The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

O sumčej prívlači

O love sumcov v máji panujú dve teórie. Podľa prvej sa sumec v tomto čase väčšinou zdržuje na hniezde, tam je ho treba a možné uloviť, hlavne tie väčšie. V koryte sa v tomto čase vyskytujú len menšie kusy pod zvýšenou lovnou mierou (80cm) a aj tie iba sporadicky. Ja jeho lov na hniezde považujem za neetický, ale viem, že u mnohých je pánom kúzlo mäsa. Druhý tábor hlása, že práve v tomto čase máme šancu uloviť aj väčšie kusy prívlačou, pretože sú viac v pohybe a vďaka ich stavu je ich možné ľahšie oklamať.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takýto západ slnka je veľmi vhodná príležitosť na přívlač

Ja toto považujem za sympatickejšie, preto vytiahnem veľké woblery, ktoré mám vo výbave. Nie preto, že sú mojou mániou obrovské sumce, ale preto, že väčšie rozmery nástrah sú aj pri love sumcov selektívnejšie a tak popichám menej podmierečných rýb. Väčšia plocha lopatky umožní nástrahe ponor do väčších hĺbok, sú teda vhodnejšie skôr pre lov cez deň vo väčších hĺbkach, v noci, ale niekedy aj v pravé slnečné poludnie je dobré sa pokúšať o úlovok vo vodnom stĺpci s nástrahami s menšou lopatkou. Kúpme si aj jeden-dva zvukové, niekedy sú totiž práve oni tie pravé. Woblery sú možno najchytľavejšie umelé nástrahy. Ja mám v obľube hlavne woblery Salmo, pretože vydržia veľa a sú vybavené oveľa kvalitnejšími háčikmi, než iné umelé rybky s podobnou úspešnosťou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vhodné woblery Salmo na sumcov

Súlad výbavy snáď nie je nikde inde tak dôležitý, ako pri love sumcov prívlačou. Pre dosiahnutie dlhých vzdialeností a pre prípad ulovenia väčších exemplárov, sú tu vhodné iba kvalitné pletené šnúry, o priemere aspoň dvadsiatky. U navijaku je veľmi dôležité, aby napriek jeho masívnosti, vzhľadom k tomu, že s ním nahadzujeme hodiny, nebol príliš ťažký, a aby bol vybavený bezchybnou brzdou aj u mňa, napriek tomu, že ja zdolávam s vypnutou zarážkou zpätného chodu, keď je ale už zviera blízko, občas je potreba súčinnosti brzdy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wobler s takto veľkým “zobákom“ sa potopí aj do hĺbky štyroch metrov

Takým je trebárs Quick Fighter 50, ktorý svojou kovovou odľahčenou cievkou a madlom kľučky padnúcim do ruky, s prevodovým pomerom 5,1:1 a svojimi 6+1 ložiskami dáva šancu aj proti lepším sumčekom. U prúta je taktiež na prvom mieste ľahkosť, samozrejme v súlade s jeho silou, pretože nemusí zvládať iba zaťaženie, ale musí umožniť aj to, aby háčik prešiel „kefou“ sumca a dobre sedel v jeho tlame, v čom nám môžu byť nápomocné kvalitní trojháčiky Grizly, ktoré už svojim názvom vyvolávajú dôveru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kvôli trojháčikom sumce vyzdvihujme radšej pomocou takýchto klieští.

Vzhľadom k tomu, že tunajšie vody sú väčšinou bez prekážok, nie je pre ne typický výskyt kapitálnych jedincov. Ja preto väčšinou používam trojmetrový prút Spin Blade s vrhacou záťažou 30-80g, ktorý je zo všetkých hľadísk vynikajúci. S kratším prútom sa ani z člna ryba nedá dobre navádzať. Výhoda dlhšieho prútu sa prejaví aj pri záseku, pretože s rovnakou razanciou špička urobí dlhší pohyb, čo je vo veternom počasí a v prúde dôležitou prednosťou: Zásek lepšie sedí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Navijak Quick Righter 50 a teflónom potiahnutá pletená šnúra kruhového prierezu Power Braid je víťaznou dvojkou prívlače na sumce

Vedľa dobrej výbavy samozrejme je potrebné mať aj kus šťastia, ktoré som ja minule nemal. Nástrahu som ťahal v hlbokom vracáku pod mostom. Síce sa mi ešte pred zotmením na woblera s veľkým „zobákom“ povesil dvojkilový sumček, šiel ale hneď späť. Potom som šťastie skúšal so strieborným variantom nástrahy, nechal som ho klesnúť až na dno, prišiel ale iba jeden zubáč dorastenec vážiaci okolo 60-70 dekagramov, ale aj ten sa mi ešte pred člnom uvoľnil.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takýto sumček zaútočí už aj na nástrahy väčších rozmerov, toho nemusím merať ani v máji

Pomaly ma pohltila úplná tma a na nebi posiatom hviezdami nesvietil ani mesiac. Vodu som bičoval už dobré tri hodiny bezúspešne, menil som miesta a woblery a začínal som tuhnúť.

7

Tri pekné sumce z vydareného lovu prívlačou

V polospánku som už automaticky nahadzoval, navíjal, nahadzoval, navíjal, až zrazu, keď som už nástrahu dvíhal, spod motoru člna sa vynorilo niečo čierneho veľkosti hovädzej hlavy a razantne sa vrhlo na nástrahu a zmizlo v hlbine. Medzi špičkou a rybou mohlo byť asi 80 centimetrov. Dvadsať dvojka pletenka je neprieťažná, prút bol takmer v rovine, teda takmer bez ohnutia.

8

Portrét sumca s woblerom

Vybuchnutá vodná hladina ma pohltila, ruka sa mi skoro utrhla od razantného šklbnutia a priznám sa úprimne, strašne som sa zľakol. Mohol som to celé považovať za sen, ale mohol som sa dotknúť voľne vlajúceho konca mojej pletenky. Vďaka príliš blízkemu negatívnemu kontaktu ma úplne prešla chuť a do prístavu som sa vydal ako porazený regiment. Druhého rána, keď som si otvoril na počítači svoju schránku, z jedného emailu sa na mňa usmieval kamarát Béla po boku so sumcom veľkosti človeka, ktorého ulovil tu istú noc, na tej istej vode s umelou nástrahou, ktorú som mu ja odporučil, on mal iba šťastie.

Zdroj: Zoltán Székely
Preklad: Róbert Doboš