The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Navrhnuté na prívlač

Nemám rád „suché testy“, ale priznajme si, že najčastejšie si rybársky prút nevyberáme tak, že ho vezmeme z police, ideme s ním k vode a ulovíme s ním rybu. Dobrý prút musí budúceho majiteľa presvedčiť už u predajcu, prečo by si ho mal zobrať domov, prečo by mu mal dať dôveru. Takže, aj ja keď som sa púšťal do tohto článku, som vychádzal z toho.

Cítim, že nie je povinnosťou priemerného rybára, aby zo svojho času obetoval týždne, mesiaca, ba niekedy aj roky, aby vyvinul taký rybársky prút, s ktorým by rád lovil ryby. Túto úlohu zastávajú iní ľudia, ktorí miesto rybárov vyvinú výbavu, ktorú keď vezme do ruky príde na to, že celý čas túžil práve po nej. Ponuka je ale celkom farebná a široká, takže v dnešnej dobe nestačí iba zložiť dobrý prút. Už veľa výrobcov rybárskeho vybavenia predviedlo senzačne vyzerajúci prút, ale najčastejšie to bola cena, ktorá vo väčšine prípadov šokovala pri pohľade na samotný produkt. Odborníkom firmy Energofish sa ale podarilo vytvoriť niečo naozaj dobrého, tak na poli použiteľnosti, aj na poli ceny a tým nie je nič iného než rada prútov River Jig. Je pravda, že sa momentálne skladá z dvoch členov, ale jedná sa o dvoch najdôležitejších členov.

River Jigy

Ich základnou vlastnosťou je, že sú krátke, iba 198 centimetrov dlhé a sú jednodielné. Pred 10, alebo 5 rokmi by väčšina rybárov z miesta odmietla takéto prúty, v súčasnosti sa už ale názory zmenili. Rybári loviaci na prívlač začínajú prichádzať na to, že krátke rýchle prúty majú viac predností, než nevýhod. Z Ameriky prichádza veľa takých vecí, ktoré by sme za každú cenu nemali prebrať, ale krátke prívlačové prúty medzi ne nepatria. Amíci už dávno prišli na výhody krátkych prútov pri love na umelé nástrahy. Pozrime sa len na americké preteky v prívlači a hneď nám udrie do očí, že na nich nešermujú dlhými prútmi. Druhou vecou, ktorá by mohla upútať našu pozornosť je, že sa väčšina prútov skladá z jedného dielu. Je pravda, že väčšinou chytajú ostrieže, ale čo je dôležité, že chytajú na umelé nástrahy. Takže základom je spôsob lovu a nie druh lovenej ryby. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o taký spôsob lovu, pri ktorom sa používajú umelé nástrahy, rýchlosť je nepostrádateľná, lebo ryba odhalí, že niečo s tou vecou, ktorú má v ústach, nie je v poriadku a behom okamihu sa jej zbaví.

Rýchla akcia a krátke telo, tieto dve veci chodia ruku v ruke

Prút si zaslúži pozornosť aj vzhľadom k tomu, že je z jedného dielu. Áno – áno, preprava, dalo by sa namietať. Ja už niekoľko rokov používam jednodielné prúty, a ešte nikdy som nemal problémy s prepravou a zmestili sa aj do najmenšieho auta. Takéto telo prútu má ale viac predností, než nevýhod. Nemusíme sa obávať, že sa rozpojí pri nahadzovaní, alebo sa zlomí pri skladaní. Odolnosť prútu sa jednoznačne zvýši, je totiž z jedného dielu a materiál nie je nikde narušený. Aj pri zdolávaní s ním môžeme zachádzať oveľa odvážnejšie. A dalo by sa vymenovávať ďalej, ale toto sú najdôležitejšie vlastnosti a okrem iného už iní na iných miestach popísali prednosti týchto prútov na viacerých miestach. Teraz by som sa od obecného popisu vrátil k prútom River Jig, ktoré sú predmetom tohto článku.

Farbou sa nebudem zaoberať, niekomu sadne, niekomu nie. Mňa nikdy nezaujímala v prvom rade farba, ale čo sa skrýva pod ňou, čo je pod povrchom. Rukoväť prútu je už iná téma a dávam jej väčší význam ako farbe. V prípade Jigov dostala penový povrch. Presnejšie časti okolo držiaku prútu a jeho koniec, tie miesta, ktoré vlastne používame. Na mieste medzi nimi je holá časť tela prútu, lepšie povedané tu je umiestnený klip, do ktorého zachytíme našu nástrahu, keď ho nepoužívame. Niektorým možno chýba korkový povrch, ale mne ani to nechýba. Z korku postupne vypadajú častice, praskliny sa zväčšia a zanesú sa nečistotami. Pena je mäkká a ľahko sa udržuje a nevadí mi, keď kvôli môjmu prútu nebudú musieť olúpať kôru zo stromu. Aj držiak prútu je jednoduchý, pôsobí triezvo, dobre sadne do dlane a čo je najdôležitejšie, že do neho navijak perfektne sadne. Koniec prútu je ukončený gumenou zátkou.

Rukoväť prútu je z peny

Držiak prútu je stabilný a dobre padne do ruky

Sem môžeme zachytiť háčik našej nástrahy

Na konci prútu je tiež pena a ukončený je gumovou zátkou

Pri rukoväti je dôležité povedať, že nie je ani príliš dlhá, ani krátka, je ideálna. Nepresahuje kĺb, aby neprekážala a nezachytávala sa do nášho oblečenia. Moja lakeť nie je ani dlhšia, ani kratšia ako priemer, takže si myslím, že dobre padne každému do ruky. Pena pred držiakom navijaka nie je príliš veľká, takže pri love mám prsty na tele prútu a lepšie tým cítim, ako pracuje nástraha a v neposlednej rade aj záber.

Dĺžka rukoväte je vyhovujúca

Ani penový povrch nie je rušivý a prsty ležia na tele prútu

Ako som už skôr spomenul, rodinu tvoria dva najdôležitejšie prúty. Tieto prúty majú vrhaciu záťaž v tom rozmedzí, ktorú používame najčastejšie, 10-25 g a 15-40 gramov a sú prispôsobené k použitiu s jemnejšími, respektíve väčšími nástrahami. Aj keď podľa názvu ide o prúty na použitie pri love s jigmi na rieke, ale môžeme ich použiť aj na iné spôsoby lovu. „Ženskejší“, s menšou vrhaciou záťažou si dokážem predstaviť aj pri nočnom love zubáčov na woblery, rovnako k použitiu s menšími plandavkami, ale nehanbil by som sa ho použiť ani pri love boleňov. „Silnejší“ prút môžem vrelo odporučiť tým rybárom, ktorý by chceli použiť jerkové nástrahy, zároveň s ním môžeme striehnuť aj na menších sumcov a ako už naznačuje jeho názov, je dokonale vhodný aj k použitiu väčších jigov na vodách so silnejším prúdom.

Menší člen rodiny

A prísna hlava rodiny

V hrúbke špičiek som nezaznamenal väčší rozdiel, rozdiel je tak asi ukrytý s sile steny prútu

Prúty sú osadené jedno pätkovými očkami, ktoré maximálne vyhovujú požiadavkám. Od nie príliš veľkého navádzacieho očka až po špičkové sú všetky v poriadku. A to, že v prvej časti prútu sú očká blízko tela prútu, sa mi vyslovene páči. Takto to skoro vyzerá, akoby bol vlasec vedený stredom prútu, navýšiac tak jeho citlivosť.

Aj rozmery navádzajúcich očiek boli dobre zvolené

Ani v ich vyviazaní som nenašiel nič k vytknutiu

V prvej časti prútu sa očká priľnú k telu prútu a tým sa stáva o niečo citlivejším

Aj špičkové očko má správne rozmery

Ale ani toto nenechajme bez povšimnutia

Suma sumárum, z týchto prútov cítim, že by mohli mať úspech. Nie iba kvôli dobrému spracovaniu, dobrým fyzickým vlastnostiam, ale aj preto, že je ohľaduplný aj k peňaženkám. Doteraz sme prút s podobnými vlastnosťami mohli kúpiť za dvojnásobnú cenu, preto majú prúty River Jig dobré podmienky v palete ponuky. Priaznivá cena možno presvedčí aj odporcov jednodielnych prútov, aby ho vyskúšali a získali tak s ním nové skúsenosti.

Zdroj: Ferenc Gothárd Alpár

Preklad: Róbert Doboš