankbaitov, je ten, že SR (Shallow Runner) je vyložene povrchová nástraha, zatiaľ čo DR (Deep Runner) sa z plávajúcej polohy mierne potápa.

2_1

7 cm Deep Runnery, ktoré je možné vodiť v hĺbkach medzi 2-3,5 metrami

3_1

Dá sa dobre odlíšiť od typu SR vďaka širokej a dlhej lopatke z polykarbonátu

Pre 5cm Salmo Frisky SR je ideálna hĺbka vedenia 1 meter, ale pri pomalom vedení nejde pod pol metra. Variant s hlbším ponorom sa v závislosti na rýchlosti vedenia dostane do hĺbok medzi 1,5 -3 metrami. Pri používaní woblerov Frisky musíme brať zreteľ na to, že disponujú značnou vztlakovou silou.

4_1

Typ SR je možné vďaka jeho zalomenej lopatke ponúkať v blízkosti hladiny

Obidva základné typy sú woblery pracujúce s veľkou rezonanciou a s vyslovene veľkou pohybovou amplitúdou. Dráždivý tanec začne už pri pomalom vedení, v ťažných vodách riek je schopný sám sebe prebiť, preto ho odporúčame použiť na stojatých a mierne tečúcich vodách, kanáloch a na riekach s miernym prúdom.

5_1

Malá zadná časť je vďaka silnejšiemu drôtu bezpečne spojená s telom woblera

Výber farebných variant woblerov Frisky nieje až tak bohatý, ako trebárs v prípade Hornetov alebo Executorov, ale najobľúbenejšie farebné denné i nočné varianty sú k dostupné aj u nich. Vedľa najobľúbenejšieho väčšinou preferovaného RD (Real Dace) je možné označiť za chytľavé denné varianty RHP (Real Hot Perch), cez triezivejší RPH SBO (Silver Blue Orange). Medzi umelými farebnými odtieňmi je už ponuka užšia, vedľa favorita GT (Green Tiger) ako nočný variant slúži novo debutujúci ORB (Orange Brust).

6_1

Úspešné denné farby

7_1

Slávny GT a čím ďalej obľúbenejší ORB

8_1

Mnohí by ani neverili, akú významnú úlohu hrajú kľukaté čiary na tele woblera pri vyprovokovaní dravcov k útoku

9_1

Nádherný do detailov skreslený vzor na tele ORB so zubáčovými – šťukovými farbami

10_1

Najobľúbenejší GT do doby zmeny svetelných podmienok a tmavých nočných hodín

Vývojári firmy Salmo nenechali nič na náhode, aj háčiky woblera samozrejme musia vyhovieť najnáročnejším kritériám. VMC Black Nickel prémiovej kategórie za každých okolností dokážu dosiahnuť najlepšie zaseknutie.

11_1

5cm Frisky sú vybavené trojháčikmi veľkosti 8…

12_1

…, zatiaľ čo 7cm majú trojháčiky veľkosti 6

Spôsob ponúknutia woblerov Frisky je samozrejme závislý na veľkosti cieľovej ryby, na mieste, kde sa zdržujú, musíme ale vedieť, že napriek tomu, že sa jedná o ľahkú nástrahu, wobler Frisky má veľkú plochu povrchu tela, má veľký odpor vzduchu, a aj pri priťahovaní veľká povrchová plocha vyvoláva veľký odpor vo vode.

Najvhodnejšie je, keď s ním použijeme prút dĺžky 2,40-2,70, maximálne 3 metre so strednou vrhacou záťažou 15-40, alebo 20-40 gramov. Intenzívne kmitanie nástrahy dokonale, cítime aj s tvrdšími prútmi, popravde k 5cm a 5 gr Frisky by bohato postačoval aj ľahší prút, ale k 7cm a 8 gramovému variantu už nie.

Používanie pletenej šnúrky je vyslovene odporúčané a vyberajme z priemerov 0,08-0,15 mm.

13_1

Obrovská lopatka, ktorá našu nástrahu nasmeruje do hlbších miest

14_1

Aj v prípade woblerov Frisky je najvýhodnejšie použitie spony not-a-knot!

Zdroj: Mihály Halmos
Preklad: Róbert Doboš
www.energofish.hu